Boğa tuzağı (bull trap) nedir ve nasıl çalışır?

0

Boğa tuzağı, yukarı doğru bir rallinin tersine çevrilmesidir. Bu makalede, onları nasıl tanımlayacağınız ve onlardan nasıl kurtulacağınız da dahil olmak üzere boğa tuzakları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Boğa tuzağı nedir?

Boğa tuzağı, uzun tüccarları artan kayıplar karşısında pozisyonlarını terk etmeye zorlayan bir boğa eğilime karşı bir geri dönüştür. Buna tuzak deniyor çünkü genellikle tüccarları hazırlıksız yakalıyor ve devam etmesi muhtemel görünen güçlü bir piyasa rallisinin ardından geliyor.

Boğa tuzakları, tarihsel olarak yüksek bir direnç seviyesini kırdığı için bir varlığı satın alan bir tüccar veya yatırımcı ile karakterize edilir. Direnç üzerindeki birçok kırılmayı, giderek artan yüksek seviyeler takip eder, ancak bir boğa tuzağı, kırılmadan hemen sonra aşağı yönlü bir dönüş ile karakterize edilir.

Bir boğa tuzağı nasıl belirlenir?

Bir boğa tuzağı belirlemek zordur çünkü normalde bir kopuştan sonra bir varlığın fiyatının artması muhtemeldir, tersine değil. Ancak yapabileceğiniz şey, ticaret yapmak istediğiniz varlık üzerinde teknik analiz ve temel analiz yapmaktır.

Varlığın şu anda aşırı satın alınıp alınmadığına bakın; bu , hakim yükseliş eğiliminden aşağı yönlü bir tersine dönüşü gösterebilir. Ayrıca, yükseliş eğiliminin devam edip etmediğini görmek için bir kopuşun ardından uzun pozisyon açmadan önce bekleyebilirsiniz.

Aşırı satın alınan varlıkları belirlemek için popüler bir teknik gösterge, göreli güç endeksidir (RSI).

Boğa tuzağı Bull Trap örneği

Aşağıdaki örnekte, FTSE 100’ün fiyat hareketlerine baktık . Gördüğünüz gibi, bu dönem için tarihi yüksek seviyesinin üzerinde bir kırılma gerçekleştirmeden önce iki zirve ile nispeten istikrarlı bir yükseliş trendinde hareket ediyordu.

Boğa tuzağı örneği

Normalde, bu kırılmanın, direnç seviyesi kırıldığı için bir dizi daha yüksek seviyeyle sonuçlanmasını bekleyebiliriz. Ancak bu özel örnekte, kaçış aslında bir ayı tuzağıydı. Bir tüccar, kırılmadan kısa bir süre sonra uzun bir pozisyon açmış olsaydı, kendilerini hızlı bir şekilde hakim eğilime karşı aşağı yönlü bir dönüşle karşı karşıya bulurlardı.

Boğa tuzağından nasıl kaçılır

Bir boğa tuzağından kaçmanın en iyi yolu, bir pozisyon açtığınızda pozisyonunuza bir stop-loss ayarlamaktır. Bu, bir boğa tuzağına yakalanırsanız ağır kayıpları önlemenize yardımcı olacaktır.

Standart, takip eden veya garantili dahil olmak üzere seçim yapabileceğiniz birkaç tür kayıp durdurma vardır. Bir boğa tuzağından kaçınmaya çalışırken, takip eden bir stop muhtemelen size en çok yardımcı olacaktır, çünkü mevcut piyasa değerinin belirli bir puan gerisinde kalacaktır ve piyasa değeri belirlenen miktarda düşerse pozisyonunuzu otomatik olarak kapatacaktır. .

Bu, mümkün olduğunca fazla kâr elde etmenize yardımcı olurken, aynı zamanda bir boğa tuzağına erkenden kayıpları azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Stop-loss hakkında daha fazla bilgi edinin…

Boğa tuzağı özet

Boğa tuzağı, bir varlığın tarihsel bir direnç seviyesini kırmasından kısa bir süre sonra yükseliş eğiliminden geri dönülmesidir.

Normalde, direncin üzerinde bir kırılma, hakim eğilimin devam edeceğini gösterebilir ancak boğa tuzağında durum böyle değil.

Stop-loss – özellikle takip eden stoplar – ayı tuzaklarından ve bunların ticaretinizdeki kârlar üzerindeki olumsuz etkilerinden kaçınmanıza yardımcı olabilir

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz