heikin ashi mumları

0

Heikin-Ashi Tekniği Nedir?
Heikin-Ashi tekniği, piyasa fiyat verilerini temsil etmek ve görselleştirmek için şamdan grafiklerini kullanan, Japon şamdan tabanlı bir teknik ticaret aracıdır. Piyasa trend sinyallerini belirlemek ve fiyat hareketlerini tahmin etmek için kullanılır. Heikin-Ashi yöntemi, piyasa gürültüsünü filtrelemeye yardımcı olan ortalama fiyat verilerini kullanır.

Piyasa gürültüsünün olmaması, potansiyel fiyat hareketlerini belirlemeye yardımcı olan piyasa eğilimlerinin ve yönünün net bir şekilde gösterilmesini sağlar. Alım satım tekniği, alım satımcılara ne zaman alım satım yapmaları gerektiğini, alım satımı duraklatmaları veya bir geri dönüşün gerçekleşip gerçekleşmediğini belirlemeleri konusunda yardımcı olur. Tüccarlar pozisyonlarını buna göre ayarlayabilir, yani ya zarar etmekten kaçınabilir ya da seçilen pozisyonda kâr elde edebilirler.

 

Heikin-Ashi Tekniği

 

Heikin-Ashi ticaret tekniği, 1700’lerde Munehisa Homma tarafından geliştirildi. Teknik, ticarette kullanılan geleneksel şamdan çizelgeleriyle bazı özellikleri paylaşır, ancak şamdan değerlerinin nasıl hesaplandığı konusunda farklılık gösterir. Japonya’da Heikin kelimesi “ortalama” veya “denge” anlamına gelir ve Ashi kelimesi “bar” veya “ayak” anlamına gelir. Bu nedenle, Heikin-Ashi, menkul kıymetin ortalama fiyatını kullanan ticaret tekniği ile rezonansa giren “ortalama çubuk” anlamına gelir.

Geleneksel mum grafiği ile Heikin-Ashi grafiği arasındaki temel fark , Heikin-Ashi grafiğinin açık, yüksek, düşük ve kapanış fiyatları yerine iki dönem hareketli ortalamaya dayalı değiştirilmiş bir formül kullanmasıdır. Bu nedenle teknik, eğilimleri ve geri dönüşleri tespit etmeyi kolaylaştıran daha düzgün bir grafik oluşturur. Heikin-Ashi çizelgeleri de boşlukları ve bazı fiyat verilerini gizlemektedir.

 

Heikin-Ashi Formülü
Heikin-Ashi formülü hesaplanırken önceki döneme ait aç-kapa verileri ve cari döneme ait aç-yüksek-düşük-kapanış (OHLC) verilerini kullanıyoruz. Değiştirilmiş OHLC değerleri mum çubukları olarak görüntülenir. Hesaplamalar aşağıda verildiği gibidir:

 

Heikin-Ashi Kapat – Formül

Heikin-Ashi Açık – Formül

Heikin-Ashi Yüksek – Formül

Heikin-Ashi Düşük – Formül

 

Nereye:

HA – Heikin-Ashi
-1 – Önceki dönem rakamları
0 – Cari dönem rakamları

Heikin-Ashi verileri farklı zaman dilimlerinde, yani gün içi, haftalık veya aylık vb. olabilir. HA Açık her zaman bir önceki çubuğun gövdesinin orta noktasına ayarlanır ve HA Kapatma işlemin ortalama fiyatı olarak hesaplanır. geçerli çubuk. HA Yüksek, mevcut yüksek, HA Açık ve HA Kapat arasında en yüksek değerdir. HA Düşük, mevcut düşük, HA Açık ve HA kapanış arasındaki en düşük değerdir.

 

Heikin-Ashi Grafiğinin Oluşturulması
Heikin-Ashi grafik mumlarının rengi, düşüş trendi sırasında genellikle kırmızı ve yükseliş trendi sırasında yeşildir. Bununla birlikte, farklı renk varyantlarının kullanıldığı bilinmektedir. Trenddeki olası bir değişikliğin göstergesi, HA mumunun rengindeki bir değişiklikle verilir.

Aşağıdaki Heikin-Ashi grafiği için rakamlar oluşturmak üzere Şubat 2020 ile Haziran 2020 arasında listelenen bir kuruluş için hisse senedi verilerini kullandık.

 

Heikin-Ashi Grafiği

 

Heikin-Ashi grafiği, fiyat hareketlerinin daha net bir resmini veren, aynı renkte daha fazla ardışık çubukla yumuşak yönlü hareketlere sahiptir. Heikin-Ashi grafiği, geleneksel mum grafiğinden birkaç farklılık gösterir.

Geleneksel mum grafiği deseni, renkleri yeşilden kırmızıya ve tam tersine değiştirir, bu da tüccarların eğilimleri yorumlamasını ve tanımlamasını zorlaştırır. Heikin-Ashi grafiği, gürültüyü ortadan kaldırır ve ardışık renkli mumları göstererek önceki fiyat hareketlerini ve mevcut eğilimleri yorumlamayı ve tanımlamayı çok daha kolay hale getirir.

 

Heikin-Ashi Gösterge Sinyalleri
Heikin-Ashi tekniği, gösterge sinyalleri aracılığıyla piyasada hakim olan trendi yansıtır. Heikin-Ashi gösterge sinyallerinin iki ana yönü vardır; trend gücü ve trendin tersine çevrilmesi.

 

Trend Gücü
İlk yön, trendin gücünü ölçmektir. Göstergenin yumuşatma etkisinden dolayı küçük konsolidasyonlar ve düzeltmeler grafikte görünmeyebilir. Bu nedenle, Heikin-Ashi tekniği ile trendde işlem yapmak için trend içinde işlem yapmanın getirilerini genişletmek için bir takip durağı kullanılması tavsiye edilir. Eğilim güçlüyse, bir tüccarın bundan kâr elde etmek için eğilimde kalması önerilir. Aşağıda Heikin-Ashi için farklı trend türleri yer almaktadır:

Boğa trendi : Alt gölgeleri olmayan çok sayıda ardışık yeşil mum çubuğunun varlığı ile gösterilen bir yükseliş trendi için güçlü bir sinyal.

Ayı eğilimi : Üst fitilleri olmayan birçok ardışık kırmızı mum çubuğu, güçlü bir düşüş eğilimi sinyali gösterir.

Üçgenler : Artan, azalan ve simetrik olmak üzere üç tür Heikin-Ashi üçgeni vardır. Gösterge simetrik veya yükselen bir üçgenin üst sınırının üzerine çıkarsa, yükseliş eğiliminin devam etmesi çok muhtemeldir. Mumlar azalan üçgenin alt çizgisinin altına düşerse, düşüş eğilimi devam edecek ve güçlenecektir.

 

Trend Ters Çevirme
Trendin tersine çevrilmesi sinyali, önceki bir trendi takip eden ticaretten çıkma ve yeni bir trende girme zamanının belirlenmesine yardımcı olur. Bir geri dönüş sinyali tanımlayarak, bir tüccar bunun yerine yeni bir ticarete girerek kayıpları önleyebilir.

Doji şamdan : Küçük gövdeli ve uzun gölgeli bir şamdan. Her zaman piyasa belirsizliklerinin varlığına işaret eder. Heikin-Ashi söz konusu olduğunda, trendin tersine döndüğüne işaret ediyor.

Takozlar : Yükselen ve düşen kamalar olmak üzere iki çeşit takoz vardır. Takozlar da biraz daha üçgen gibidir. Yükselen bir kama göstergesi, bir tüccarın şamdan göstergenin alt çizgisinin altına düşene kadar beklemesini gerektirir. Düşen bir takoz varsa, tüccar fiyatın üst çizginin üzerine çıkmasını beklemeli ve düşüş trendi tersine dönecektir.

 

Heikin-Ashi Stratejileri
Aşağıda, yatırımcıların kârlarını ve marjlarını artırmak için yararlanabilecekleri bazı Heikin-Ashi stratejileri bulunmaktadır.

 

1. Güçlü Bir Boğa veya Ayı Trendinin Ortaya Çıkışı
Bu, Heikin-Ashi tekniği için en yaygın stratejidir, yani güçlü bir yükseliş veya düşüş eğiliminin başlangıcını belirlemek. Heikin-Ashi’nin sinyal göstergeleri normalde çok güvenilir olarak kabul edilir ve nadiren yanlıştır.

Bu nedenle, tüccarlar, Heikin-Ashi trend sinyalinin güvenilirliği nedeniyle trendi karlı bir şekilde kullanabilirler. Yükseliş eğiliminin ortaya çıkmasıyla birlikte, kısa pozisyonlu yatırımcılar çıkış yapabilirken, uzun pozisyonlu yatırımcıların pozisyonlarını artırması ve konsolide etmesi gerekiyor.

 

2. Gölgesiz Şamdanları Belirleyin
Gölgesiz şamdanları belirlemek, güçlü bir yükseliş eğiliminin başladığının çok güvenilir bir işaretidir. Bu strateji, rekor performansı ve başarı oranı nedeniyle başlıca Heikin-Ashi stratejilerinden biridir.

Kuyruksuz şamdanların sırası ne kadar büyükse, beklenen eğilim o kadar güçlü olacaktır. Aynı şekilde, üst gölgesi olmayan şamdanları tanımlayan tüccarlar, yeni ve istikrarlı bir aşağı yönlü düşüş eğiliminin devam etmesini beklemelidir.

 

3. Küçük Gövdeli Şamdanlar Trend Duraklamalarını veya Tersine Dönmelerini Gösterir
Küçük gövdeli mumların ortaya çıkması, tüccarların bilmesi ve dikkat etmesi gereken sinyallerdir. Bu mumlar, bir trendin duraklamak veya tersine dönmek üzere olduğunu bildirmek için kullanılır. Bu nedenle, tüccarlar bunu fark ettiklerinde, bir bitiş eğilimine yanıt olarak yeni pozisyonlar açmak için harekete geçerler.

Bununla birlikte, trendin duraklaması ve tersine dönmesi gerekmeyebileceğinden tüccarlar dikkatli olmalıdır. Bu durumda, tüccarın gerçekten bir geri dönüş mü yoksa sadece bir trend duraklaması mı olduğunu belirlemek için beceri gereklidir.

 

Heikin-Ashi Tekniğinin Faydaları
Erişilebilirlik : Heikin-Ashi, herhangi bir kurulum gerektirmeyen ve herhangi bir ticaret platformunda bulunabilen en erişilebilir göstergelerden biridir.
Yüksek grafik okunabilirliği : Herhangi bir tüccar şamdan kalıplarını okuyabildiği için yorumlaması kolaydır. Heikin-Ashi şamdanları, geleneksel şamdan çizelgelerinden daha iyi deşifre edilir, bu nedenle piyasa eğilimlerini ve hareketlerini belirlemek daha kolaydır.
Güvenilirlik : Heikin-Ashi, doğru sonuçlar veren çok güvenilir bir göstergedir. Aynı zamanda oldukça güvenilir olan geçmiş verileri kullanır.
Piyasa gürültü filtreleme dışarı göstergesi filtreleri: pazar gürültü ve sinyalleri daha şeffaf hale küçük düzeltmeler azaltır. Düzleştirme etkisi, trend tanımlamayı kolaylaştırır. Piyasalar bugünlerde gürültüyle dolu; bu nedenle, gürültü azaltmanın yardımıyla Heikin-Ashi tekniği, tüccarların giriş ve çıkış noktalarını daha verimli planlamalarına yardımcı olur.
Diğer göstergelerle birleştirme yeteneği : Heikin-Ashi göstergesi, piyasa hareketi hakkında daha da güçlü sinyaller vermek için diğer teknik göstergelerle birleştirilebilir.
Zaman çerçevesi toleranslı : Teknik, saatlik, günlük, aylık vb. herhangi bir zaman diliminde kullanılabilir. Ancak, daha büyük zaman dilimleri daha güvenilirdir.

Heikin-Ashi Tekniğinin Sınırlamaları
Zaman aralığı : Heikin-Ashi göstergesinin temel sinyallerinin dayandığı geçmiş fiyatların kullanılması, ilgili bir zaman gecikmesi olduğu anlamına gelir.
Fiyat boşluklarının olmaması : Çoğu tüccar, fiyat momentumunu analiz etmek, girişleri tetiklemek veya zarar durdurma emirlerini pozisyonlandırmak için fiyat boşluklarını kullanır . Heikin-Ashi’de fiyat boşlukları olmamasına rağmen, tüccarlar bir ticaret seansı sırasında geçici olarak geleneksel şamdanlara geçerek bu tür bir sınırlamaya karşı koyabilirler.
Tam fiyat bilgisi yok : Heikin-Ashi verilerinin ortalaması alınır; bu nedenle, gerçek açılış ve kapanış fiyatlarını göstermez. Bu, daha aktif menkul kıymetlere sahip günlük tüccarlar veya yüzücüler için iyi çalışmayabilir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz