Death Cross Nedir

0

Death Cross, büyük bir satış potansiyelini gösteren teknik bir grafik modelidir. Bir hisse senedinin kısa vadeli hareketli ortalaması, uzun vadeli hareketli ortalamasının altına düştüğünde, ölüm haçı oluşur. Tipik olarak, bu modelde kullanılan en yaygın hareketli ortalamalar, 50 günlük ve 200 günlük hareketli ortalamalardır.

ÖNEMLİ NOTLAR

  • Death Cross, büyük bir satış potansiyelini gösteren teknik bir grafik kalıbıdır ve 1929, 1938, 1974 ve 2008 dahil olmak üzere geçtiğimiz yüzyılın en şiddetli ayı piyasalarından bazılarının güvenilir bir tahmincisi olduğu kanıtlanmıştır.
  • Bir hisse senedinin genellikle 50 günlük kısa vadeli hareketli ortalaması, genellikle 200 günlük olan uzun vadeli hareketli ortalamasının altına düştüğünde bir grafikte ölüm çaprazı görünür.
  • Death Cross, boğa fiyatı hareketini gösteren bir altın haç ile karşılaştırılabilir.

Ölüm çaprazı göstergesinin, geçtiğimiz yüzyılın en şiddetli ayı piyasalarından bazılarının güvenilir bir tahmincisi olduğu kanıtlanmıştır : 1929, 1938, 1974 ve 2008.  Doji gibi birçok kısa vadeli grafik modelinin aksine, bir ölüm çaprazı uzun vadeli bir gösterge olduğundan, yeni bir ayı piyasası başlamadan önce kazançları kilitleme konusunda endişe duyan yatırımcılar için daha fazla ağırlık taşır. Bir artış hacmi , tipik olarak ölüm çapraz görünümünü eşlik eder.

Death Cross Ölüm Haçı Size Ne Anlatıyor?

Death Cross, kısa vadeli hareketli ortalama (tipik olarak 50 günlük SMA ), büyük bir uzun vadeli hareketli ortalamayı (tipik olarak 200 günlük SMA) aşağı yönde geçtiğinde meydana gelir ve analistler ve tüccarlar tarafından kesin bir ayı dönüşü sinyali olarak yorumlanır.

Death Cross adı, kısa vadeli hareketli ortalama, uzun vadeli hareketli ortalamanın altına düştüğünde oluşturulan X şeklinden türemiştir. Tarihsel olarak, model hem uzun vadeli hem de kısa vadeli hareketli ortalamalar için uzun süreli bir gerilemeden önce gelir. Ölüm çaprazı, bir hisse senedi veya hisse senedi endeksindeki kısa vadeli momentumun yavaşladığının bir işaretidir, ancak boğa piyasasının bitmek üzere olduğuna dair her zaman güvenilir bir gösterge değildir. 2016 yazında olduğu gibi, ölüm haçının yanlış bir gösterge olduğunun kanıtlandığı birçok kez ortaya çıktı. 2016 yazında hisse senetlerinden ayrılanlar, 2017 boyunca takip eden büyük borsa kazançlarını kaçırdılar. 2016 ölüm çaprazı örneği aslında teknik bir düzeltme sırasında yaşanıyordu.

Bu anlamlı hareketli ortalama geçişini tam olarak neyin oluşturduğu konusunda bazı görüş farklılıkları vardır. Bazı analistler bunu 100 günlük hareketli ortalamanın 30 günlük hareketli ortalama ile kesişmesi olarak tanımlarken, diğerleri bunu 200 günlük ortalamanın 50 günlük ortalama ile kesişmesi olarak tanımlar. Analistler ayrıca, güçlü ve devam eden bir eğilimin teyidi olarak daha düşük zaman dilimi çizelgelerinde meydana gelen geçişi de izliyorlar. Kesin tanımdaki veya uygulanan zaman çerçevesindeki değişikliklerden bağımsız olarak, terim her zaman daha yüksek bir değerde olan ve uzun vadeli büyük bir hareketli ortalamanın altından geçen kısa vadeli hareketli ortalamayı ifade eder.

Death Cross ve Golden Cross

Ölüm haçının tersi, bir hisse senedi veya endeksin kısa vadeli hareketli ortalamasının uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerine çıktığı zaman, altın haçın ortaya çıkmasıyla ortaya çıkar. Birçok yatırımcı bu modeli yükseliş göstergesi olarak görüyor. Altın haç modeli tipik olarak uzun süreli bir düşüş trendinin momentumu bittikten sonra ortaya çıkar. Ölüm çaprazında olduğu gibi, yatırımcılar birkaç gün veya haftalarca yeni yönde fiyat hareketinden sonra trendin tersine döndüğünü onaylamalıdır. Belirli bir hisse senedi veya bir endeksin hareketi hakkındaki finansal haberlerdeki artıştan kısmen etkilenen daha fazla yatırımcının dikkati ile işlem hacimleri arttıkça, kalıpları takip ederek yatırım yapma sürecinin çoğu kendi kendini gerçekleştiren davranıştır.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz