Tik Grafiği – Günlük İşlem İçin Bir Dakika Grafiği

0

Tik ve Zaman Tabanlı Grafiklerin Artıları ve Eksileri

Yatırımcıların hangi grafik türlerini kullanmak istedikleri konusunda bir dizi seçeneğe sahipler. Şamdanlar ve çubuk grafikler en popüler olanlardır. Şamdanlar renk kodlu ve görülmesi daha kolay olmadıkça aynı bilgiyi sağlarlar. Bu iki grafik türünü kullanırken, tüccarlar zamana veya kene bağlı olarak fiyat çubukları oluşturmayı seçebilirler. Zaman ve kene çizelgelerinin hem artıları hem de eksileri vardır.

Bir Dakika veya Zaman Tabanlı Grafik

Bir dakikalık bir grafik (veya iki dakika veya beş dakika) kullanırsanız, zaman süresi dolduğunda yeni bir fiyat çubuğu oluşur. Bir dakikalık grafikte, her dakika yeni bir çubuk oluşturur ve bu bir dakikalık süre için yüksek, düşük, açık ve kapanışı gösterir .

Bu, fiyat tablosunda tek bir x ekseni yaratır, çünkü tüm fiyat çubukları zaman içinde eşit aralıklarla yerleştirilir. Her saat başı 60 fiyat çubuğu üretiliyor, en az bir işlem yapıldığı varsayılıyor. Bir dakikalık grafikler günlük işlemciler arasında popülerdir, ancak tek seçenek değildir.

Tık Grafiği

Bir tik grafiğindeki çubuklar, belirli sayıda işleme göre oluşturulur. Örneğin, 512 tik grafiği her 512 işleminde yeni bir çubuk oluşturur. Tik çizelgelerini istediğiniz işlem sayısına göre (örneğin, 5 tik ya da 1546 tik) özelleştirin.

Gün boyunca çok ya da az işlemin gerçekleştiği aktif ve yavaş zamanlar vardır . Bu nedenle, x ekseni tipik olarak keneler grafiklerle tekdüze değildir. Bir piyasa açıldığında çok fazla oynaklık ve hareketlilik olur, bu nedenle tik çubukları çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Yalnızca ilk dakikada beş tik çubuğu oluşabilir. Öğle yemeği saatinde, işlem sayısının azalması durumunda, tek bir tik çubuğunun oluşturulması beş dakika sürebilir.

Bir Dakika Grafiğini Tik Grafiğiyle Karşılaştırma

Çok fazla aktivite olduğunda, tik grafiği bir dakikalık bir çizelgeden daha fazla bilgi (daha fazla fiyat dalgası, konsolidasyon ve daha küçük ölçekli fiyat hareketleri) gösterir. Örneğin, bir pazar ilk dakika veya iki içerisinde birkaç tik çizgisi açtığında, işlem amacıyla kullanılabilecek birden fazla fiyat dalgası gösterebilir. Bir dakikalık grafik kullanılırsa, ilk dakikada yalnızca bir çubuk ve iki dakika sonra iki çubuk oluşur. Bu bir veya iki çubuk, aynı zaman diliminde meydana gelen birkaç tik çubuğuyla aynı alım satım fırsatlarını sunmayabilir.

Bu şekilde, tik çizelgeleri daha erken hamlelere girmenize, daha fazla işlem yapmanıza ve bir dakikalık grafikte gerçekleşmeden önce potansiyel tersine çevirmelere olanak tanır .

Birkaç işlem yapıldığında, daha fazla bilgi göstermek için bir dakikalık bir grafik belirir. Örneğin, 90 tik grafiği veya bir dakikalık grafik kullanarak tartıştığınızı varsayalım. Öğle yemeği saatinde her dakika sadece 10 işlem yapıldığını varsayalım. Tik çubuğunun tamamlanması ve yenisinin başlaması dokuz dakika sürer. Bir dakikalık grafikler, bir işlem olduğu sürece her dakika bir çubuk gösterir. Bu durumda, bir dakikalık grafik, tik grafiği ile dokuz kat daha fazla çubuk üreterek potansiyel olarak işlem görebilecek daha fazla fiyat dalgası, trend ve destek ve direnç seviyeleri gösterir.

Tik grafikleri, pazara “adapte”. Daha az işlem olduğunda daha az sayıda çubuk oluşur ve bir işlemciye aktivite seviyelerinin düşük veya düşmekte olduğunu bildirir. Öte yandan, bir dakikalık grafik, o dakikadaki bir işlem olduğu sürece her dakika fiyat çubuklarını üretmeye devam ediyor. Bu, aslında hisse senedi, vadeli işlem sözleşmesi veya forex çiftinde çok az bir miktar olmasına rağmen, faaliyet yanılsaması yaratabilir .

Grafik örneğinde , bir dakikalık grafik SPDR S & P 500 (SPY) nin 1000 tik çizelgesi ile mukayese edilir. Her iki çizelge de sırasıyla sabah 9 ve akşam 4: 02’de başlar ve biter. Bir dakikalık grafik, sabah 9: 30’dan önce daha fazla fiyat çubuğu sağlar, ancak tik çizelgesi gün içerisinde daha fazla fiyat çubuğu oluşturur (daha fazla işlem olduğunda), esasen fiyat hareketlerinin daha yüksek bir “çözünürlük” görünümünü oluşturur.
Bir grafik türünün mutlaka diğerinden daha iyi olması gerekmez. Her ikisi de, doğru günlük ticaret stratejisini kullanarak etkin bir şekilde alınıp satılabilir , ancak tüccarlar, her iki türün de farkında olmalıdır;

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz