volatilite indikatörü

0

Volatilite indikatörü , bir menkul kıymetin ortalama fiyatından ne kadar uzaklaştığını, yükselip alçaldığını ölçen teknik bir araçtır.

Teknik analistlerin bu matematiksel girdinin artmakta mı yoksa azalmakta mı olduğunu ölçmek için kullandıkları görsel bir biçimde zaman içinde geri dönüşlerin dağılımını hesaplar.

Düşük oynaklık genellikle öngörülebilir kısa vadeli dalgalanmalarla birlikte sessiz fiyat hareketini ifade ederken, yüksek oynaklık genellikle çılgınca öngörülemeyen kısa vadeli dalgalanmalarla birlikte gürültülü veya dramatik fiyat hareketini ifade eder.

Volatilite indikatörü, veriler belirli görsel biçimlerde çizilmediği sürece yön dışı bilgiler oluşturarak fiyatın zaman içinde hareket etme derecesini ölçer.

Bu teknik indikatörün, yüksek volatilitenin açgözlülük ve korkuda daha fazla uç noktalara neden olmasıyla, opsiyon fiyatlandırması ve piyasa duyarlılığı üzerinde büyük etkisi vardır. Bir gösterge olarak oluşturulan volatilite, trendmomentum ve aralık analizini tamamlayan bir fiyat hareketi geçmişi çizer.

Volatil enstrümanlar, volatil olmayan enstrümanlardan daha riskli olarak kabul edilir. Volatilite, yüksek ve düşük durumlar arasında düzenli olarak salınır ve tüccarlar ve piyasa analistleri için potansiyel bir zamanlama aracı sunar. Özellikle, X dönemleri boyunca en düşük volatilite, genellikle, trend hareketine ve ticaret sinyallerine dönüşen yüksek oynaklığa yakın bir kaymanın habercisidir. Piyasa bilgisi, bu klasik dinamiklerin ana hatlarını çizerek, piyasa oyuncularına ‘ılımlı zamanlarda satın almalarını ve vahşi zamanlarda satmalarını’ söyler. Volatilite indikatörü makalesinin sonu.

Bollinger bantları

Donchian Kanalları

Keltner Kanalı

Ichimoku Bulutları

Tarihsel Oynaklık

Ek Volatilite Göstergeleri

Beta – bir menkul kıymetin geniş pazara veya başka bir menkul kıymete kıyasla oynaklığını ölçer.

Bollinger %b – fiyat ile Bollinger Bantları arasındaki mesafeyi bir osilatör grafiğine çevirir.

Bollinger Bant Genişliği – yüksek oranlı dönüş noktalarını belirlemeye çalışan üst ve alt Bollinger Bantları arasındaki yüzde mesafeyi hesaplar.

Dalgalanma Endeksi – bir piyasanın bir trende mi yoksa bir ticaret aralığına mıgirdiğini ölçer.

Chaikin Volatilite – Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksaklığını (MACD) fiyattan ziyade birikim dağılımına uygulayan bir osilatör oluşturur. Sıfır çizgisinin üzerinde bir geçiş gücü ve birikimi gösterirken, sıfır çizgisinin altında bir geçiş zayıflığı ve dağılımı gösterir.

Donchian Kanalı – seçilen bir zaman diliminde aşırı fiyatuçlarını inceleyerek üst, alt ve orta aralık bantları oluşturur. Seçilen dönemdeki en yüksek fiyat yüksek bandı, seçilen dönemdeki en düşük fiyat ise düşük bandı belirtir.

Donchian Genişliği – Donchian Kanalının yüksek ve düşük bantları arasındaki fiyat farkını ölçer.

Fraktal Kaos Bantları – güvenliğin trend mi yoksa düz mü olduğunu belirleyen eğim ile fiyat hareketi etrafında bantlar çizer.

Hareketli Ortalama Sapma – bir varlığın fiyatının zaman içinde seçilen hareketli ortalamadan nasıl saptığını inceleyerek oynaklığı ölçer.

Hareketli Ortalama Zarf – üst ve alt uçlar, hareketli bir ortalamanın üstünde ve altında önceden seçilmiş bir yüzde olarak hesaplanarak fiyat üzerinde bir bant çizer.

Asal Sayı Bantları – belirli bir süre boyunca bir ticaret aralığındaki en yüksek ve en düşük asal sayıları tanımlar ve çıktıyı fiyat boyunca bir bant olarak çizer.

Göreceli Oynaklık – standart sapma hesaplamalarını kullanarak, belirtilen zaman dilimi boyunca oynaklığın yönünü ölçen Göreceli Güç Endeksi’nin (RSI) bir varyasyonudur.

Standart Sapma – fiyatın zaman içinde merkezi bir ortalama fiyattan ne kadar uzaklaştığını inceler.

STARC Gruplar – Ayrıca Stoller Ortalama Aralığı Kanal Gruplar olarak bilinen, güçlü alış ya da sat sinyalleri ortaya çıkarabilir aşırı seviyeleri vurgulayarak, ortalama hareketli bir basit üstünde ve altında çizilir.

Ülser İndeksi – zaman içindeki en yüksek ve en düşük değerlerin incelenmesi yoluyla varlık düşüşlerinin düşüşünü, derinliğini ve süresini tahmin eder.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz