İkili ve Üçlü Dipler Grafiği

0

İKİLİ VE ÜÇLÜ DİPLER

İkili ve üçlü tepelerin tersi şeklinde gerçekleşen formasyon genellikle düşüş trendlerin sonlarında görülmektedirler. Düşüş trendinin biteceğine dair bir ipucu niteliği taşıyan formasyon bir seviyesinin ardından gelen tepki alımlarına, tekrar satış ile ikinci bir dip seviyesinin katılmasıyla oluşmaktadır. Genellikle aynı destek seviyelerinden dönüş yaşanmaktadır. Ancak bazı durumlarda belirli bir sapma miktarı kadar daha düşük bir seviye ikinci dip seviyesinde görülmektedir. İkici dip seviyesinin ardından gelen sert alım baskısıyla dipten başlayarak düzeltmelere kadar olan mesafe hedef olarak belirlenmektedir.
Formasyon genellikle “M” şekline tersi olan “W” harfine benzetilmektedir. Bu yüzden “W” formasyonu olarak ta adlandırılabilir. Formasyonun tamamlanmasıyla düşüş trendinin tersi yönünde pozisyon alınır. Trendin devamlılığının sonra erdiği yeni trendin yükseliş yönünde olacağı algısıyla piyasa yükselişe başlar. Ancak forex piyasasında hareket bir süre yükseldikten sonra yani kısa süreli bir yükseliş trendi oluşturduktan sonra ana trend yönünde devam ettiği de görülebilmektedir.
Dolayısıyla formasyonda hem ikinci dibin birinci dip seviyesini geçme olasılığına hem de yaşanacak düşüş trendinin kısa süreli olabileceği ihtimaline dikkat edilmesi gerekmektedir.
Aynı zamanda formasyon üçlü dip şekline de dönüşebilmektedir. Sık görülmese de ikinci dip seviyesinin dönüşünde piyasada bir kar alımı oluşabilmektedir. Bu sayede yeniden düşen fiyatlar genellikle ilk dip seviyesine taşınarak üçüncü bir dip oluşturabilirler. Böylece tamamlanan formasyon yeniden trendin tersi yönünde hareketine başlar. İkili dipte olduğu gibi üçlü dipte de diplerden direnç seviyesine kadar olan mesafe kadar bir hedef belirlenebilir.

ikiliveucludipler

Örnekte de görüldüğü üzere USD/TL paritesi düşüş hareketinden sonra ulaştığı dip seviyesinde desteğini geçememiş ve bir toparlanma hareketi gerçekleştirmiştir. Ardından gelen satışlar ile aynı dip seviyesine taşınan parite bu seviyeden gelen alımlarla formasyonu tamamlanmıştır.
Formasyonun ardından trendin yönü değişmiş ve yukarı hareket başlamıştır. Gelen alımlar hedef seviyesine ulaşılmasını sağlamıştır.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz