Parabolik SAR ile Nasıl Ticaret Yapılır

0

Parabolik Durdurma ve Geri Alma, daha çok Parabolik SAR olarak bilinir, J. Welles Wilder tarafından geliştirilen bir göstergedir . Parabolik SAR, yükseliş eğiliminde fiyat çubuklarının altında ve düşüş eğiliminde fiyat çubuklarının üstünde tek bir parabolik çizgi (veya nokta) olarak görüntülenir .
Parabolik SAR üç ana fonksiyona sahiptir:
Mevcut fiyat yönünün vurgulanması (trend).
Potansiyel giriş sinyalleri sağlamak.
Potansiyel çıkış sinyalleri sağlamak.
Bu uygulamaların her biri aşağıda daha ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Parabolik SAR Hesabı

Parabolik SAR (PSAR) göstergesi, gösterge noktalarının nerede görüneceğini belirlemek için bir hızlandırma faktörü (AF) ile birlikte en son aşırı (en yüksek ve en düşük) fiyatı (EP) kullanır.

Parabolik SAR aşağıdaki gibi hesaplanır:

• Yükseliş eğilimi: PSAR = Önceki PSAR + Önceki AF (Önceki EP – Önceki PSAR)
• Düşüş trendi: PSAR = Önceki PSAR – Önceki AF (Önceki PSAR – Önceki EP)
Orada:
• EP = Yukarı yönlü trend için en yüksek, her EP’ye ulaşıldığında güncellenen düşüş yönünde en düşük değer.
• AF = Varsayılan 0,02, maksimum 0,20 ile yeni bir EP’ye ulaşıldığında 0,02 oranında artış.
Bu hesaplama, yükselen fiyat eyleminin altında veya düşen fiyat işleminin altında (eğer istenirse bir hatta bağlanabilir) bir nokta oluşturmaktır. Noktalar / çizgiler mevcut fiyat yönünü vurgulamaya yardımcı olur. Ancak noktalar her zaman mevcuttur, bu yüzden göstergeye ‘dur ve geri’ denir. Fiyat yükselen noktaların altına düştüğünde, noktalar fiyat çubuklarının üstüne döner. Fiyat düşen noktalardan yükseldiğinde, noktalar aşağıdaki fiyatın altına düşer.
Neyse ki, grafik yazılımı bizim için tüm bu hesaplamaları yapar.

Parabolik SAR İle Nasıl Ticaret Yapılır?

Parabolik SAR’ın temel kullanımı, noktalar fiyat çubuklarının altına düştüğünde (bir yükselişe işaret eden) alım yapmak ve noktalar fiyat çubuklarının üzerine geldiğinde (düşüş eğilimine işaret ediyor ) satmak / kısa satış yapmaktır.
Bu, tüccarın her zaman bir konumu olacağından, sürekli ticaret sinyallerine yol açacaktır. Fiyat her seferinde bir kazanç sağlamak için ileri geri büyük salınım yapıyorsa, bu iyi olabilir, ancak fiyat her yöne yalnızca küçük hamleler yaparken, bu sabit ticaret sinyalleri art arda birçok kayba neden olabilir.
Bu nedenle, eğilimin (varsa) yukarı veya aşağı olup olmadığını belirlemek için günün fiyat hareketlerini analiz etmek daha iyidir . Hareketli ortalama veya trend çizgileri gibi diğer bir gösterge de genel trend yönünü belirlemek için kullanılabilir. Bir eğilim varsa, yalnızca genel eğilim yönünde ticaret sinyalleri alın. Örneğin, eğilim aşağı yönlü ise (analizinize bağlı olarak), sadece kısa ticaret sinyalleri alın- noktalar fiyat çubuklarının üstüne geldiğinde- ve noktalar fiyat çubuklarının altına düştüğünde çıkın.
Bu şekilde, gösterge trend hamle gücünü yakalamak için kullanılır

Parabolik SAR’nın Artıları ve Eksileri

Göstergenin en büyük avantajı, güçlü bir trend sırasında göstergenin bu güçlü trendi vurgulayarak trader’ı trend hareketinde tutmasıdır. Gösterge ayrıca, trende karşı bir hareket olduğunda da bir geri dönüş sinyali verebilecek bir çıkış sinyali sağlar. Bazen bu, fiyat tersine döndüğü için iyi bir çıkış olur; Diğer zamanlarda bu harika bir çıkış değil çünkü fiyat yeniden trend yönünde tekrar hareket etmeye başlıyor.
Göstergenin en büyük dezavantajı, yan pazar koşulları sırasında çok az analitik iç görü veya iyi ticaret sinyalleri vermesidir. Mevcut bir eğilim olmadığı için, gösterge fiyatın üstünde ve altında sürekli olarak artıyor. Bu tür fiyat hareketi tüm gün sürebilir, bu nedenle bir gün işlemcisi yalnızca ticari sinyaller için Parabolik SAR’a güvenirse, bu durumda, büyük bir kaybedilen gün olabilir .
Bu nedenle, yatırımcıların trendi tanımlamayı öğrenmeleri önerilir – fiyat hareketini okuyarak veya başka bir göstergenin yardımıyla – bir eğilim olmadığı zaman ticaretten kaçınabilirler ve bir eğilim olduğunda tekrar ticari işlem yapabilirler.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz