Long Pozisyonu Ne Demek

0

Uzun Pozisyon Ne Demek

Uzun pozisyon terimi , bir yatırımcının değerinin artacağı beklentisiyle bir menkul kıymet veya türev satın aldığında ne satın aldığını tanımlar.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR
Uzun veya uzun bir pozisyon, değerinin artacağı beklentisiyle bir varlığın satın alınmasını ifade eder – bir yükseliş tutumu.
Opsiyon sözleşmelerinde uzun pozisyon, hamilin dayanak varlığa sahip olduğunu gösterir.
Uzun pozisyon, kısa pozisyonun tersidir.
Seçeneklerde, uzun olmak, bir varlığın tamamen sahipliğini veya varlık üzerinde bir opsiyonun sahibi olmayı ifade edebilir.
Bir hisse senedi veya tahvil yatırımında uzun süre kalmak bir zaman ölçüsüdür.

Uzun Bir Pozisyonu Anlamak

Yatırımcılar hisse senetleri, yatırım fonları veya para birimleri gibi menkul kıymetlerde ve hatta opsiyonlar ve vadeli işlemler gibi türevlerde uzun pozisyonlar oluşturabilirler. Uzun bir pozisyon tutmak yükseliş görünümüdür . Uzun pozisyon, kısa pozisyonun tam tersidir (sadece “kısa” olarak da bilinir).

Uzun pozisyon terimi genellikle bir opsiyon sözleşmesi satın alma bağlamında kullanılır . Tüccar, opsiyon sözleşmesinin dayanak varlığının görünümüne bağlı olarak, uzun bir alım veya uzun satım opsiyonu tutabilir.

Örneğin, bir varlıkta yukarı yönlü bir fiyat hareketinden yararlanmayı uman bir yatırımcı, bir alım opsiyonunda “uzun sürecek” . Çağrı, sahibine dayanak varlığı belirli bir fiyattan satın alma seçeneği sunar. Tersine, bir varlığın fiyatının düşmesini bekleyen bir yatırımcı, bir satım opsiyonunda uzun süre kalacak ve varlığı belirli bir fiyattan satma hakkını elinde tutacaktır .

Uzun Pozisyon Türleri

Gerçekte uzun, hangi bağlamda kullanıldığına bağlı olarak birden fazla anlama sahip olabilen bir yatırım terimidir. Uzun kelimesinin en yaygın anlamı, bir yatırımın tutulduğu süreyi ifade eder. Bununla birlikte, uzun terimi, opsiyonlarda ve vadeli işlem sözleşmelerinde kullanıldığında farklı bir anlam taşır.

Yatırım Tutma Uzun Pozisyon

Bir hisse senedi veya tahvil üzerinde uzun süre devam etmek, özellikle perakende yatırımcılar için sermaye piyasalarında daha geleneksel yatırım uygulamasıdır. Uzun pozisyon yatırımı ile yatırımcı bir varlık satın alır ve fiyatın artacağı beklentisiyle ona sahip olur. Bu yatırımcının normalde menkul kıymeti yakın gelecekte satma planı yoktur. Doğal olarak yükselme eğilimine sahip olan hisse senetlerini elde tutmakla ilgili olarak, uzun, yükseliş niyetinin yanı sıra bir zaman ölçümüne de işaret edebilir.

Varlıkların uzun vadede değer kazanacağı beklentisi – al ve tut stratejisi – yatırımcıyı sürekli piyasa izleme veya piyasa zamanlaması ihtiyacından kurtarır ve kaçınılmaz iniş çıkışları atlatmak için zaman tanır. Ayrıca, borsa zaman içinde kaçınılmaz olarak değer kazandığından, tarih bir taraftadır.

Tabii ki bu, bir yatırımcı emekli olmayı planlamadan hemen önce gerçekleşirse veya herhangi bir nedenle varlıklarını tasfiye etmesi gerektiğinde feci olabilecek, yol boyunca keskin, portföyü azaltan düşüşlerin olmayacağı anlamına gelmez. 1 Uzamış bir ayı piyasası, genellikle açığa satış yapanların ve düşüşler üzerine bahis oynayanların lehine olduğundan sıkıntılı olabilir.

Son olarak, doğrudan mülkiyet anlamında uzun süre devam etmek, iyi miktarda sermayenin bağlı olduğu anlamına gelir ve bu da diğer fırsatların kaçırılmasına neden olabilir.

Uzun Pozisyon Opsiyon Sözleşmeleri

Opsiyon sözleşmeleri açısından, uzun pozisyon, temel alınan menkul kıymetin fiyatındaki artıştan yararlanan pozisyondur. Bunlara uzun aramalar veya kısa konuşmalar dahildir.

Bir tüccar, bir opsiyon yazarından bir arama opsiyonu sözleşmesi satın aldığında veya elinde tuttuğunda , varlığı satın alabilmek için sahip oldukları güç nedeniyle uzundur. Uzun vadeli alım opsiyonu olan bir yatırımcı, altta yatan menkul kıymetin değerinin artacağı beklentisiyle bir alım satın alan yatırımcıdır. Uzun pozisyon çağrı sahibi, varlığın değerinin arttığına inanır ve son kullanma tarihine kadar satın alma opsiyonunu kullanmaya karar verebilir.

Ancak uzun pozisyona sahip her tüccar, varlığın değerinin artacağına inanmaz. Portföyünde dayanak varlığa sahip olan ve değerinin düşeceğine inanan tüccar bir satım opsiyonu sözleşmesi satın alabilir. Portföylerinde tuttukları dayanak varlığı satma kabiliyetine sahip oldukları için hala uzun bir pozisyona sahipler. Uzun satım opsiyonunun sahibi, bir varlığın fiyatının düşeceğine inanır. Opsiyonu, dayanak varlığı vade sonuna kadar avantajlı bir fiyattan satabileceklerini umarak tutarlar.

Dolayısıyla, görebileceğiniz gibi, bir opsiyon sözleşmesindeki uzun pozisyon, uzun sözleşmenin satım veya alım olmasına bağlı olarak yükseliş veya düşüş hissi verebilir.

Buna karşılık, bir opsiyon sözleşmesindeki kısa pozisyon, hisse senedine veya diğer dayanak varlığa sahip değildir, ancak onu satma ve daha sonra daha düşük bir fiyattan geri satın alma beklentisiyle ödünç alır.

Uzun Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Yatırımcılar ve işletmeler, olumsuz fiyat hareketlerine karşı korunmak için uzun vadeli veya vadeli işlem sözleşmesi de yapabilirler . Bir şirket, gelecekte ihtiyaç duyacağı bir emtianın satın alma fiyatını sabitlemek için uzun bir hedge kullanabilir. Vadeli işlemler, sahibinin dayanak varlığı satın almak veya satmakla yükümlü olması bakımından opsiyonlardan farklıdır. Seçim yapamazlar, ancak bu eylemleri tamamlamaları gerekir.

Bir mücevher üreticisinin altının fiyatının kısa vadede yükselmeye hazır olduğuna inandığını varsayalım. Firma, altın tedarikçisiyle üç ay içinde tedarikçiden 1.300$’dan altın satın almak için uzun vadeli bir sözleşme imzalayabilir. Üç ay içinde, fiyat 1.300$’ın üstünde veya altında olsun, altın vadeli işlemlerinde uzun pozisyonu olan işletme, altını tedarikçiden anlaşılan 1.300$’lık sözleşme fiyatından satın almakla yükümlüdür. Tedarikçi, sözleşme süresi sona erdiğinde fiziki malı teslim etmekle yükümlüdür .

Spekülatörler ayrıca fiyatların yükseleceğine inandıklarında vadeli işlemlere devam ederler. Yalnızca fiyat hareketinden yararlanmakla ilgilendikleri için, fiziksel metayı zorunlu olarak istemiyorlar. Uzun vadeli işlem sözleşmesine sahip bir spekülatör, vadesi dolmadan sözleşmeyi piyasada satabilir.

Uzun Pozisyonun Artıları ve Eksileri
Artıları
Bir fiyata kilitler

Kayıpları sınırlar

Tarihi pazar performansına sahip kırlangıçlar

Eksileri
Ani fiyat değişikliklerinden/kısa vadeli hareketlerden muzdarip

Avantaj gerçekleşmeden önce sona erebilir

Uzun Pozisyon Örneği
Örneğin, Jim’in Microsoft Corporation’ın ( MSFT ) fiyatının artmasını beklediğini ve portföyü için bunun 100 hissesini satın aldığını varsayalım. Jim’in bu nedenle MSFT’nin 100 hissesinin “uzun” olduğu söyleniyor.

Şimdi, 75$ kullanım fiyatı ve 1,30$ prim ile Microsoft’ta (MSFT) 17 Kasım çağrı seçeneğini ele alalım . Jim hisse senedinde hala yükselişteyse, önceki örnekte yaptığı gibi hisseleri doğrudan satın almak yerine, bir MSFT çağrı seçeneği (bir seçenek 100 hisseye eşittir) satın almaya veya uzun sürmeye karar verebilir.

Vade sonunda, eğer MSFT kullanım fiyatı artı ödenen primin (75$ + 1,30$) üzerinde işlem görüyorsa Jim, 75$’dan 100 adet MSFT hissesi satın almak için uzun opsiyonunu satın alma hakkını kullanacaktır. Jim’in satın aldığı opsiyon sözleşmesinin yazarı – kısa pozisyon – ona 100 hisseyi 75 $ fiyattan satmalıdır.

Uzun bir pozisyon almak, her zaman bir yatırımcının varlık veya menkul kıymetin fiyatındaki yukarı yönlü bir hareketten kazanç elde etmeyi beklediği anlamına gelmez. Satım opsiyonu durumunda, menkul kıymetin fiyatındaki aşağı yönlü bir yörünge yatırımcı için karlıdır.

Diyelim ki başka bir yatırımcı, Jane şu anda portföyündeki 100 hisse için MSFT’de uzun bir pozisyona sahip, ancak şu anda düşüşte. Tek satma opsiyonunda uzun pozisyon alıyor. Satım opsiyonu 2,15$’dan işlem görüyor ve kullanım fiyatı 75$’lık bir kullanım fiyatı 17 Kasım’da sona erecek.

Son kullanma tarihinde, eğer MSFT kullanım fiyatı eksi ödenen primin (75$ – 2,15$) altına düşerse, Jane uzun satım opsiyonunu kullanarak 100 MSFT hissesini 75$ kullanım fiyatına satacaktır. Bu durumda, opsiyon yazarı, hisseler açık piyasada daha düşük fiyattan işlem görüyor olsa bile, Jane’in hisselerini üzerinde anlaşılan 75$ fiyattan satın almalıdır.

Uzun Pozisyon Nerelerde Kullanılabilir?
Yatırımcılar, hisse senetleri, yatırım fonları veya diğer herhangi bir varlık veya menkul kıymet gibi menkul kıymetlerde uzun pozisyonlar oluşturabilir. Gerçekte uzun, hangi bağlamda kullanıldığına bağlı olarak birden fazla anlama sahip olabilen bir yatırım terimidir. Uzun pozisyon tutmak, satım opsiyonları dışında çoğu durumda yükseliş görünümüdür.

Uzun, Kısadan Nasıl Farklıdır?

Kısa pozisyon, uzun pozisyonun tersidir, çünkü menkul kıymet fiyatları düştüğünde kâr eder.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz