Herhangi Bir Pazarda Düşüş Trendleri Nasıl Belirlenir ve Yatırım Yapılır

0

Çoğu insan, fiyatın yükseldiği veya yükselmek üzere olduğu yatırımları araştırır. Bu alım satım tarzı, fiyattaki yükselişe bağlı olarak kar etmeye çalışır. Yine de, düşüş trendi olarak adlandırılan varlık fiyatları düştüğünde de para kazanılabilir. Bu, kısa satış yoluyla gerçekleştirilir. Bir düşüş eğilimini tespit edebilmek size para kazandırır – daha önce satın aldığınız varlıklardan kurtulmanızı söyler, böylece tüm karlar düşen fiyatlardan dolayı aşınmaz.
Bu makale, düşüş eğiliminin fiyat yapısına, hangi olayların düşüş trendlerinin tersine dönmesine neden olduğunu ve düşüş trendinin nasıl ticari amaçla kullanılacağını ele alacaktır.

Düşüş Eğilimi Fiyat Yapısı

Bir düşüş trendi iki tür fiyat dalgasından oluşur: dürtü ve düzeltme. Bir hisse senedi 10 ABD Doları’ndan 9,50 ABD Doları’na düşerse 9,75 ABD Doları’na yükselir ve ardından 9,30 ABD Doları’na düşerse, bu üç hareketin her biri bir fiyat dalgasıdır.
Darbe dalgaları daha büyüktür: 10 ila 9,50 ABD Doları ve 9,75 ila 9,30 ABD Doları. Düzeltici dalgalar daha küçüktür: 9,50 – 9,75 ABD Doları. Bu, trendlerin nasıl yaratıldığı ve fiyatın bir yönde veya diğerinde nasıl ilerleme kaydettiğidir. Aşağı doğru bir dürtü dalgası varsa, ardından düzeltici (daha küçük) bir dalgalanma ortaya çıktıysa, fiyat genel olarak aşağı yönde bir ilerleme kaydetmiştir. Aşağı yönlü trend, aşağı yönlü itici dalgalar oluştuğu ve yukarı doğru daha küçük düzeltici dalgalar oluştuğu sürece devam eder.
Bir düşüş trendi düşünmenin bir başka yolu, bunun düşük yükseklik seviyeli ve düşük seviyeli bir dizi olmasıdır. Grafik üzerinde soldan sağa doğru hareket eden dürtü dalgalarının her biri son dürtüden daha düşük bir fiyata ulaşır ve her düzeltmenin yüksekleri de aşağı doğru hareket eder.

Bir Düşüş Trendini Tersine Döndüren Şey Nedir?

Bir düşüş trendi, düşük yükseklik ve düşük seviyeli bir dizilimse – veya aşağı yönde dürtü dalgaları ve ters yönde daha küçük düzeltici dalgalar – bu kriterler ihlal edildiğinde tersine dönme eğilimi vardır.
Fiyat daha yüksek veya daha düşük olursa, düşüş eğiliminin başı dertte demektir. Örneğin, yukarı doğru bir itme dalgası meydana gelirse ve onu daha küçük bir aşağı dalga (daha yüksek, daha yüksek düşük) takip ederse düşüş eğilimi tehlikeye girer.
Trend yatırımcıları gelen yeni bilgilere geldikleri anda adapte olurlar. Fiyat düşüş trendine geçebilir, düşüş trendinin başı derttedir, ancak düşüş trendine geri döner. Veya fiyat yanlara veya yükselişe geçebilir. Hangi senaryo olursa olsun, dürtü dalgalarının hangi yöne hareket ettiğini belirlemek size trend yönünü verir. Yukarı ve aşağı dürtü dalgaları aynı boyuttaysa, fiyat bir aralıkta (yana doğru) hareket eder.
Dürtüler olumsuz taraftayken, ters düzeltmelerde kısa vadeli olmayı tercih edin. Darbeler yükseldiğinde, daha düşük düzeltmelerden satın almayı tercih et.

Bir Düşüş trendi ticareti

Hem yukarı hem aşağı trendler, tüm zaman dilimlerinde ve tüm varlıklarda görülür. Bunları kısa vadeli grafikler ( kene ve / veya bir dakikalık grafikler ) ve / veya uzun vadeli zaman dilimlerinde (günlük, haftalık ve aylık grafikler) görebilirsiniz. Aynı trend ticareti kavramları, bir dakikalık bir tabloya veya haftalık bir tabloya bakarken de geçerlidir. Bir dakikalık grafik görüntüleniyorsa, saatler (nadir), dakikalar veya hatta saniyeler süren küçük trendleri yakalamak için işlemler gerçekleştirilir . Haftalık bir grafikte, traderlar aylarca veya yıllarca sürebilen işlemleri aramaktadırlar.
Olumsuz bir dürtü dalgası oluştuğunda (önceki dalgalardan daha büyük bir hareket) daha yeni bir düşüş trendinin başlamak mümkündür. Bu nedenle, yukarı doğru bir düzeltme geliştiğinde, büyük olasılıkla dürtü dalgasının başladığı yere kadar yükselmeyecektir (çünkü düzeltici dalgalar daha küçüktür). Fiyatın daha düşük bir dürtü dalgasına sahip olacağı varsayımına dayanarak, bu düzeltici dalga sırasında kısa satışlar planlayın.
Düzeltici bir dalga sırasında ticarete girmek için birden fazla teknik vardır. Fibonacci geri çekilme seviyeleri, düzeltmenin durabileceği ve tersine dönebileceği alanları izole etmeye yardımcı olur. Diğer bir yöntem ise düzeltmenin topallamayı durdurmasını beklemek, fiyatın yana doğru hareket etmesine izin vermek ve tekrar düşmeye başladığında kısa bir ticarete girmek.
Riski yönetmek için her ticarette bir stoploss yerleştirin ve kâr elde etmek için bir çıkış stratejisine sahip olun. Düşüş trendi sırasında, fiyatın yeni bir düşüş yapacağı varsayımıdır. Bu nedenle, kar ile yapılan kısa bir işlemden çıkmak için hedef düşük olanın yanına yerleştirilir. Çok güçlü bir düşüş eğiliminde (büyük etki dalgaları), hedef önceki düşük seviyenin altına yerleştirilir. Zayıf bir düşüş eğiliminde (düzeltmelerden zar zor büyük olan itme dalgaları), hedef önceki düşük seviyenin hemen üstüne yerleştirilir.

Düşüş Eğilimlerinde Son Söz

Aşağı doğru daha büyük dalgalar (darbeler) meydana geldiğinde ve yukarı doğru daha küçük dalgalar (düzeltmeler) meydana geldiğinde bir düşüş eğilimi meydana gelir. Düşüş eğilimleri sırasında, düzeltme sırasında kısa satış yapmayı düşünün – teknik araçlar ve stratejiler, düzeltmenin sona ermesi durumunda yalıtılmasına yardımcı olur. Riski kontrol etmek için bir stop loss emrinden yararlanın ve ayrıca bir fiyat hedefi kullanarak karlı bir ticaretten nasıl çıkacağınızı planlayın.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz