Scalping Nedir ve Nasıl Çalışır?

0

Scalping, her bir ticarette en fazla kazancı elde etmeye çalışmak yerine, yapılan ticaret hacminden kar elde etmek için kullanılan kısa vadeli bir ticaret yöntemidir.

Scalping Nedir?

Scalping, en kısa ticaret döngüsüne sahip bir ticaret tarzıdır – diğer günlük ticaret biçimlerinden bile daha kısadır. Adını, “scalpers” olarak bilinen stili benimseyen yatırımcıların, bir işlem günü boyunca çok sayıda işlemden küçük karlar elde etmek için piyasaya hızla girip çıkması nedeniyle almıştır.

Scalping Nasıl Çalışır?

Scalpers, hisse senedi fiyatlarındaki küçük hareketlerden kar elde etmenin, büyük fiyat hareketlerinde risk almaktan daha az riskli olduğuna inanır. Scalping hem fiyat hareketi hem de zaman çerçevesi açısından sıkı ticaret pencereleri ayarlamayı içerir.

Scalpers, daha fazla kâr edip etmeyeceklerini görmek için beklemek yerine, kâr hedeflerine ulaşıldığında işlemlerden çıkar. Ayrıca, ticaretin dönüp dönmediğini görmek için beklemek yerine, hedef kayıp seviyelerine ulaşıldığında işlemlerden çıkarlar.

Scalping için Pazar Analizi

Bu ticaret tarzını benimseyen tüccarlar, temel analizden ziyade teknik analize güvenirler. Teknik analiz, bir hisse senedinin geçmiş fiyat hareketini değerlendirmenin bir yoludur. Tüccarlar, ticaret olaylarını bulmak ve giriş ve çıkış noktaları oluşturmak için çizelgeler ve göstergeler kullanır.

Günün işlem fiyatları gerçek zamanlı grafiklerde açıkken, scalpers bir hisse senedinin fiyat hareketini gözlemleyebilir. Göstergeleri ve bilinen kalıpları kullanarak, bir fiyatın önümüzdeki birkaç saniye veya dakika içinde nasıl hareket edeceğini tahmin etmeye çalışırlar. Ardından, düşük ve yüksek ticaret noktaları kurar ve bunları ticarete girmek ve çıkmak için kullanırlar.

Buna karşılık, temel analiz, yatırım hedeflerine dayalı olarak varlığı değerlendirmeye yardımcı olan oranları hesaplamak için bir şirketin mali tablolarındaki verileri kullanmayı içerir. Bu, tüccarların bir şirketi değerlendirmelerine ve zaman içinde servetlerini büyütme riskini yönetmelerine olanak tanır.

Temel analiz, uzun vadeli yatırımlar için daha uygundur, teknik analiz ise scalping gibi kısa vadeli stratejiler için daha iyi çalışır.

Scalpers, piyasaya sürüldükten sonra bir şirketin değerini değiştiren haberler veya bir olay üzerinde işlem yapabilir. Bazı durumlarda, scalping ticaretinde temel oranlarda kısa vadeli değişiklikler kullanabilirler. Çoğunlukla, teknik göstergelere ve çizelgelere odaklanırlar.

Bu grafikler geçmişin fiyatlarını gösterdiğinden, zaman ufku arttıkça değer kaybederler. Zaman ufku, bir pozisyonun ne kadar süreyle tutulduğudur. Scalper bir pozisyonu ne kadar uzun tutarsa, o pozisyonun onlar için o kadar az değeri olur. Bu nedenle, teknik analiz ve ticaret göstergeleri, scalping’in kısa vadeli doğası için daha iyi çalışır.

Scalpers isteğe bağlı veya sistematik tüccarlar şeklinde olabilir. İsteğe bağlı scalpers’lar, her ticaret kararını piyasa koşullarına göre hızla verir. Her ticaretin parametrelerine (örneğin zamanlama veya kâr hedefleri) karar vermek tüccarın sorumluluğundadır.

Sistematik scalper’lar ise içgüdülerine çok az güvenirler. Bunun yerine, kullanıcı tarafından belirlenen kriterlere göre alım satım yapmak için scalping’i yapay zeka ile otomatikleştiren bilgisayar programları kullanırlar. Program bir alım satım fırsatı gördüğünde, alım satımcının o pozisyonu veya alım satımı değerlendirmesini beklemeden hareket eder.

İsteğe bağlı ölçeklendirme, ticaret sürecine risk oluşturabilecek önyargılar getirir. Duygular, sizi kötü bir ticaret yapmaya veya uygun zamanda harekete geçmemeye özendirebilir. Sistematik ölçekleme, insan kontrolünü ticaret kararlarından uzaklaştırarak işlemleri tarafsız hale getirir.

Scalping ve Günlük Ticaret

Günlük ticaret ve scalping teoride aynıdır, ancak aynı şey değildir. Scalping, bir günlük ticaret şeklidir, ancak günlük ticaretin tüm biçimleri ölçekleme değildir.

Scalping ve Günlük Ticaret  
Scalping Günlük Ticaret
Her zaman bir günlük ticaret Scalping taktiklerini kullanabilir veya kullanmayabilir.
Pozisyonlar genellikle saatler yerine saniyeler içinde tutulur Piyasalar belirli bir günde açık olduğu sürece pozisyonlar tutulabilir.
Genellikle sistematik ticaret sistemleri kullanılarak otomatikleştirilir. Sistematik veya isteğe bağlı ticaret stratejileri kullanabilir.

Piyasalar açık olduğu sürece günlük işlem pozisyonları açık tutulabilir. Bir günlük tüccar, piyasalar saat 9:30 EST’de açıldığında bir pozisyon açabilir ve piyasalar saat 16:00’da kapanmadan hemen önce kapatabilir. Öte yandan, bir scalper, nadiren birkaç dakikadan fazla bir pozisyonu açıkta tutar. Genellikle, bir scalper’ın işlem zaman çerçevesi saniye cinsinden ölçülür.

Bu kadar küçük zaman dilimlerinde alım satım yapmak, scalpers’ın bu alım satımları otomatikleştiren bilgisayar programlarını kullanması gerekebileceği anlamına gelir. Daha uzun vadeli stratejiler kullanan bir günlük tüccarın, otomatik ticaret programlarını kullanma olasılığı daha düşük olabilir.

Önemli Çıkarımlar

  • Scalping, daha az sayıda büyük kârlı işlem yerine çok sayıda küçük kârlı işlem yapmayı içeren bir günlük işlem stratejisidir.
  • Scalping, en kısa vadeli ticaret stratejilerinden biridir ve birçok pozisyon yalnızca saniyeler veya dakikalar sürer.
  • Scalping disiplin gerektirir – belirli bir kar veya zarara ulaşıldığında, scalper’ın ticaretten çıkması gerekir.
  • Bazı scalpers’lar, ticaret yapmak için kendi takdirlerini kullanırken, diğerleri ticaret stratejilerini otomatikleştiren bilgisayar programları oluşturur.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz