Günlük Ticaret İçin En İyi Teknik Göstergeler

0

MACD, RSI, hareketli ortalama, Bollinger Bantları, stokastik ve liste bu şekilde devam edip gidiyor, ancak günlük işlem için en iyi teknik göstergeler hangileridir? Gündelik işlemcilerin hızlı hareket etmesi gerekiyor, bu yüzden çok fazla göstergeyi izlemeye çalışmak zaman alıcı, üretkenlik karşıtı ve aslında performansı düşürebilecek durumlara yol açabilir. Günlük işlem yaparken – hisse senetleri, forex veya vadeli işlemler – işlemleriniz basit olsun. Yalnızca birkaç gösterge kullanın. Sizin için en iyi günlük işlem göstergelerini bulmak için bu ipuçlarını göz önünde bulundurun.

Göstergeli veya Göstergisiz Günlük İşlem

Göstergeler sadece fiyat verilerinin veya hacim verilerinin manipülasyonlarıdır, bu nedenle birçok gün içi işlemcisi göstergeleri hiç kullanmaz. Günlük olarak yapılan işlemler de göstergeler karlı bir ticaret için çok da gerekli değildirler. Fiyat hareketine dayalı işlem yapma alıştırmaları yapın ve bunu yaparken göstergelere çok az ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, bir gösterge bazı insanların fiyat tablosunda açık olmayan şeyleri görmelerine yardımcı olur.
Örneğin, fiyat yükseliyor, ancak ivme kaybediyor. Fiyat eylemini okumaya alışkın olmayan biri için (fiyatın nasıl hareket ettiğini analiz etmek) bunun görülmesi zor olabilir, işte burada göstergeler bunu daha açık hale getirebilir. Maalesef, göstergeler kendi problem setleriyle birlikte gelir, çok erken veya çok geç bir geri dönüş sinyali verebilirler.
Göstergeler doğası gereği kötü ya da iyi değildirler, sadece birer araçtırlar ve bu nedenle zararlı ya da faydalı olup olmadıkları, nasıl kullanıldıklarına bağlıdır.

Birçok Ticaret Göstergesi Fuzulidir

Birçok gösterge hafif değişimlerle neredeyse tamamen aynıdır. Biri yüzde hareketlere, diğeri dolar hareketine (PPO ve MACD ) dayanabilir . Ayrıca, göstergeler aynı “ailenin” birer parçası olabilirler. Bunun örnekleri MACD, stokastik ve RSI’dir. Biraz farklı görünseler de, genellikle sadece birini kullanmak yeterli olmaktadır. Her üç göstergeye ait grafiklerin olması olması işlemlerin olasılığını artırmayacaktır, çünkü tüm bu göstergeler çoğu zaman size hemen hemen aynı bilgileri verecektir.

Hatta bir hareketli ortalama (MA) ve MACD aynı bilgileri verebilir. Bir MACD (12,26) göstergesi kullanıyorsanız ve ayrıca fiyat çizelgenize 12 ve 26 dönemlik MA’ları eklerseniz, MACD göstergesi ve MA’leri size aynı şeyi söyler. Aslında, tüm MACD, 12-dönem hareketli ortalamanın 26-dönem hareketli ortalamanın ne kadar üstünde veya altında olduğunu gösterir.
MACD sıranın üstüne veya altına geçtiğinde, bu, 12 periyodun hareketli ortalamasının 26 periyodun üstünde veya altında geçtiği anlamına gelir. Bu göstergeleri grafiğinize eklediyseniz, her zaman birbirlerini onaylarlar, çünkü aynı girişi kullanıyorlar.
Göstergeleri kullanmayı tercih ediyorsanız, aşağıdaki dört gruptan yalnızca bir tanesini seçin.
• Osilatörler: Bu, genellikle üst ve alt sınırlar arasında yukarı ve aşağı akan bir göstergeler grubudur. Popüler osilatörler arasında RSI , Stokastik, Emtia Kanal Endeksi ( CCI ) ve MACD bulunmaktadır.
• Hacim: Temel hacim dışında, hacim seviyesi göstergeleri de vardır. Bunlar, bir fiyat eğiliminin ne kadar güçlü olduğunu belirlemeye çalışmak için hacmi genellikle fiyat verileriyle birleştirir. Popüler hacim göstergeleri arasında Volume (düz), Chaikin Money Flow, On Balance Volume ve Money Flow sayılabilir .
• Kaplamalar : Fiyatlarla aynı ölçeği kullanan göstergeler tipik olarak fiyat çubuklarının üzerine çizilir ve bu nedenle “Kaplamalar” olarak adlandırılır .Bunlar, örneğin fiyat grafiğinden ayrı bir MACD göstergesinin aksine, fiyat hareketiyle örtüşen göstergelerdir. Bindirmelerde, işlevleri çok çeşitli olduğundan birden fazla kullanmayı seçebilirsiniz. Popüler kaplamalar arasında Bollinger Bantları , Keltner Kanalları, Parabolik SAR , Hareketli Ortalamalar, Pivot Noktaları ve Fibonacci Uzantıları ve Geri Çekmeleri bulunmaktadır.
• Genişlik Göstergeleri : Bu grup, yatırımcı duyarlılığı ile ilgili olan veya daha geniş bir pazarın yaptığı ile ilgili göstergeleri içerir. Bunlar çoğunlukla borsa ile ilgilidir ve Trin, Ticks, Tiki ve Advance-Decline Line’ı içerir.
Birden fazla osilatör, genişlik veya hacim göstergesine çok az ihtiyaç vardır. Yine de birkaç kaplama için kullanım bulabilirsiniz, bu durum trend değişikliklerini, ticaret seviyelerini ve potansiyel destek veya direnç alanlarını göstermeye yardımcı olur. Fiyat eylemini ve kaplamaları kullanma konusunda ustalaşırsanız, muhtemelen diğer göstergelere ihtiyaç duymazsınız.

Günlük Ticaret Göstergelerini Birleştirme

Sırasıyla giriş ve çıkışlara yardımcı olmak için bir veya iki gösterge seçmeyi düşünün. Örneğin, eğilim ve giriş noktalarının izole edilmesine yardımcı olmak için bir RSI kullanılabilir. Yükselme eğiliminde, RSI yükselmelerde 70’in üzerine çıkmalı ve geri çekilmelerde 30’un üzerinde kalmalıdır. Bu basit kılavuz, trendin doğrulanmasına yardımcı olabilir, ticaret fırsatlarını vurgulayabilir ve pazarın trend yönünü ne zaman değiştirebileceğini gösterebilir.
Hareketli bir ortalama, ATR Durdurma veya Hareketli Ortalama çıkışlara yardımcı olmak için çizelgeye (kaplamalar) uygulanabilir. Örneğin, bunlardan biri trend olan işlemlerde takip eden bir stok kaybı olarak kullanılabilir. Eğilim yükseliyorsa, fiyat çizginin altına düşerse (fiyat yükseldikçe fiyatın altına düşecek) çıkmaya bakın.
Bu göstergelerin nasıl birleştirilebileceğinin sadece bir örneği. Hangi göstergelerin seçileceği bir yatırımcının nasıl işlem yaptığına ve hangi zaman dilimini kullandığına bağlı. Her göstergeyi (gösterge ayarları aracılığıyla) işlem gören belirli varlıklara, zaman çerçevesine ve stratejiye göre kalibre edin. Göstergedeki varsayılan ayar ideal olmayabilir, bu yüzden kullanıldıkları işlemler için en iyi sinyalleri verdiklerinden emin olmak için değiştirin. Gösterge ayarları, pazar koşulları zaman içinde değiştikçe zaman zaman ayar gerektirebilir.

Günlük İşlem İçin En İyi Göstergede Son Söz

Ne yazık ki, günlük işlem için en iyi olan tek bir gösterge yoktur. Teknik göstergeler sadece araçlardır, kar üretemezler. Karlar, göstergelerini ve fiyat analizi becerilerini doğru şekilde kullanmaları için bir yatırımcıya ihtiyaç duyar. Bu pratik gerektirir.
Hangi göstergeleri kullanmaya karar verirseniz verin, onu bir ila üç adet arasında sınırlayın. Fazla sayıda gösterge kullanmak gereksizdir ve aslında daha kötü performanslara yol açabilir.
Göstergelerinizi iyi tanıyın: Sakıncaları nelerdir? Genellikle ne zaman yanlış sinyaller üretir? Çok erken veya çok geç sinyaller vermeye meyilli midir? Gösterge bir ticareti tetiklemek için kullanılabilir mi, yoksa potansiyel bir ticarete karşı sizi uyarıyor mu (iyi zamanlama veya düşük zamanlama)? Kullandığınız göstergeler hakkında bu şeyleri bilin, daha verimli kullanarak yolunuza devam edin.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz