Kelebek Formasyonu İle Nasıl İşlem Yapılır?

0

Piyasalarda işlem yapmaya karar verdiğinizde, başarılı olmanın sırrının çeşitli zamanlarda oluşan fiyat kalıplarını okuyabilmekten geçtiğini ilerde anlayacaksınızdır. Harmonik fiyat kalıpları , belirli dönüm noktalarını tanımlamak için Fibonacci sayılarını uygulayarak geometrik fiyat kalıplarını bir sonraki seviyeye taşır. Diğer ticaret süreçlerinden farklı olarak, bu model gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmeye çalışır. Bu yazıda, Kelebek harmonik modelinin ayrıntılarına gireceğiz.

Harmonik modeller ticaret dünyasında giderek daha popüler hale geliyorlar. Bunlar iç ve dış kalıplar olarak sınıflandırılırlar. İç desenler Gartley ve yarasa gibi yapıları içerir. Dış desenler kelebek ve yengeç gibi yapılardan oluşur.

Birçok harmonik desen olmasına rağmen, kelebek deseni bu harmonik desenler arasında en belirgini olmaya devam ediyor. Tüccarların kelebek formasyonlarının ne olduklarını, nasıl çalıştıklarını ve bunlardan nasıl yararlanacaklarını tam olarak anlamalarına yardımcı olacak olan aşağıda kelebek kalıplarının kapsamlı bir dökümü bulunmaktadır.

Kelebek Formasyonu Nedir?

Kelebek deseni, harmonik desenler kategorisinde yer alan bir fiyat tersine dönüş grafik desenidir. Fiyat konsolidasyonunu gösterir ve çoğunlukla uzun bir fiyat hareketinin sonunda fark edilir.

Yatırımcılar, bir trend hareketinin sonunu ve düzeltme veya yeni bir trend aşamasının başlangıcı için pozisyon belirlemek üzere kelebek formasyonundan yararlanırlar.

Birçok farklı yapı ve varyasyon kelebek yapıları olarak görülebilir. Kelebek formasyonu, Gartley 222 harmonik modeliyle ilişkilidir,ancak ana avantajı, D dalgası XA dalgasının başlangıç ​​noktasının ötesinde sona erdiği için tüccarların yeni düşük veya yüksek seviyelerde alım-satım yapabilmelerine olanak sağlamasıdır.

Kelebek modeli, HM Gartley tarafından geliştirilen ve daha sonra Scott Carney ve Larry Pesavento tarafından Fib rasyonlarının tanıtılmasıyla ince ayar yapılan birçok harmonik modelden biridir. Görsel olarak, Kelebek deseni, özellikle pivot noktaları arasındaki Fib oranları olmak üzere Gartley 222 modeline benzer. Genellikle piyasanın aşırı düşük ve yüksek seviyelerine yakın yerlerde şekilleniyor ve bir geri dönüşü öngörüyor.

Kelebek deseni, XA, AB, BC ve CD olarak işaretlenmiş dört ayaktan oluşur. Yatırımcıların mevcut bir fiyat hareketinin muhtemelen ne zaman sona ereceğini belirlemelerine yardımcı olur. Bu, tüccarların fiyat yön değiştirdikçe piyasaya girebilecekleri anlamına gelir.

Kelebek Formasyonu Nasıl Belirlenir?

Daha önce bahsedildiği gibi, kelebek deseni yarasa ve Gartley desenlerini andırmaktadır ve XA, AB, BC ve CD olarak etiketlenmiş dört farklı fiyat uzantısına sahiptir. Oluşan model, tüccarlara, modelin tamamlandıktan sonra ellerindeki menkul kıymetleri ne zaman satacaklarını ipucusunu verir.

XA

Ayı versiyonunda, ilk ayak, fiyat X noktasından A noktasına keskin bir şekilde düştüğünde oluşur.

AB

AB ayağı daha sonra fiyat değişim yönünü fark eder ve XA ekseninin kapsadığı mesafenin yüzde 78,6’sını geri alır.

BC

BC ayağında, fiyat ikinci kez yön değiştirir ve AB ayağının kapsadığı mesafenin yüzde 38,2 ila 88,6’sını geri alarak geri döner.

CD

CD ekseni bu modelin son ve en önemli kısmıdır. Bat ve Gartley modellerinde olduğu gibi, kelebek modelini tamamlamak için bir AB=CD yapısına da sahip olmalısınız , ancak CD ayağı çoğunlukla AB ayağının yüzde 127 veya 161,8’lik bir uzantısını oluşturacak şekilde uzanır. Tüccarlar, formasyonun D noktasına girmek isteyeceklerdir.

Bat veya Gartley formasyonları üzerindeki kelebek formasyonunun büyük bir varyasyonu, tüccarların ticari giriş siparişlerini CD ayağının XA ayağının yüzde 127 Fibonacci uzantısına ulaştığı noktada yerleştirmeye çalışmasıdır. Desenin en uzun ayağıdır. Genel olarak, D noktası ayrıca BC bacağının yüzde 161.8 ila 261.8’lik bir uzantısını göstermelidir.

Modelin dört fiyat dalgalanması vardır ve grafikteki varlığı düşüş trendlerinde ‘M’ harfine ve yükseliş trendlerinde ‘W’ harfine benzer. Oluşumu sırasında bazen çift ​​dip veya çift ​​üst desenle karıştırılabilir.

kelebek formasyonu

Kelebek formasyonu tüccarlara ne söylüyor?

Kelebek, ortaya çıktığı yerin doğası gereği en önemli harmonik kalıplardan biridir. Hem Carney hem de Pesavento, bu modelin bir trendin önemli iniş ve çıkışlarını gösterdiğini vurgulamışlardır. Aslında, çeşitli zaman çerçevesi analizlerini kullanarak, bir trendin sonunda farklı zaman dilimlerinde çeşitli kelebek modellerinin ortaya çıktığını görmek yaygındır. Model, bir uzatma modelinin bir örneğidir ve genellikle bir Gartley modeli, X’i geçen CD dalgası tarafından geçersiz kılındığında oluşur.

Bu formasyonun, tüccarların satın almasının tavsiye edildiği boğa ve tüccarların satması gereken düşüş  olmak üzere iki versiyonu vardır. Kelebek deseninin uygulanması söz konusu olduğunda hassasiyet çok önemlidir çünkü tüccarların hatalardan kurtulmasını sağlar.

Kelebek harmonik modelini gördüğünüzde nasıl ticaret yapabilirsiniz?

Kelebek harmonik formasyonunun ticaretini yapmadan önce, formasyonun gerçek olup olmadığını aşağıdaki kontrol listesinden teyit edin. Desen aşağıda belirtilen hayati unsurlara sahip olmalıdır:

  • AB, XA bacağının %78,6’sına kadar geri çekilebilir
  • BC, AB’nin %38.2 – %88.6’sı arasında geri dönebilir
  • CD, AB’nin %1.618 – %2.618’inin bir uzantısı olabilir
  • CD ayrıca XA ayağının %1.272 – %1.618’ine kadar bir uzantı olabilir
  • D noktası, PRZ veya Potansiyel Ters Bölge olarak bilinir.

 

KELEBEK FORMASYONU HEDEFİ

Giriş noktası

Desenin D noktasında tamamlanacağı yeri belirleyin – bu, XA ayağının yüzde 127 uzantısında olacaktır.

Aşağıdaki gibi buradan bir satın alma emri verin:

kelebek formasyonu giriş noktası
1.Uzun pozisyon

Stoploss’unuzu yerleştirin.

Stoploss’u, XA ayağının %161,8 Fibonacci uzantısının hemen altına aşağıdaki gibi yerleştirin:

kelebek formasyonu stoploss

1.Uzun pozisyon
2.Kaybı durdurmak

Kâr hedefinizi yerleştirin.

Bu modelle kâr hedefinizi nereye koyacağınız oldukça özneldir ve ticaret hedeflerinize ve piyasa koşullarına bağlıdır.

Ancak agresif bir kâr hedefi istiyorsanız, bunu modelin A noktasına yerleştirebilirsiniz. Daha muhafazakar bir kar hedefi için B noktasına yerleştirin.

Hem muhafazakar hem de agresif seçeneklerin işaretlendiği bir örnek için aşağıdaki tabloya bakın:

kelebek formasyonu kar hedefi

1.Uzun giriş
2.Kaybı durdurmak
3.Muhafazakar kâr hedefi
4.Agresif kâr hedefi

Düşen bir kelebek formasyonu ile nasıl işlem yapılır.

Bir düşüş Butterfly formasyonunun ticaretini yapmak için, satış emrinizi D noktasına (XA ayağının %127’lik Fibonacci uzantısı) verin, zararı durdurunuzu XA ayağının %161,8’lik uzantısının hemen üzerine konumlandırın ve kâr hedefinizi A noktasından herhangi birine yerleştirin ( agresif) veya B noktası (muhafazakar).

Bunun bir örneği için aşağıdaki tabloya bakın:

düşen kelebek formasyonu

1.Kısa giriş
2.Kaybı durdurmak
3.Muhafazakar kâr hedefi
4.Agresif kâr hedefi

Yükselen bir kelebek formasyonu deseni ticareti

Modelin XA ayağının yüzde 127’sinin uzantısı olan D noktasındaki sonunu belirleyin. Bu noktada bir satın alma siparişi vermeniz gerekiyor. Şimdi, XA ayağının yüzde 161,8’lik bir Fibonacci uzantısının altına, bir stop-loss yerleştirilebilir. Bir kar hedefi belirlemek hem piyasa koşullarına hem de ticaret hedeflerinize bağlıdır.

Gartley modeliyle karşılaştırmalar

Kelebek ve Gartley modelinin benzerlikleri yapılarındadır – beş nokta ve dört ayak. Ancak bazı hayati farklılıklar vardır, en dikkate değer olanı, kelebeğin bir geri çekilme modeli değil, bir uzatma modeli olmasıdır, yani modelin D noktası, X başlangıç ​​noktasının ötesine geçer. Gartley deseni için D, X’e doğru bir geri çekilmeyi temsil eder, ötesinde bir uzantıyı değil.

Ayrıca istatistikler, bir kelebek modelinin bir Gartley modelinden daha başarılı bir ticaret şansı verdiğini ortaya koymaktadır. Dikkate alınması gereken bir diğer şey de kelebeğin tamamlanmasından sonraki geri dönüşlerin daha keskin olmasıdır.

SONUÇ

Acemi bir tüccar veya profesyonel olmanız farketmez, ticaret analiz araçları olarak grafik modellerinin verimliliğini asla küçümsememelisiniz. Mevcut trendin tersine döndüğünü veya devam ettiğini belirtmek ve giriş ve çıkış pozisyonlarını belirlemek söz konusu olduğunda hayati önem taşırlar. Özellikle kelebek desenleri fiyat hareketlerinin sonunu belirlemede önemli olabilirler.

Etkili bir şekilde kullanıldıklarında, gelecekteki fiyat hareketlerini yüksek doğrulukla belirleyebilirler ve bu durum tüccarlar arasında onları çoğu pazar için (forex, hisse senedi , …) önemli bir araç haline getirir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz