Senyoraj Nedir

0

Senyoraj, 10 dolarlık banknot veya çeyrek madeni para gibi paranın nominal değeri ile onu üretme maliyeti arasındaki farktır. Başka bir deyişle, belirli bir ekonomi veya ülke içinde bir para birimi üretmenin ekonomik maliyeti, genellikle parayı basan hükümetlere tahakkuk eden gerçek değişim değerinden daha düşüktür.

Senyoraj pozitif ise, hükümet ekonomik bir kâr elde edecektir ; Negatif bir senyoraj ise ekonomik bir kayba neden olacaktır.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR
Senyoraj, 0.25 dolarlık çeyrek madeni para gibi paranın nominal değerindeki fark ve onu üretme maliyetidir.
Senyoraj, yarattığı para üretim maliyetinden daha değerli olduğunda, bir hükümet için pozitif gelir olarak sayılabilir.
Bazı durumlarda, para birimi üretimi, para birimini yaratan hükümet için (örneğin bakır peni üretimi) kazanç yerine kayıpla sonuçlanabilir.
Senyoraj Açıklaması
Senyoraj, yarattığı paranın üretim maliyetinden daha değerli olduğu durumlarda bir hükümet için gelir olarak sayılabilir. Bu gelir genellikle hükümetler tarafından vergi toplamak zorunda kalmadan harcamalarının bir kısmını finanse etmek için kullanılır. Örneğin, ABD hükümetinin 1 $ üretmesi 5 sente mal oluyorsa, senyoraj 95 sent veya iki miktar arasındaki farktır. Senyoraj, bir ülkeye para ürettiğinde kâr etme potansiyeli verir.

Senyorajın tanımı, çoğunlukla yeni para birimi basma maliyeti ile aynı para biriminin nominal değeri arasındaki fark olmakla birlikte, aynı zamanda bir hükümetin yeni banknotların basılması yoluyla elde edebileceği mal veya hizmetlerin sayısıdır.

Senyoraj ve Zararlar
Bazı durumlarda, para birimi üretimi, para birimini yaratan hükümet için kazanç yerine kayıpla sonuçlanabilir. Bu kayıp, madeni para üretiminde daha yaygın olarak yaşanır, çünkü madeni parayı üretmek için kullanılan metalin doğal değeri vardır. Genellikle erime değeri olarak adlandırılan bu değer, başlangıçta temsil ettiği değerden daha yüksek olabilir; veya üretim maliyetleriyle birleştiğinde kayıpla sonuçlanabilir. Örneğin, ABD kuruşunun 2016’da 1 sentlik bir nominal değerle 1,5 sente mal olduğu gösterildi.

Zamanla, piyasa talepleri değiştikçe eriyik değeri de değişebilir ve potansiyel olarak metalin değerinin para biriminin nominal değerinden daha değerli olmasına yol açabilir. Bir örnek, ABD gümüş çeyreği ve gümüş kuruş gibi gümüş sikkelerde görülür.

Senyoraj ve Federal Rezerv
Senyorajın arkasındaki temel ilke, bir ülkenin yeni bono üretiminden kâr edebileceğini öne sürerken, tüm işlemi etkileyen başka faktörler de olabilir. Eğer FED ABD ekonomisi içinde mevcut dolar sayısını artırmak için kabul eder, bu bir satın alacak Hazine Bill fazla dolar üretimine olanak karşılığında. Üretim maliyeti bonoların nominal değerinden düşük olduğunda hükümet kâr ediyor gibi görünse de, Hazine Bonolarının, Hazine Bonosu satın alındığında yapılan orijinal yatırıma ek olarak Federal Rezerv’e faiz ödemesi gerektirdiğini belirtmek önemlidir. .

Gresham yasası , “kötü para iyi parayı kovar” diyen parasal bir ilkedir. Gresham yasası, başlangıçta, basılan madeni paraların bileşimine ve bunlarda kullanılan değerli metallerin değerine dayanıyordu. Başka bir deyişle, bir altın para 5 dolar ve bir gümüş para 0,50 dolar değerindeyse, insanlar altın parayı biriktirecek ve bunun yerine 10 gümüş parayı değiştireceklerdir. Sonuç olarak, altın sikkeler dolaşımdan düşer ve kötü para (gümüş) iyiyi (altını) kovar. Bu, nominal değeri 10 gümüş sikke ile aynı olmasına rağmen altın daha değerli hale geldiğinden, etkili bir senyoraj biçimi haline gelir. Bununla birlikte, metalik para standartlarının terk edilmesinden bu yana, teori, küresel piyasalarda farklı para birimlerinin değerlerinin göreli istikrarına uygulandı.

Gerçek Dünya Örneği
Yeni para birimi için öngörülen talebe dayalı olarak, Federal Rezerv Hazine Bakanlığı’nın Gravür ve Baskı Bürosu’na yıllık olarak bir sipariş verir ve üretim maliyetlerini öder. Fed, her para birimi ve onu üretmenin maliyeti hakkında ayrıntılı bilgi sağlar. Örneğin 2019’da 20 dolarlık bir banknot üretmek 11,5 sente ve 100 dolarlık bir banknot üretmek 14,2 sente mal oldu.

ABD darphanesi, talep edilen Federal Rezerv Bankası siparişlerinin sayısından etkilenen madeni para üretiminden sorumludur . Federal Rezerv daha sonra madeni paraları nominal değerinden satın alır.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz