Ölü Kedi Sıçraması (Dead Cat Bounce) Nedir?

0

Ölü kedi sıçraması (dead cat bounce), sabit bir düşüşte olan bir hisse senedinin aniden ve mantıklı bir neden olmaksızın düşüş eğilimini sürdürmeden önce geçici olarak değer kazandığı finansal bir fenomeni tanımlar. “Ölü kedi sıçraması” terimi, yeterince yüksekten düşerse ölü bir kedinin bile sıçrayacağı sözlerinden kaynaklanmaktadır. Enayi rallisinin bir örneğidir.

Ölü Kedi Sıçraması bize ne anlatmaktadır?

Ölü kedi sıçraması (dead cat bounce), teknik analistler tarafından kullanılan bir fiyat modelidir. Bir devam modeli olarak kabul edilir, ilk başta fiyat sıçraması mevcut trendin tersine dönmüş olduğu izlenimi verebilir, ancak hemen ardından aşağı yönlü fiyat hareketinin devamı gelir. Fiyat önceki en düşük seviyesinin altına düştükten sonra ölü bir kedi sıçraması olur (ve geri dönüş olmaz).

Sıklıkla düşüş trendleri, fiyatların geçici olarak yükseldiği kısa toparlanma dönemleri veya küçük rallilerle kesintiye uğrar. Bu, tüccarların veya yatırımcıların kısa pozisyonları kapatmasının veya menkul kıymetin dibe ulaştığı varsayımıyla satın almalarının bir sonucu olabilir.

Ölü kedi sıçraması, genellikle sonradan anlaşılan bir fiyat modelidir. Analistler, belirli teknik ve temel analiz araçlarını kullanarak toparlanmanın yalnızca geçici olacağını tahmin etmeye çalışabilirler.

Bir piyasa zirvesini veya dibini belirlemeye benzer şekilde, ölü bir kedi sıçramasını vaktinden önce tanımak, yetenekli yatırımcılar için bile zorluklarla doludur. Örneğin Mart 2009’da, New York Üniversitesi’nden ekonomist Nouriel Roubini, yeni başlayan borsa toparlanmasına ölü bir kedi sıçraması olarak atıfta bulundu ve piyasanın kısa sürede rotayı tersine çevireceğini ve yeni düşüklere düşeceğini tahmin etti. Bunun yerine, Mart 2009, uzun süreli bir boğa piyasasının başlangıcını işaret etti ve sonunda durgunluk öncesi yüksek seviyesini aştı. 1

ölü kedi sıçraması

Niçin Kullanılır?

Kısa vadeli yatırımcılar, küçük rallilerden kâr etme amaçlı kısa bir pozisyon başlatmak için geçici geri dönüşleri iyi bir fırsat olarak kullanmaya çalışabilirler. Ölü kedi sıçramasının temel kullanım amacı budur.

Ölü Kedi Sıçraması Örneği

Tarihsel bir örnek düşünelim. Cisco Systems için hisse senedi fiyatları, dot-com çöküşünün ortasında Mart 2001’de 15.81 $’a düşmeden önce Mart 2000’de hisse başına 82 $’a ulaştı.

Cisco sonraki yıllarda birçok ölü kedi zıplayışı gördü. Hisse senedi Kasım 2001’e kadar 20.44 dolar seviyesine kadar toparlandı, ancak Eylül 2002’ye kadar 10.48 dolara düştü. Haziran 2016’ya kadar hızlı bir şekilde ilerleyen Cisco 2000’deki teknoloji balonu sırasındaki en yüksek fiyatının ancak üçte biri olan hisse başına 28.47 dolardan işlem gördü.

43 $  (Cisco’nun 2020’deki ortalama hisse fiyatı, en yüksek 48 $ ve en düşük 32 $.)

Ölü Kedi Sıçramasını Tanımlamadaki Sınırlamalar

Yukarıda bahsedildiği gibi, çoğu zaman bir ölü kedi sıçraması ancak olaydan sonra tespit edilebilir.

Ölü kedi sıçraması ancak geriye dönük somut verilerle tam olarak doğru bir şekilde belirlenebilir.

Ölü kedi sıçraması, yatırımcıların yanlışlıkla hisse senedi fiyatının en düşük değerine ulaştığına inanmalarından kaynaklanan, hisse senedi fiyatındaki ani ve geçici bir artıştır.

Yatırımcılar, mevcut bir yukarı hareketin ölü bir kedi sıçraması mı yoksa piyasanın tersine dönmesi mi olduğunu nasıl belirleyebilir? Buna her zaman doğru cevap verebilseydik, çok para kazanabilirdik. Gerçek şu ki, piyasa dibini bulmanın basit bir cevabı yok.

ÖZET

  • Ölü kedi sıçraması, yatırımcıların yanlışlıkla hisse senedi fiyatının en düşük değerine ulaştığına inanmalarından kaynaklanan, hisse senedi fiyatındaki ani ve geçici bir artıştır.
  • Ölü kedi sıçraması ancak geriye dönük somut verilerle tam olarak doğru bir şekilde belirlenebilir. Ancak Ölü kedi sıçrama kalıpları genellikle olaydan sonra fark edilir ve gerçek zamanlı olarak tespit edilmesi zordur.
  • Hem hisse senedi fiyat düşüşünü yanlış olarak belirlemek (yani, ölü bir kedi sıçramasının kurbanı olmak) hem de gerçek bir fiyat düşüşünü yanlış bir şekilde ölü bir kedi sıçraması olarak belirlemek, olumsuz finansal sonuçlara yol açacaktır.
  • Teknik analizde, bir ölü kedi sıçraması bir devam modeli olarak kabul edilir, burada sıçrama ilk başta hakim eğilimin tersine dönmesi gibi görünebilir, ancak bunu hızla aşağı fiyat hareketinin devamı takip eder.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir ölü kedi sıçraması ne kadar sürer?

Ölü kedi sıçramaları, süre bakımından büyük ölçüde değişebilir. Ölü bir kedi sıçramasının meydana gelmesi (yani, hisse senedi fiyatlarında ani ve yanlış bir artış), birkaç günden birkaç aya kadar herhangi bir yere gidebilir.

Tersine ölü kedi sıçraması nedir?

Tersine çevrilmiş bir ölü kedi sıçraması, ölü kedi sıçramasının tam tersidir. … Tersine çevrilmiş ölü kedi sıçraması, bir şirket hisse senedini %5 ila %20 veya belki de daha yüksek bir oranda artıracak bir haber açıkladığında gerçekleşir.

Ölü kedi sıçraması crypto piyasalarında da meydana oluşur mu ?

Ölü kedi sıçraması kripto piyasalarında da gerçekleşir ve kural ve açıklaması burada belirtilen kural ve açıklamayla aynıdır.

Ölü kedi sıçraması iyi mi kötü mü?

Ölü bir kedi sıçraması mutlaka kötü bir şey değildir; bu gerçekten sizin bakış açınıza bağlı bir durumdur. Yatırım tarzları göz önüne alındığında, ölü bir kedi sıçraması yatırımcılar için harika bir para kazanma fırsatı olabilir. Ancak bu ticaret tarzı çok fazla özveri, kısa vadeli hareketlere tepki verme becerisi ve risk toleransı gerektirir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz