Price Action Nedir?

0

Price Action, bir menkul kıymetin zaman içinde çizilen fiyatının hareketidir. Fiyat eylemi, bir hisse senedi, emtia veya diğer varlık grafiğinin tüm teknik analizinin temelini oluşturur. Birçok kısa vadeli tüccar, ticaret kararları vermek için yalnızca fiyat hareketine ve ondan tahmin edilen oluşumlara ve eğilimlere güvenir. Bir uygulama olarak teknik analiz, daha sonra ticaret kararlarını bildirmek için kullanılabilecek hesaplamalarda geçmiş fiyatları kullandığından, fiyat hareketinin bir türevidir.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR
Price Action, genellikle, zaman içinde çizildiğinde bir menkul kıymetin fiyatının yukarı ve aşağı hareketini ifade eder.
Fiyat hareketindeki eğilimleri tüccarlar için daha belirgin hale getirmek için bir grafiğe farklı görünümler uygulanabilir.
Teknik analiz oluşumları ve grafik kalıpları, fiyat hareketinden türetilir. Hareketli ortalamalar gibi teknik analiz araçları, fiyat hareketinden hesaplanır ve alım satımları bilgilendirmek için geleceğe yansıtılır.

Price Action Size Ne Anlatıyor?

Price Action, fiyatları zaman içinde gösteren grafikler kullanılarak görülebilir ve yorumlanabilir. Yatırımcılar, trendleri, kırılmaları ve geri dönüşleri tespit etme ve yorumlama yeteneklerini geliştirmek için farklı grafik kompozisyonları kullanır. Birçok tüccar , açılış, yüksek, düşük ve kapanış değerlerini yukarı veya aşağı seanslar bağlamında görüntüleyerek fiyat hareketlerini daha iyi görselleştirmeye yardımcı oldukları için mum grafikleri kullanır .

Harami haçı , saran desen ve üç beyaz asker gibi şamdan desenlerinin tümü, görsel olarak yorumlanan fiyat hareketinin örnekleridir. Daha sonra ne olacağına dair bir beklenti oluşturmak için fiyat hareketinden üretilen daha birçok mum çubuğu oluşumu var. Bu aynı oluşumlar, nokta ve şekil çizelgeleri, kutu çizelgeleri, kutu çizimleri vb. dahil olmak üzere diğer çizelge türleri için de geçerli olabilir.

Grafikteki görsel oluşumlara ek olarak birçok teknik analist, teknik göstergeleri hesaplarken fiyat hareket verilerini kullanır. Amaç, bazen görünüşte rastgele olan fiyat hareketinde düzen bulmaktır. Örneğin, bir fiyat hareketi grafiğine trend çizgileri uygulanarak oluşturulan bir yükselen üçgen modeli, fiyat hareketi boğaların birkaç kez bir kırılma girişiminde bulunduğunu ve her seferinde ivme kazandığını gösterdiğinden, olası bir kırılmayı tahmin etmek için kullanılabilir.

Price Action Nasıl Kullanılır

Price Action genellikle bir gösterge gibi bir ticaret aracı olarak görülmez, daha çok tüm araçların oluşturulduğu veri kaynağı olarak görülür. Swing tüccarları ve trend tüccarları, kırılmaları ve konsolidasyonu tahmin etmek için yalnızca destek ve direnç seviyelerine odaklanma lehine herhangi bir temel analizden kaçınarak, fiyat hareketi ile en yakın çalışma eğilimindedir . Bu tüccarlar bile, mevcut fiyatın ötesinde ek faktörlere biraz dikkat etmelidir, çünkü ticaret hacmi ve seviyeleri belirlemek için kullanılan zaman periyotlarının tümü, yorumlarının doğru olma olasılığı üzerinde bir etkiye sahiptir.

Price Action Sınırlamaları

Fiyat hareketini yorumlamak çok özneldir. Aynı fiyat hareketini analiz ederken iki tüccarın farklı sonuçlara varması yaygın bir durumdur. Bir tüccar aşağı yönlü bir düşüş eğilimi görebilirken, bir diğeri fiyat hareketinin kısa vadede potansiyel bir geri dönüş gösterdiğine inanabilir.. Tabii ki, kullanılan zaman periyodu, tüccarların hisse senedi olarak gördükleri üzerinde büyük bir etkiye sahipken, aydan aya yükseliş trendini korurken gün içi birçok düşüş eğilimine sahip olabilir. Hatırlanması gereken önemli şey, herhangi bir zaman ölçeğinde fiyat hareketi kullanılarak yapılan ticaret tahminlerinin spekülatif olmasıdır. İşlem tahmininizi doğrulamak için ne kadar çok araç uygularsanız o kadar iyi olur. Bununla birlikte, nihayetinde, bir menkul kıymetin geçmiş fiyat hareketi, gelecekteki fiyat hareketinin garantisi değildir. Yüksek olasılıklı işlemler hala spekülatif işlemlerdir, bu da yatırımcıların potansiyel ödüllere erişmek için riskleri üstlendiği anlamına gelir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz