Nümismatik Nedir?

0

Çeşitli ödeme ortamlarının (yani para birimlerinin) fiziksel düzenlemesinin incelenmesi. Madeni paralar için geçerli olduğu şekliyle nümizmatik çalışması, genellikle madeni paraların nadirliklerini belirlemek için üretim ve kullanım araştırmalarındadır. Nümismatik, bunlarla sınırlı olmamak üzere birçok alt alana sahiptir:

Notafili – kağıt para (yani banknotlar) çalışması
Exonumia – para yerine kullanılan madalya gibi madeni para benzeri öğelerin incelenmesi
Scripophily – menkul kıymetlerin incelenmesi (yani hisse senetleri ve tahviller)

1:17
10 Milyon Dolarlık Madeni Para Nereden Alınır?

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR
Nümismatik, madeni paraların ve diğer para birimlerinin incelenmesidir ve genellikle nadir madeni paraların değerlendirilmesi ve toplanması ile ilişkilidir.
Nümismatistler, para birimi örneklerinin fiziksel özelliklerini, üretim teknolojisini ve tarihsel bağlamını inceler.
Nadir ve tahsil edilebilir madeni paralar, nominal nominal değerlerinin veya emtia erime değerlerinin çok üzerinde ticaret yapabilir ve genellikle dolaşımdan çekilir ve gerçek paradan ziyade yatırım olarak görülür.
Nümismatik çalışmalarını desteklemek için çok sayıda kulüp, topluluk ve diğer organizasyonlar kurulmuştur.
Nümizmatiği Anlamak
Nümizmatik, paranın tarihsel ve ekonomik çalışmalarından farklıdır. Nümismatistler, bir ekonomideki kullanımı ve işlevi yerine ödeme ortamının fiziksel özelliklerini inceler. Nümismatik terimi genellikle madeni para koleksiyonu ile birbirinin yerine kullanılır, ancak sadece madeni para toplamaktan daha yoğun bir çalışmayı ifade eder. Tüm nümismatistlerin madeni para koleksiyoncusu olduğu söylenebilir, ancak tüm madeni para koleksiyoncuları nümismatist değildir. Nümizmatiğin, klasik olan her şeyi yeniden keşfetme çabasının bir parçası olarak erken Avrupa Rönesansı sırasında başladığına inanılıyor.

“Nümismatik” kelimesinin ilk İngilizce kullanımı 1829’da, “madeni para” anlamına gelen sıfat nümismatik kelimesinden ve kendisi de Latince “numismatis” kelimesinden türetilen Fransızca “numismatiques” kelimesinden kaynaklanmıştır.

Nümismatistler, madeni para ve paranın fiziksel teknolojisini ve tarihsel bağlamını inceler. Nadir veya benzersiz olan veya belgelenebilecek özel bir geçmişi olan madeni paralar veya diğer jetonlar, çalışma için en ilginç ve koleksiyon olarak değerli kabul edilir. Madeni paraları basma veya notları basma üretim süreçlerinden kaynaklanan hataları gösteren örnekler özellikle dikkat çekicidir.

Koleksiyon değeri olarak özellikleri ve değerleri nedeniyle, nadir bulunan para birimleri, yüzey değerlerinin veya fiziksel maddelerinin meta değerinin çok üzerinde ticaret yapabilir. Örneğin, 25 sentlik bir nominal değere ve birkaç dolarlık gümüş eriyik değerine sahip bazı 20. yüzyıl ABD gümüş çeyrekleri, on binlerce dolar karşılığında ticaret yapabilir.

Koleksiyoncular, bunları nominal değerlerinde para olarak harcamak yerine, koleksiyon veya yatırım olarak kullanmak üzere dolaşımdan çekerler. Bu, iktisatçıların “ Gresham Yasası ” olarak adlandırdıkları ve yasal ihale yasalarına göre kötü (daha az değerli) paranın iyi (daha değerli) parayı piyasada dolaşımdan çıkardığını belirten işleme benzer. Nadir ve tahsil edilebilir madeni paralar veya diğer parasal jetonlar söz konusu olduğunda, Gresham Yasası daha da uç noktalara kadar işler; madeni paralar yalnızca dolaşım için çekilmekle kalmaz, ekonomik anlamda fiilen para olmaktan çıkar.

Nümizmatik Organizasyonlar
Nümismatik bilimlerin incelenmesine, araştırılmasına ve ilerlemesine adanmış çok sayıda topluluk vardır. Örneğin, 1858’de New York’ta kurulan Amerikan Nümismatik Derneği , madeni paraların, madalyaların ve para birimlerinin halkın beğenisini artırmak için kuruldu ve o zamandan beri MÖ 650’den kalma 800.000’den fazla nesne geliştirdi ve nümizmatik bir kütüphaneye sahip. yaklaşık 100.000 kitap ve eser. Diğer nümismatik kuruluşlar şunlardır:

Kadim Para Koleksiyonerleri Loncası
Amerika Arkeoloji Enstitüsü
Kanada Nümismatik Derneği
Çek Nümismatik Derneği
Uluslararası Nümismatik Komisyonu/Komisyon Internationale de Numismatique
İsrail Nümizmatik Derneği
Doğu Nümismatik Derneği
Profesyonel Nümismatistler Birliği
Kraliyet Nümismatik Derneği
Avustralya Nümismatik Derneği
Yeni Zelanda Kraliyet Nümismatik Derneği
Nümismatik Eğlenceli Gerçekler
Floransa, İtalya, 1252 yılında kendi altın sikkelerini basan ilk dünya şehriydi.
Eski madeni paraları toplamak, kitleler tarafından uygulanan küresel bir hobi olmasına rağmen, eski zamanlarda yalnızca krallar ve kraliçeler tarafından zevk alınan bir kraliyet hobisi olarak kabul edildi.
1865 yılında kurulan Birleşik Devletler Gizli Servisi, federal olarak çıkarılan kağıt paraların üçte birinin sahte olduğunun düşünüldüğü bir dönemde, sahte parayla mücadele etmek için kuruldu. 1902 yılına kadar Gizli Servis, Başkan William McKinley’in öldürülmesinin ardından sorumluluğunu cumhurbaşkanını korumaya kaydırmadı.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz