Sabah Yıldızı Formasyonu Nedir ve Bize Ne Anlatır?

0

Sabah yıldızı formasyonu, teknik analistlerin çantalarındaki temel araçlardandır ve yükseliş işaretleri olarak yorumlanan üç mum çubuğundan oluşan görsel bir kalıptır.

Bir sabah yıldızı formasyonu, aşağı yönlü bir trendi izleyerek oluşur ve yukarı doğru bir tırmanışın başladığını gösterir. Önceki fiyat yönünün tersine döneceğinin bir işaretidir. Tüccarlar bir sabah yıldızının oluşumunu izler ve ardından ek göstergeler kullanarak gerçekten bir tersine dönüşün gerçekleşip gerçekleşmediğini teyit etmeye çalışırlar.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

  • Sabah yıldızı, uzun siyah bir mum çubuğundan, kısa gövdeli ve uzun fitilleri olan daha küçük siyah veya beyaz bir mum çubuğundan ve üçüncü bir uzun beyaz mum çubuğundan oluşan görsel bir kalıptır.
  • Sabah yıldızının ortadaki mumu, ayıların yerini boğalara bırakmaya başladığı bir piyasa kararsızlığı anını yakalar. Üçüncü mum geri dönüşü onaylar ve yeni bir yükseliş trendini işaret edebilir.
  • Sabah yıldızının tersi olan desen, yükseliş trendinin düşüş trendine dönüşünün sinyalini veren akşam yıldızıdır.

Sabah Yıldızı Formasyonu Size Ne Anlatmaktadır?

Sabah yıldızı formasyonu görsel bir kalıptır, bu nedenle yapılacak özel hesaplamaları yoktur. Sabah yıldızı, düşük noktası ikinci mumda olan üç mumlu bir kalıptır. Bununla birlikte, düşük nokta sadece üçüncü mumun kapanışından sonra belirgindir.

Diğer teknik göstergeler, mevcut fiyat hareketinin belli bir destek bölgesine yaklaşıp yaklaşmadığını veya bir göreceli güç göstergesinin (RSI) hisse senedi veya emtia fiyatlarının aşırı satılıp satılmadığını gösterdiği gibi bir sabah yıldızı formasyonunun oluşup oluşmadığını da tahmin etmeye yardımcı olabilirler.

Sabah yıldızı formasyonu şöyle görünür:

Sabah Yıldızı Formasyonu
Sabah Yıldızı Formasyonu

Yukarıdaki grafikte mum çubukları siyah ve beyaz olarak gösterilmişlerdir, ancak kırmızı ve yeşil renkler, mum çubukları için daha yaygın görselleştirmeler haline gelmiştir. Sabah yıldızı hakkında dikkat edilmesi gereken önemli nokta, alıcılar ve satıcılar seans boyunca dengeyi sağlamaya başladığında ortadaki mumun siyah veya beyaz (veya kırmızı veya yeşil) olabileceğidir.

Sabah Yıldızı Formasyonuyla Nasıl İşlem Yapılacağına Dair Bir Örnek

Sabah yıldızı desenleri, düşüşten yükselişe doğru bir dönüş trendinin başlangıcı için görsel bir işaret olarak kullanılabilir, ancak daha önce belirtildiği gibi diğer teknik göstergeler onları desteklediğinde daha önemli hale gelirler. Bir diğer önemli faktör, desen oluşumuna katkıda bulunan hacimdir.

Genel olarak, bir teknik analist, modeli oluşturan üç seans boyunca hacmin arttığını görmek ister ve üçüncü gün en yüksek hacmi görür. Üçüncü gündeki yüksek hacim, diğer göstergelerden bağımsız olarak genellikle formasyonun (ve müteakip yükseliş trendinin) bir teyidi olarak görülür. Bir teknik analist, hisse senedi/emtia/çift/coin/vs.’de yükseliş pozisyonu alacaktır. Sabah yıldızı üçüncü seansta oluşur ve başka bir tersine dönüş belirtileri olana kadar yükseliş trendini sürdürür.

Sabah Yıldızı ve Doji Sabah Yıldızı Arasındaki Fark Nedir?

Sabah yıldızı deseni küçük bir varyasyonla gelir. Fiyat hareketi orta mum çubuğunda esasen düz olduğunda, bir doji oluşturur. Bu, önemli bir fitili olmayan küçük bir mumdur (bir + işaretinden farklı değildir). Doji sabah yıldızı, ortadaki daha kalın mumlu bir sabah yıldızından daha net bir şekilde piyasa kararsızlığını gösterir.

Siyah bir mumu izleyen bir doji’nin görünümü, daha fazla tüccarın bir sabah yıldızı oluşumunu açıkça tanımlayabilmesi nedeniyle genellikle daha agresif bir hacim artışı ve buna bağlı olarak daha uzun bir beyaz mum görecektir.

Sabah Yıldızı ile Akşam Yıldızı Arasındaki Fark

Sabah yıldızının zıttı elbette akşam yıldızıdır. Akşam yıldızı, uzun beyaz bir mum, ardından kısa bir siyah veya beyaz mum ve ardından ilk seansta beyaz mumun en az yarısının boyuna inen uzun siyah bir mumdur. Akşam yıldızı, boğaların yerini ayılara bıraktığı bir yükseliş trendinin tersine döndüğünü işaret eder.

Sabah Yıldızı Modelini Kullanmanın Sınırlamaları

Tamamen görsel kalıplara dayanaraktan işlem yapmak riskli bir davranış olabilir. Bir sabah yıldızı, hacim ve destek seviyesi gibi başka bir gösterge ile desteklendiğinde daha tutarlı sinyaller verecektir. Aksi takdirde, düşüş trendinde küçük bir mum belirdiğinde sabah yıldızlarının oluştuğunu görmek çok kolaydır.

 

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz