Yutan Boğa Formasyonu

0

Yutan Boğa Formasyonu (Bullish Engulfing Pattern) iki mumdan meydana gelen bir geri dönüş formasyonudur. İkinci mum , iğne uzunluğuna bakılmaksızın, birinci mumun gerçek gövdesini tamamen “yutmaktadır”. Üçüncü sıradaki mum ise bu formasyonun teyid edilmesi için kullanılır.

Yukarıda bu formasyonun iki adet mumdan oluştuğunu belirtmiştik. Bu iki mumun kriterleri ise birinci mumun gövde uzunluğu ikinci mumum gövde uzunluğundan az olmalıdır ve ikinci mumun gövdesi birinci mumun gövdesini içerisine alacak şekilde hizalanmış olmalıdır. Yani birinci mumun gövdesi ikinci mumun gövdesinden yukarıda veya aşağıda değil de içine alabilecek bir konumda olmalıdır.

Yutan boğa formasyonunun tanımlanabilmesi için bir önceki günün kapanışından daha düşük bir açılıştan sonra önceki günün açılışından daha yüksek kapanan beyaz bir mum çubuğudur. Düşüş eğilimi gösteren küçük bir siyah mum çubuğunun ertesi gün, gövdesi bir önceki günün mum çubuğunun gövdesiyle tamamen örtüşen veya onu içine alan, yükseliş eğilimi gösteren büyük bir beyaz mum çubuğu tarafından takip edildiğinde tanımlanabilir.

ÖNEMLİ NOKTALAR

  • Yutan boğa formasyonları, öncesinde dört veya daha fazla siyah mum çubuğu geldiğinde geri dönüş sinyali verme olasılığı daha yüksektir.
  • Yatırımcılar, yalnızca yükseliş eğilimini oluşturan iki mum çubuğuna değil, aynı zamanda önceki mum çubuklarına da bakmalıdır.
  • Bu model bir düşüş trendinde görünür ve bir koyu mumun ardından daha büyük bir içi boş mumun birleşimidir. Modelin ikinci gününde, fiyat bir önceki en düşük seviyenin altında açılır, ancak alım baskısı fiyatı bir önceki en yüksek seviyenin üzerine çıkarır ve alıcılar için bariz bir kazançla sonuçlanır.
  • Fiyat, ikinci yutan mumun en yüksek seviyesinden daha yükseğe hareket ettiğinde, yani düşüş trendinin tersine döndüğü onaylandığında, uzun bir pozisyona girmeniz tavsiye edilir.

Yutan Boğa Formasyonu Size Ne Anlatıyor?

Bir yutan boğa formasyonu, aşağı yönlü fiyat hareketini temsil eden siyah bir mum çubuğunun ardından yukarı yönlü fiyat hareketini temsil eden beyaz bir mum çubuğu olarak yorumlanmamalıdır. Yutan boğa formasyonunun oluşması için, hisse senedi 2. Gün’de 1. Gün’de kapandığından daha düşük bir fiyatla açılmalıdır.

Hisse senedi hem 1. günde kapandığından daha düşük bir seviyede açıldığı hem de 1. günde açıldığından daha yüksek kapandığı için, boğasal bir yutma formasyonundaki beyaz mum çubuğu, ayıların sabah hisse senedinin fiyatını kontrol ettiği bir günü temsil eder, ancak boğaların gün sonuna kadar kararlı bir şekilde devralmasını sağlar.

Yutan bir boğa formasyonunun beyaz mumu , varsa, tipik olarak küçük bir üst fitile sahiptir. Bu, hisse senedinin en yüksek fiyatında veya yakınında kapandığı anlamına gelir; bu da, fiyat hala yükselirken günün sona erdiğini gösterir.

Üst fitilin bu eksikliği, ertesi gün kapanan boğa formasyonundan daha yüksekte kapanacak başka bir beyaz mum çubuğu üretmesini daha olası kılar, ancak ertesi gün açılışta boşluk bıraktıktan sonra siyah bir mum çubuğu üretmesi de mümkündür.

Yutan Boğa Formasyonu ve Yutan Ayı Formasyonu

Bu iki desen birbirinin zıddıdır. Yutma formasyonları yükseliş ve düşüş eğilimi gösterebilirler. Yutan ayı formasyonu , esasen yukarıda tartışılan yutan boğa formasyonunun tam tersidir. Düşüş trendinde görünmek yerine, yükseliş trendinin tepesinde belirir ve tüccarlara kısa pozisyon açmak için bir sinyal sunar. Yeşil bir mumun daha büyük bir kırmızı mum tarafından yutulması ile karakterize edilir.

Bir Yutan Boğa Modeli Örneği

Tarihsel bir örnek olarak, Philip Morris ( PM ) hissesini ele alalım. Şirketin hisseleri 2011’de çok uzundu ve yükseliş trendinde kaldı. Ancak 2012’de hisse geri çekiliyordu.

13 Ocak 2012’de, bir yükseliş eğilimi paterni oluştu; fiyat, 76.22$’lık bir açılıştan günü 77.32.12$’da kapatmak için sıçradı. Hareket, boğaların hala hayatta olduğunu ve yükseliş trendinde başka bir dalganın oluşabileceğini gösterdi.

Yutan Boğa Mum Geri Dönüşleri

Yatırımcılar, yalnızca yükseliş eğilimini oluşturan iki mum çubuğuna değil, aynı zamanda önceki mum çubuklarına da bakmalıdır. Bu daha geniş bağlam, yutan boğa formasyonunun gerçek bir trend dönüşüne işaret edip etmediğine dair daha net bir resim verecektir.

Yutan boğa formasyonları, öncesinde dört veya daha fazla siyah mum çubuğu geldiğinde geri dönüş sinyali verme olasılığı daha yüksektir. Boğa yutan mum öncekinden daha fazla siyah mum çubuğu yuttukça, bir eğilimin tersine dönme olasılığı artar ve ikinci bir beyaz mum çubuğu boğayı yutan mumdan daha yüksek bir kapanışla onaylanır.

Yutan Boğa Formasyonu Üzerinde Hareket Etmek

Sonuç olarak, tüccarlar bir yükseliş eğiliminin bir duygu değişikliğini temsil edip etmediğini bilmek isterler, bu da satın almak için iyi bir zaman olabileceği anlamına gelir. Hacim, fiyatla birlikte artarsa, agresif tüccarlar, ertesi gün yukarı yönlü hareketin devam edeceğini beklentisiyle, günün sonuna doğru satın almayı seçebilirler.

Yutma Kalıplarını Kullanmanın Sınırlamaları

Fiyat hareketi dalgalıysa, fiyat genel olarak yükselse bile, oldukça yaygın bir sinyal olduğu için yutma modelinin önemi azalır.

Yutan mum diğer bir değişle ikinci mum çok büyük olabilir. Bu durum, formasyon üzerinden işlem yapmayı tercih eden bir tüccarı çok büyük bir stop loss ile bırakabilir. Ticaretten elde edilen potansiyel kazanç, alınan riski haklı çıkarmayabilir.

Mumlar bir fiyat hedefi sağlamadıklarından dolayı, potansiyel kazanç hedefini belirlemek de zor olabiliyor. Böyle bir durumda işlem yapanların bir fiyat hedefi seçebilmek veya karlı durumda oldukları bir pozisyondan ne zaman çıkacaklarını belirlemek için göstergeler veya trend analizi gibi diğer yöntemleri kullanmaları gerekecektir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz