Takoz Formasyonu

0

Takoz formasyonu, bir fiyat grafiğinde birleşen trend çizgileriyle işaretlenmiş bir fiyat modelidir. 10 ila 50 dönem boyunca bir fiyat serisinin ilgili en yüksek ve en düşük noktalarını birleştirmek için iki trend çizgisi çizilir. Çizgiler, en yüksek ve en düşüklerin ya yükseliyor ya da düşüyor ve farklı oranlarda olduğunu gösteriyor, bu da çizgiler bir yakınsamaya yaklaştıkça bir kama görünümü veriyor. Takoz şeklindeki trend çizgileri, teknik analistler tarafından fiyat hareketinde potansiyel bir tersine dönüşün yararlı göstergeleri olarak kabul edilir.
ÖNEMLİ NOKTALAR

  • Takoz desenleri genellikle 10 ila 50 işlem periyodu boyunca yakınsak trend çizgileri ile karakterize edilir.
  • Desenler, yönlerine bağlı olarak yükselen veya düşen takozlar olarak kabul edilebilir.
  • Bu modeller, fiyat geri dönüşlerini tahmin etmek için alışılmadık derecede iyi bir geçmişe sahiptirler.

Takoz Formasyonunu Anlamak

Bir takoz formasyonu, yükseliş veya düşüş eğilimi gösteren fiyat dönüşlerini işaret edebilir. Her iki durumda da, bu model üç ortak özelliğe sahiptir: birincisi, yakınsak trend çizgileri; ikincisi, fiyat formasyon boyunca ilerledikçe azalan hacim modeli; üçüncüsü, trend çizgilerinden birinden bir kopuş.Takoz formasyonunun iki biçimi, yükselen bir takoz (düşüş eğilimini işaret eder) veya düşen bir takozdur (bu, bir yükseliş yönünü işaret eder).

Yükselen Takoz Formasyonu

Bu genellikle bir menkul kıymetin fiyatı zamanla yükseldiğinde ortaya çıkar, ancak aynı zamanda düşüş eğiliminin ortasında da ortaya çıkabilir.
Yükselen takoz formasyonu
Fiyat grafiği modelinin üstüne ve altına çizilen trend çizgileri, bir tüccarın veya analistin bir kopuşun tersine dönmesini tahmin etmesine yardımcı olmak için birleşebilir. Fiyat her iki trend çizgisinin dışında olabilirken, takoz desenleri trend çizgilerinden ters yönde kırılma eğilimindedir.
Bu nedenle, yükselen takoz formasyonları, alt trend çizgisinin kırılmasının ardından fiyatların düşme olasılığının daha yüksek olduğunu gösterir. Teknik analistler, menkul kıymeti açığa satarak veya grafiği çizilen menkul kıymete bağlı olarak vadeli işlemler veya opsiyonlar gibi türevleri kullanarak, kırılmadan sonra düşüş ticareti yapabilirler. Bu işlemler, fiyatların düşme potansiyelinden kâr elde etmeye yönelik işlemler olacaktır.

Alçalan Takoz Formasyonu

Bir menkul kıymetin fiyatı zamanla düştüğünde, trend aşağı yönlü son hareketini yaparken bir takoz formasyonu oluşabilir. Fiyat grafiği deseninde en yükseklerin ve en düşüklerin altına çizilen trend çizgileri, fiyat düşüşü ivme kaybederken ve alıcılar düşüş oranını yavaşlatmak için devreye girdikçe birleşebilir. Çizgiler birleşmeden önce fiyat üst trend çizgisinin üzerine çıkabilir.
Alçalan takoz formasyonu
Fiyat üst trend çizgisini kırdığında, fiyatın tersine dönmesi ve daha yüksek bir eğilim göstermesi beklenir.

Takoz Formasyonu İçin İşlem Avantajları

Genel bir kural olarak, ticaret sistemleri için kalıp stratejileri nadiren zaman içinde satın al ve tut stratejilerinden daha iyi performans gösteren getiriler sağlar, ancak yine de bazı kalıplar genel fiyat eğilimlerini tahmin etmede faydalı görünmektedir. Bazı araştırmalar, bir takoz formasyonunun, zamanın üçte ikisinden daha sık bir şekilde tersine (düşen takozlar için yükseliş kırılması ve yükselen takozlar için düşüş eğilimi) kırılacağını ve düşen bir takozun yükselen bir takoza göre daha güvenilir bir gösterge olduğunu göstermektedir. .
Takoz formasyonları daha küçük bir fiyat kanalına yakınsadığı için, ticarete girişteki fiyat ile stop loss fiyatı arasındaki mesafe, formasyonun başlangıcından nispeten daha küçüktür. Bu, ticaretin başladığı anda yakın bir zararı durdurmanın yerleştirilebileceği ve işlem başarılı olursa sonucun, başlangıçta ticarette riske atılan miktardan daha büyük bir getiri sağlayabileceği anlamına gelir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz