Volume

0

İsminden de anlaşılabileceği gibi işlem hacminin yalın halidir. Göstergeliğin sadeliği özellikle teknik analiz konusunda deneyimsiz olan amatör yatırımcılar için kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Volume indikatörünün yorumlanmasında geçerli olan yaklaşım, trend ile işlem hacmi paralelliğidir.

EUR/USD paritesinde 2003 yılı Ağustos ayında kısa vadeli düşüş trendi devam ederken hacmin aşırı yükselmesi ve peş peşe yüksek hacimli günlerin yaşanması açık bir dönüş sinyaliydi. Nitekim bu uyumsuzluk sonrası uzun vadeli yükselen trend başlamıştı. Gerek volume, gerek diğer hacim indikatörlerinde meydana gelen uyumsuzluklar al sat sinyali olarak yorumlanmamalıdır. Hacim-fiyat uyumsuzlukları daha çok dönüş sinyali olarak yorumlanmalıdır.

 VOLUME

Piyasada belirli bir süre zarfında ne kadar hisse senedinin el değiştirdiğini anlatan bir gösterge olan volume, genellikle fiyat hareketlerinin yorumlanması ve teyidinde kullanılmaktadır.

Yükselen bir piyasada yükselişe yüksek bir hacmin eşlik etmesi beklenirken düşüş genellikle hacimde bir daralmayı da beraberinde getirir. Bu yönüyle volume trendin dönüş yerlerinin tespitinde de yardımcı olabilmektedir. Şöyleki, düşüşün sonlarına doğru iyice azalan işlem hacmindeki artış toparlanmanın başladığına işaret edebileceği gibi yükselişin sonlarına doğru azalmaya başlayan hacimde gevşemenin habercisi olabilmektedir.

Buradan hareketle, artmakta olan hacmin azalmaya başlaması ve belirli bir periyot boyunca azalan yada sabit kalan bir hacmin artmaya başlaması, var olan trende ters yönlü bir gelişmenin olabileceğinin ilk sinyalleri olarak kabul edilebilir.

Destek direnç bölgelerinde de durum aynıdır. Bir destek yada direncin kırılması sırasında artan işlem hacminin azalmaya başlaması bir başka destek yada dirence yaklaşıldığı ve burada oyalanılacağı belkide dönüleceği anlamına gelirken, artışın aynı hızda devamı trendin aynı yönlü olarak devam edeceğinin bir belirtisidir.

Aynı zamanda yüksek işlem hacmi gerek yükselişlerde gerekse düşüşlerde olsun trendin aynı yönde devam edeceği kanaatinin yaygın olduğunu gösterir. Tersine düşük işlem hacimleri fiyatların dip oluşturduğu durumlar bir kenara bırakılacak olursa bir kararsızlık halini işaret eder.

Dow kuramında da üzerinde oldukça durulan volume için “trendi onaylamalıdır” denmektedir. Bunun kuramsal açıdan anlamı bir yükseliş trendi içinde yükselişler sırasında işlem hacminin artması gevşemelerde ise azalmasıdır. Tersine bir düşüş trendi içerisinde de düşüş sırasında işlem hacmi artmalı yükselişlerde azalmalıdır.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz