Yükseliş ( Boğa ) Piyasası Grafiği

0

Yükseliş ( Boğa ) Piyasası : Yatırımcılar daha önce satılmış olan piyasanın yükseliş eğilimini tahmin ederek piyasaya giriş yaparlar. Bu tip yatırımcılar daha çok profesyonel olarak adlandırılan ve piyasada bir çok bilgiye diğerlerinden önce ulaşabilen kişilerdir. Daha sonra piyasanın yükseliş eğilimi diğer yatırımcılar tarafından da fark edilir ve eğilim yukarı yönlü hareket şeklinde hız kazanır. Son olarak piyasaya küçük ve piyasa bilgisi daha az olan yatırımcılarında katılmasıyla boğa piyasası tamamlanmış olur. Profesyonel yatırımcılar bu aşamada pozisyonlarını kapatarak  piyasayı dengelemeye başlayacaklardır.
Eğilimin yukarı yönlü olduğu ve fiyat zirvelerinin bir önceki zirveyi geçebildiği piyasalar boğa piyasası olarak ya da yükseliş trendi olarak adlandırılmaktadır.
Genellikle yükseliş trendinin dipleri bir önceki dipten daha yukarıda ve zirveleri bir önceki zirveden daha yukarıda gerçekleşmektedir. Trend içersindeki üçüncül trendlerde gerçekleşen kar satışları yeniden alım fırsatları doğurmaktadır. Trend diplerinin birleştirilmesiyle yükseliş trendinin destek seviyesi elde edilir. Bu seviye geri çekilmelerde fiyat hareketinin destek alarak tekrar yükselişine devam ettiği seviyedir. Aynı zamanda hareketin eğiminide ifade etmektedir.

bogagrafigi

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz