Stop Loss Nedir—Kullandığınızdan Emin Olun

0

Bir hisse senedi alıp almamaya karar verirken göz önünde bulundurulması gereken pek çok şey varken, bazı önemli hususları göz ardı etmek kolaydır. Zarar durdurma emri de bu faktörlerden biridir. Uygun şekilde kullanıldığında, bir stop-loss emri gerçekten büyük bir fark yaratabilir. Ve hemen hemen herkes bu araçtan yararlanabilir.

ÖNEMLİ NOKTALAR

  • Çoğu yatırımcı, bir stop-loss emri uygulamaktan yararlanabilir.
  • Stop-loss, bir yatırımcının olumsuz bir hareket yapan bir hisse pozisyonundaki kaybını sınırlamak için tasarlanmıştır.
  • Stop-loss emri kullanmanın en önemli avantajlarından biri, hisselerinizi günlük olarak izlemenize gerek olmamasıdır.
  • Bir dezavantaj, kısa vadeli bir fiyat dalgalanmasının durdurmayı etkinleştirip gereksiz bir satışı tetikleyebilmesidir.

Zarar Durdurma Emri Nedir?

Stop-loss emri, hisse senedi belirli bir fiyata ulaştığında belirli bir hisse senedini almak veya satmak için bir komisyoncuya verilen emirdir. Stop-loss, bir yatırımcının bir hisse senedi pozisyonundaki kaybını sınırlamak için tasarlanmıştır. Örneğin, hisseyi satın aldığınız fiyatın %10 altında bir stop-loss emri ayarlamak, kaybınızı %10 ile sınırlayacaktır. Microsoft’u ( MSFT ) hisse başına 20 dolardan satın aldığınızı varsayalım . Hisse senedini satın aldıktan hemen sonra, 18$’lık bir stop-loss emri girersiniz. Hisse senedi 18 doların altına düşerse, hisseleriniz geçerli piyasa fiyatından satılacaktır.

Stop-limit emirleri , stop-loss emirlerine benzer. Ancak, adından da anlaşılacağı gibi, gerçekleştirecekleri fiyatta bir sınır vardır. O zaman bir stop-limit emrinde belirtilen iki fiyat vardır: emri bir satış emrine dönüştürecek olan stop fiyatı ve limit fiyatı. Satış emri, piyasa satış emri olmak yerine, sadece limit fiyattan (veya daha iyi) gerçekleşecek bir limit emri haline gelir.

Zarar Durdur Emrinin Avantajları

Stop-loss emrinin en önemli faydası, uygulanmasının hiçbir maliyeti olmamasıdır. Normal komisyonunuz ancak zararı durdur fiyatına ulaşıldığında ve hisse senedinin satılması gerektiğinde tahsil edilir. Stop-loss emrini düşünmenin bir yolu, ücretsiz bir sigorta poliçesidir.

Stop-loss emrinin ek bir yararı, karar vermenin herhangi bir duygusal etkiden bağımsız olmasına izin vermesidir. İnsanlar hisse senetlerine “aşık olma” eğilimindedir. Örneğin, bir hisse senedine bir şans daha verirlerse, geri geleceğine dair yanlış inancı sürdürebilirler. Gerçekte, bu gecikme yalnızca kayıpların artmasına neden olabilir.

Ne tür bir yatırımcı olursanız olun, neden bir hisse senedine sahip olduğunuzu kolayca tespit edebilmelisiniz. Bir değer yatırımcısının kriterleri, aktif bir tüccarın kriterlerinden farklı olacak bir büyüme yatırımcısının kriterlerinden farklı olacaktır. Strateji ne olursa olsun, strateji ancak stratejiye bağlı kalırsanız işe yarar. Dolayısıyla, sıkı bir al ve tut yatırımcısıysanız, zararı durdur emirleriniz neredeyse işe yaramaz.

Günün sonunda başarılı bir yatırımcı olacaksanız stratejinize güvenmeniz gerekir. Bu, planınızı sürdürmek anlamına gelir. Stop-loss emirlerinin avantajı, yolda kalmanıza ve muhakemenizin duygularla bulanıklaşmasını önlemenize yardımcı olmalarıdır.

Son olarak, stop-loss emirlerinin borsada para kazanmanızı garanti etmediğini anlamak önemlidir; yine de akıllı yatırım kararları vermek zorundasınız. Bunu yapmazsanız, stop-loss olmadan (sadece çok daha düşük bir oranda) kaybedeceğiniz kadar para kaybedersiniz.

Zarar Durdurma Emirleri Ayrıca Karları Kilitlemenin Bir Yoludur

Stop-loss emirleri geleneksel olarak kayıpları önlemenin bir yolu olarak düşünülür. Bununla birlikte, bu aracın bir başka kullanımı da karı kilitlemektir. Bu durumda, bazen zararı durdurma emirlerine “sondaki durdurma” denir. Burada, zararı durdur emri, mevcut piyasa fiyatının altında bir yüzde düzeyinde belirlenir (satın aldığınız fiyat değil). Stop-loss fiyatı, hisse senedi fiyatı dalgalandıkça ayarlanır. Bir hisse senedi yükselirse, gerçekleşmemiş bir kazancınız olduğunu akılda tutmak önemlidir; satana kadar elinizde nakit yok. Takip eden bir durdurma kullanmak, aynı zamanda, en azından bir miktar gerçekleşen sermaye kazancını garanti ederken, kârların çalışmasına izin vermenizi sağlar.

Yukarıdan Microsoft örneğimizle devam edersek, mevcut fiyatın %10 altında bir takip eden durdurma emri belirlediğinizi ve hisse senedinin bir ay içinde 30$’a fırladığını varsayalım . Takip eden durdurma siparişiniz daha sonra hisse başına 27 ABD Doları (30 ABD Doları – (%10 x 30 ABD Doları) = 27 ABD Doları) olarak kilitlenir. Bu alabileceğiniz en kötü fiyat olduğundan, hisse senedi beklenmedik bir düşüş yaşasa bile kırmızıda olmayacaksınız. Tabii ki, zararı durdur emrinin hala bir piyasa emri olduğunu unutmayın – sadece uykuda kalır ve yalnızca tetikleme fiyatına ulaşıldığında etkinleştirilir. Bu nedenle, satışınızın gerçekte işlem gördüğü fiyat, belirtilen tetikleyici fiyattan biraz farklı olabilir.

Zarar Durdur Emirlerinin Dezavantajları

Stop-loss emrinin bir avantajı, bir hisse senedinin günlük olarak nasıl performans gösterdiğini izlemek zorunda olmamanızdır. Bu kolaylık özellikle tatildeyken veya hisse senetlerinizi uzun süre izlemenizi engelleyen bir durumda oldukça kullanışlıdır.

Ana dezavantaj, bir hisse senedi fiyatındaki kısa vadeli bir dalgalanmanın stop fiyatını etkinleştirebilmesidir. Anahtar, bir hisse senedinin günden güne dalgalanmasına izin verirken aynı zamanda mümkün olduğunca fazla aşağı yönlü riski önleyen bir stop-loss yüzdesi seçmektir. Bir haftada %10 veya daha fazla dalgalanma geçmişi olan bir hisse senedine %5 stop-loss emri vermek en iyi strateji olmayabilir. Zararı durdur emrinizin yürütülmesinden elde edilen komisyonda büyük olasılıkla sadece para kaybedersiniz.

Durakların yerleştirilmesi gereken seviye için kesin kurallar yoktur; tamamen sizin bireysel yatırım tarzınıza bağlıdır. Aktif bir tüccar %5 seviyesini kullanabilirken, uzun vadeli bir yatırımcı %15 veya daha fazlasını seçebilir.

Unutulmaması gereken bir diğer nokta ise stop fiyatınıza ulaştığınızda stop emrinizin piyasa emrine dönüşmesidir. Yani sattığınız fiyat stop fiyatından çok farklı olabilir. Bu gerçek, özellikle hisse senedi fiyatlarının hızla değişebildiği hızlı hareket eden bir piyasada geçerlidir. Stop-loss emriyle ilgili bir diğer kısıtlama, birçok brokerin OTC Bulletin Board hisse senetleri veya kuruş hisse senetleri gibi belirli menkul kıymetler üzerinde stop emri vermenize izin vermemesidir.

Stop-limit emirlerinin başka potansiyel riskleri vardır. Bu emirler bir fiyat limitini garanti edebilir, ancak işlem gerçekleştirilemez. Bu, hızlı bir piyasa sırasında stop emri tetiklenirse yatırımcılara zarar verebilir, ancak piyasa fiyatı limit fiyatı aşmadan limit emri doldurulmaz. Bir şirket hakkında kötü bir haber gelirse ve limit fiyatı stop-loss fiyatının sadece 1 $ veya 2 $ altındaysa, o zaman yatırımcı hisse fiyatı tekrar yükselmeden önce hisse senedini belirsiz bir süre tutmak zorundadır. Her iki emir türü de günlük veya iptal edilene kadar geçerli (GTC) emir olarak girilebilir.

Sonuç

Stop-loss emri basit bir araçtır, ancak buna rağmen birçok yatırımcı onu etkin bir şekilde kullanmamaktadır. İster aşırı kayıpları önlemek, ister karı kilitlemek için, neredeyse tüm yatırım stilleri bu araçtan yararlanabilir. Stop-loss’u bir sigorta poliçesi olarak düşünün: Bunu asla kullanmak zorunda kalmayacağınızı umarsınız, ancak ihtiyacınız olduğunda korumaya sahip olduğunuzu bilmek güzel.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz