Trailing Stop Nedir – Tanımı ve Kullanımı

0

Trailing stop, trading dünyasında ‘iz süren stop’, ‘iz sürücü stop’, ‘takip eden zarar durdurucu’ gibi çeşitli biçimlerle ifade edilen ve bir menkul kıymetin mevcut piyasa fiyatından belirli bir yüzde, pip veya para miktarında ayarlanabilen tipik bir durdurma emrinin bir modifikasyonudur. Uzun bir pozisyon için, yatırımcı mevcut piyasa fiyatının altında bir stop loss yerleştirir. Kısa bir pozisyon için ise, yatırımcı mevcut piyasa değerinin üzerinde bitiş uçları yerleştirir.

Trailing stop, bir işlemin açık kalmasını ve fiyat yatırımcının lehine hareket ettiği sürece kâr etmeye devam etmesini sağlayarak kazançları korumak için tasarlanmıştır. Fiyat belirli bir yüzde veya dolar miktarında yön değiştirirse, emir işlemi kapatır.

Trailing stop, tipik olarak, ticaretten sonra da yerleştirilebilir olsa da, ilk işlem yapılırken aynı anda yerleştirilir.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

  • Trailing stop, bir işlem olumlu yönde hareket ederken karı kilitlemek veya kayıpları sınırlamak için tasarlanmış bir emir türüdür.
  • Trailing stop, yalnızca fiyat olumlu yönde hareket ederse hareket eder. Bir kârı kilitlemek veya bir kaybı azaltmak için hareket ettiğinde, diğer yöne geri dönmez.
  • Trailing stop bir stop emridir ve ek limit emri veya piyasa emri olma seçeneğine sahiptir.
  • Trailing stop emri için en önemli hususlardan biri, yüzde mi yoksa sabit dolar tutarı mı olacağı ve fiyatı ne kadar takip edeceğidir.

Trailing stop Anlamak

Trailing stop, karı kilitlemek veya kayıpları sınırlamak için tasarlandıkları için yalnızca bir yönde hareket eder. Uzun bir pozisyona %10 takip eden stop loss eklenirse, alımdan sonra fiyat en yüksek fiyatından %10 düşerse bir satış işlemi yapılacaktır. İzleyen zarar durdur emri, yalnızca yeni bir tepe noktası oluşturulduğunda yukarı doğru hareket eder. Trailing stop yukarı yönde hareket ettikten sonra, tekrar aşağı yönünde hareket edemez.

Trailing stop, menkul kıymetin fiyat yönünü otomatik olarak izlediği ve sabit stop-loss gibi manuel olarak sıfırlanması gerekmediği için, sabit bir zararı durdur emrinden daha esnektir.

Yatırımcılar, aracının işlem gören piyasa için bu emir türünü sağladığını varsayarak, herhangi bir varlık sınıfında takip eden durakları kullanabilir. Takip eden stoplar, limit emirler veya piyasa emirleri olarak ayarlanabilir.

Trailing stop Emirleriyle İşlem Yapma

Trailing stopu başarılı bir şekilde kullanmanın anahtarı, onu ne çok sıkı ne de çok geniş bir seviyeye ayarlamaktır. Çok sıkı aralıklı bir takip eden stop loss koymak, takip eden stopun normal bir günlük piyasa hareketi tarafından tetiklenip işlemi kapatabilmesi anlamına gelebilir. Çok sıkı bir stop loss, küçük de olsa, genellikle kaybedilen bir ticaretle sonuçlanacaktır. Çok büyük bir takip eden durdurma, normal piyasa hareketleri tarafından tetiklenmeyecektir, ancak bu, tüccarın gereksiz yere büyük kayıplar riskini üstlendiği veya ihtiyaç duyduğundan daha fazla kârdan vazgeçtiği anlamına gelir.

Trailing stop karı kilitlerken ve kayıpları sınırlarken, ideal durma mesafesini belirlemek zordur. İdeal bir mesafe yoktur çünkü piyasalar ve hisse senetlerinin hareket etme şekli sürekli değişmektedir. Buna rağmen, takip eden durdurmalar etkili araçlardır. Her çıkış yönteminin artıları ve eksileri vardır.

ÖNEMLİ: İdeal takip eden durdurma kaybı zamanla değişecektir. Daha değişken dönemlerde, daha geniş bir trailing stop daha iyi bir seçim olacaktır. Daha durgun zamanlarda veya çok istikrarlı bir stokta, daha sıkı bir takip kaybı etkili olabilir. Bununla birlikte, bireysel bir ticaret için takip eden bir zarar durdurma emri ayarlandığında, ayarlandıktan sonra olduğu gibi tutulmalıdır. Yaygın bir ticaret hatası, kayıpları önlemek için bir ticarette riski bir kez artırmaktır. Buna kayıptan kaçınma ( piyasalar bağlamında elden çıkarma etkisi ) denir ve bir ticaret hesabını hızla sakatlayabilir.

Trailing stop Örneği

Alphabet Inc.’i ( GOOG ) 1000$’a satın aldığınızı varsayalım . Hisse senedindeki önceki gelişmelere bakarak, fiyatın tekrar yükselmeden önce genellikle %5 ila %8 arasında bir geri çekilme yaşayacağını görüyorsunuz. Bu önceki hareketler, takip eden bir durdurma için kullanılacak yüzde seviyesinin belirlenmesine yardımcı olabilir.

%3, hatta %5’i seçmek çok sıkı olabilir. Küçük geri çekilmeler bile bundan daha fazla hareket etme eğilimindedir, bu da fiyatın yükselme şansı bulamadan ticaretin takip eden durdurma tarafından durdurulması anlamına gelir .

%20’lik bir trailing stop seçmek ise aşırı olacaktır. Son trendlere göre, ortalama geri çekilme yaklaşık %6, daha büyük olanlar %8’e yakın.

Daha iyi bir takip eden zarar durdurma emri %10 ila %12 dolaylarında olabilir. Bu işlemin daha geniş bir alanda hareket etmesini sağlar, ancak aynı zamanda fiyat %12’den fazla düşerse tüccarı hızlı bir şekilde işlemden çıkarır. %10 ila %12’lik bir düşüş, tipik bir geri çekilmeden daha büyüktür, bu da daha önemli bir şeyin olabileceği anlamına gelir – esas olarak, bu sadece bir geri çekilme yerine bir trendin tersine çevrilmesi olabilir.

%10’luk bir trailing stop kullanarak, fiyat satın alma fiyatınızın %10 altına düşerse komisyoncunuz bir satış emri uygular. Bu da 900 dolara tekabül ediyor. Satın aldıktan sonra fiyat asla 1.000 doların üzerine çıkmazsa, zararı durdurma hakkınız 900 dolarda kalacaktır. Fiyat 1.010$’a ulaşırsa, stop loss’unuz 909$’a yükselir, bu da 1.010$’ın %10’unun altındadır. Hisse senedi 1250$’a yükselirse, komisyoncunuz fiyat 1,125$’a düşerse bir satış emri uygular. Fiyat 1.250$’dan düşmeye başlar ve tekrar yükselmezse, takip eden stop emriniz 1.125$’da kalır ve fiyat bu fiyata düşerse komisyoncu sizin adınıza bir satış emri girer.

Neden Trailing Stop Kullanmalıyız?

Tüccarlar ve yatırımcılar, stop-loss fiyatının tek bir mutlak para miktarında sabitlenmediği, ancak piyasa yükseldikçe (uzun bir pozisyon için) sürekli revize edilen mevcut piyasa fiyatının belirli bir yüzde veya dolar tutarında belirlendiği bir ticaret emri olan bir stop-loss ile eşleştirerek bir stop-loss etkinliğini artırabilirler.

Takip eden stoplar, geleneksel stop-loss emirlerini destekleyen hisse senedi, opsiyonlar ve vadeli işlem borsaları ile kullanılabilir.

Trailing stop Nasıl Çalışır?

Trailing stop bir menkul kıymetin fiyatı arttığında, takip eden stop’u da beraberinde “sürükler”. Ardından, fiyat nihayet yükselmeyi bıraktığında, yeni zararı durdur fiyatı sürüklendiği seviyede kalır, böylece otomatik olarak bir yatırımcının dezavantajını korurken, fiyat yeni zirvelere ulaştığında karı kilitler. Birçok çevrimiçi broker bu hizmeti hiçbir ek ücret ödemeden sağlar.

Piyasa Psikolojisi İzleyen Duraklarda Bana Nasıl Yardımcı Olabilir?

Anlık fiyat düşüşleri sırasında, takip eden stopunuzu sıfırlama dürtüsüne direnmek çok önemlidir, aksi takdirde efektif stop-loss’unuz beklenenden daha düşük olabilir. Aynı şekilde, grafiklerde momentumun zirveye ulaştığını gördüğünüzde, özellikle hisse senedi yeni bir zirveye ulaştığında, takip eden bir stop-loss’u dizginlemeniz tavsiye edilir.

Pozisyonlarınızın çıkış noktalarını nasıl belirleyeceğinize karar vermek, bir tüccar olarak ne kadar muhafazakar olduğunuza bağlıdır. Agresif olma eğilimindeyseniz, temel kriterlere göre takip eden durakların ayarlanması gibi daha az kesin bir yaklaşımla karlılık seviyelerinizi ve kabul edilebilir kayıplarınızı belirleyebilirsiniz. Kurnaz tüccarlar, piyasada bir satış emri göndererek herhangi bir zamanda bir pozisyonu kapatma seçeneğini her zaman ellerinde tutarlar.

Zararı durdur stratejileri, portföyünüzün değerindeki vahşi hareketleri azaltır ve riske göre ayarlanmış getirilerinizi önemli ölçüde artırır.

Bazı tüccarlar, takip eden stop yerleşimlerini yönlendirmek için teknik göstergeleri kullanmaya da karar verebilir. Örneğin, ticaret yapmak istedikleri enstrümanın belirli bir zaman diliminde ne kadar hareket ettiğini anlamak için Ortalama Gerçek Aralık’ı (ATR) kullanabilirler. Bu onlara işlem günü boyunca fiyatta ne kadar dalgalanma bekleyebilecekleri konusunda bir gösterge verir. Ancak, son dakika haberlerinin neden olduğu gibi herhangi bir önemli beklenmeyen oynaklık dikkate alınmaz.

ÖNEMLİ UYARI :  Trailing stop emri yalnız yatırımcının kullandığı cihazda yerine getirileceği için kullanıcının işlem yaptığı cihazın açık ve internete bağlı olması gereklidir. İnternet bağlantısında kesinti olması durumunda trailing stop un bulunduğu seviye değişmeyecektir. İnternet bağlantısı tekrar aktif olduğunda ise anlık fiyata göre takip eden zarar durdurucu tekrar çalışmaya devam edecektir. Dolayısıyla bu emri sağlıklı kullanabilmek için yeterince hızlı bir cihaz ve internet bağlantısının olması da son derece önemlidir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz