Golden Cross Nedir ve Nasıl Kullanılır?

0

Golden Cross, nispeten kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerinde kesiştiği bir grafik formasyonudur. Golden Cross diğer bir adıyla altın haç, bir menkul kıymetin kısa vadeli hareketli ortalamasının (15 günlük hareketli ortalama gibi) uzun vadeli hareketli ortalamasının (50 günlük hareketli ortalama gibi) veya direncinin üzerine çıktığını içeren bir çapraz geçişten oluşan bir yükseliş kırılma formasyonudur. Uzun vadeli göstergeler daha fazla ağırlık taşıdıkça, altın haç ufukta bir boğa piyasasın varlığına işaret ediyor ve yüksek ticaret hacimleriyle destekleniyor.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

  • Büyük bir ralli potansiyelini gösteren teknik bir grafik modelidir.
  • Bir hisse senedinin kısa vadeli hareketli ortalaması, uzun vadeli hareketli ortalamasının üzerine çıktığında görünür.
  • Golden Cross, düşüş eğilimi gösteren bir Death Cross ile karşılaştırılabilir.

Golden Cross Nedir

Golden Cross’un Bize Anlatmak İstediği Nedir?

Bu formasyon için üç aşama vardır. İlk aşama, satış tükendiği için bir düşüş trendinin sonunda dibe vurmasını gerektirir. İkinci aşamada, daha kısa hareketli ortalama, bir kırılmayı ve trendin tersine çevrildiğini doğrulamak için daha büyük hareketli ortalama üzerinden bir geçiş oluşturur. Son aşama, daha yüksek fiyatlara kadar devam eden yükseliş trendidir. Hareketli ortalamalar, bir ölüm çaprazının oluşabileceği bir noktada geri çekilinceye kadar geri çekilmelerde destek seviyeleri görevi görürler. Death Cross, golden cross’un tam tersidir, çünkü daha kısa hareketli ortalama, daha uzun hareketli ortalama boyunca bir geçit oluşturur.

En sık kullanılan hareketli ortalamalar, 50-dönemlik ve 200-dönemlik hareketli ortalamadır. Dönem, belirli bir zaman artışını temsil eder. Genel olarak, daha büyük zaman dilimleri daha güçlü kalıcı kırılmalar oluşturma eğilimindedir. Örneğin, günlük 50 günlük hareketli ortalamanın, S&P 500 gibi bir endekste 200 günlük hareketli ortalamayı geçmesi en popüler piyasa yükseliş sinyallerinden biridir.

Gün içi işlem yapan tüccarlar, kullandıkları grafiklerde golden cross kırılmalarını işlemek için genellikle 5 dönemlik ve 15 dönemlik hareketli ortalamalar gibi daha küçük zaman dilimlerini kullanırlar. Kullandıkları grafiklerin zaman aralığı da 1 dakikadan haftalara veya aylara kadar ayarlanabilir. Nasıl ki daha büyük periyotlar kullanan hareketli ortalamalar daha güçlü sinyaller veriyorsa, aynı şey grafiklerdeki zaman periyotları için de geçerlidir. Grafik zaman çerçevesi ne kadar büyük olursa, golden cross kırılması o kadar güçlü ve kalıcı olur.

Golden Cross Örneği

Varsayımsal bir örnek olarak, aylık 50 ve 200 dönemlik hareketli ortalama değerlerine sahip bir golden cross, 15 dakikalık bir grafikte aynı 50, 200 dönemlik hareketli ortalama çaprazlamasına göre önemli ölçüde daha güçlü ve daha uzun ömürlüdür. Golden Cross kırılma sinyalleri , yükseliş trendinde bir menkul kıymetin aşırı alınıp satıldığını izlemek için stokastik, hareketli ortalama yakınsama sapması (MACD) ve bağıl güç endeksi (RSI) gibi çeşitli momentum osilatörleriyle birlikte kullanılabilir. Bu, ideal giriş ve çıkışları tespit etmeye yardımcı olur.

Golden Cross ve Death Cross Arasındaki Fark Nedir?

Golden Cross ve Death Cross birbirlerinin tam tersidir. Golden cross, uzun vadeli bir boğa piyasasının ilerlediğini gösterirken, Death Cross uzun vadeli bir ayı piyasasına işaret eder. Her ikisi de, uzun vadeli bir hareketli ortalamanın üzerinde kısa vadeli bir hareketli ortalama geçişinin meydana gelmesiyle uzun vadeli bir trendin sağlam bir şekilde onaylanmasına atıfta bulunur.

Altın haç, kısa vadeli hareketli ortalama, uzun vadeli büyük bir hareketli ortalamayı yukarı doğru kestiğinde meydana gelir ve analistler ve tüccarlar tarafından bir piyasada kesin bir yukarı dönüş sinyali olarak yorumlanır. Tersine, benzer bir aşağı yönlü hareketli ortalama geçişi, death cross’u oluşturur ve piyasada belirleyici bir düşüşe işaret ettiği anlaşılır. Her iki geçiş de yüksek işlem hacmiyle birlikte yapıldığında daha önemli kabul edilir.

Geçiş gerçekleştiğinde, uzun vadeli hareketli ortalama, o noktadan itibaren piyasa için önemli bir destek seviyesi (Golden Cross durumunda) veya direnç seviyesi (Death Cross durumunda) olarak kabul edilir. Her iki çapraz da bir trend değişikliğinin bir işareti olarak ortaya çıkabilir, ancak bunlar daha sık olarak, halihazırda gerçekleşmiş olan bir trend değişikliğinin güçlü bir teyidi olarak ortaya çıkar.

Golden Cross Kullanımının Sınırlamaları Nelerdir?

Tüm göstergeler “gecikmelidirler” ve hiçbir gösterge geleceği gerçekten tahmin edemez. Çoğu zaman, gözlemlenen bu formasyon yanlış bir sinyal üretebilir. Önceki büyük boğa piyasalarını tahmin etmedeki belirgin tahmin gücüne rağmen, altın haçlar da düzenli olarak tezahür etmemektedirler. Bu nedenle, bir işlem yapmadan önce bir golden cross her zaman diğer sinyaller ve göstergelerle onaylanmalıdır.

Bu formasyonu ek filtreler ve göstergelerle doğru şekilde kullanmanın anahtarı, her zaman uygun risk parametreleri ve oranları kullanmaktır. Her zaman uygun bir risk-ödül oranına uymayı ve ticaretinizi doğru bir şekilde zamanlamayı unutmamak, çaprazı körü körüne takip etmekten daha iyi sonuçlara yol açabilir.

Grafik Üzerinde Nasıl Tanımlanır?

Altın haç, kısa vadeli hareketli ortalama, uzun vadeli büyük bir hareketli ortalamayı yukarı doğru kestiğinde meydana gelir ve analistler ve tüccarlar tarafından bir piyasada kesin bir yukarı dönüş sinyali olarak yorumlanır. Bazı analistler bunu 100 günlük hareketli ortalama ile 50 günlük hareketli ortalamanın kesişimi olarak tanımlar; diğerleri bunu 200 günlük ortalamanın 50 günlük ortalama ile çaprazlanması olarak tanımlar. Temel olarak, kısa vadeli ortalama, kesişene kadar uzun vadeli ortalamadan daha hızlı yükselir.

Bizlere Ne Anlatmaktadır?

Golden Cross, ileriye dönük uzun vadeli bir boğa piyasası olacağını haber verir. Uzun vadeli hareketli ortalama kısa vadeli bir hareketli ortalamanın altına geçtiğinde bu durum yine bir yön göstergesi olan death cross’un tersidir.

Güvenilir Bir Gösterge Midir?

Gecikmeli bir gösterge olarak, golden cross ancak piyasa yükseldikten sonra tanımlanır ve dolayısıyla bu durum da onu güvenilir kılar.  Bununla birlikte, gecikmenin bir sonucu olarak, sinyalin ne zaman yanlış olduğunu bilmek de zordur. Yatırımcılar genellikle diğer göstergelerle birlikte bir trendin veya sinyalin teyidi olarak bir golden cross kullanırlar.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz