Gösterge Tabanlı Ticaret Nedir?

0

Gösterge ticareti nedir ve nasıl kullanılır.

Teknik tüccarlar fiyat çizelgelerine göre alım satım kararları verirler. Her teknik tüccar biraz farklıdır, ancak kullandıkları stratejiler birkaç geniş kategoride gruplandırılabilir. Temel olarak gösterge yatırımcıları, fiyat işlem yatırımcıları birde gösterge ve fiyat eylemi kullanan yatırımcıları vardır. Diğer strateji kategorileri arasında istatistik, sipariş akışı ve mevsimsellik yatırımcıları sayılabilir.
Pek çok yatırımcı, özellikle yeni yatırımcı, gösterge bazlı alım satıma yöneliyor, çünkü göstergelerin kusursuz bir şekilde anlaşılacağına inanıyorlar ki, pazarın ne yapacağını ve hassasiyetle nereye gideceklerini tahmin etmelerini sağlıyor. Bu mutlak bir durum değildir, ancak göstergeleri etkili bir şekilde kullanmayı öğrenirseniz bazı pazar eğilimlerini tespit etmekte yardımcı olabilirler.

Göstergeye dayalı Ticaret Nedir?

Göstergeler basit bir şekilde matematiksel formüller kullanarak fiyat verilerini manipüle eder. Gösterge matematiksel formülü ve fiyat girişlerini görsel olarak gösterir. Yetenekli bir grafik okuyucu veya yatırımcı için bir gösterge genellikle herhangi bir gösterge olmadan fiyat tablosunu (veya hacmi ) analiz ederek görünür olandan daha fazlasını ortaya çıkarmaz .
Bununla birlikte, bir fiyat tablosunda analiz edilecek birçok şey bulunduğundan, bir gösterge bu analizleri basitleştirmeye yardımcı olur. Bu yüzden göstergeler yeni yatırımcılar için çok çekici gelirler. Fiyat tablosunda bir trendin nasıl tanımlanacağını öğrenmek yerine, onlar için trend ve tersine trend çevrimlerini tanımlayacak bir gösterge bulmaya çalışırlar.

Göstergeye dayalı ticaret, fiyatı analiz etmek ve ticaret sinyalleri sağlamak için göstergelere dayanmaktadır. Birçok gösterge, bir alım satım zamanının geldiğini gösteren uyarılar verirler.

Göstergelere dayalı Strateji Türleri

Binlerce gösterge var ve her zaman yenileri yaratılıyor. Göstergeleri birleştirip farklı şekillerde kullanarak göstergelere dayalı sayısız alım satım yöntemleri oluşturulabilir.
Yine de birkaç yaygın gösterge stratejisi vardır. Başlıca stratejilerden biri, geçiş stratejisidir. Bu, fiyat veya bir göstergenin başka bir göstergeyle yolunun kesiştiği bir durumdur. Hareketli bir ortalamadan geçen fiyat , en basit gösterge stratejilerinden biridir. Fiyat geçiş stratejisinin alternatif bir versiyonu, kısa vadeli bir hareketli ortalamanın daha uzun vadeli hareketli bir ortalamayı geçmesidir. Buna hareketli ortalama geçiti adı verilir.
Geçişler birçok göstergede görülür. Örneğin , MACD hattı sinyal hattını geçtiğinde veya MACD veya sinyal hattı sıfıra ya da altına geçtiğinde MACD geçiş sinyalleri sağlar. Diğer çaprazlama tipi sinyaller , aşırı alım durumunun bir geri çekilmeyle devam edebileceğini belirten 70 veya 80’in üzerinde hareket eden ve daha sonra aşağıya hareket eden bir RSI içerir . Benzer şekilde, 20 veya 30’un altındaki bir düşüş, ardından 20 veya 30’un üzerindeki bir toparlanma, aşırı satım koşulunun bir canlanma ile rahatlatılabileceğini gösterir.
Birçok gösterge aynı zamanda bir onay aracı olarak da hareket eder. Bir tüccar fiyat tablosunda bir yükseliş görürse , RSI, MACD veya hareketli ortalamalar gibi göstergeler (diğer pek çok gösterge de) bu yükseliş eğiliminin gücünü değerlendirmeye yardımcı olur. Bu göstergeler ayrıca tersine dönme ve düşüş trendlerini doğrulamaya yardımcı olur .
Bunlar sadece strateji örnekleridirler, öneri değiller. Her bir yatırımcı, kendileri için çalışan ve kar üretebilen göstergeleri bulmalıdır. Birçok strateji popüler ve bilindik olsalar da kâr sağlamazlar.

Göstergeye dayalı Ticaretin Yararları ve Sakıncaları

Göstergelerin ana dezavantajı, yüzeyde kullanımı kolay görünmekle birlikte, çoğu trader, göstergenin “kaputunun altında” neler olduğu hakkında hiçbir fikrinin olmamasıdır. Bu nedenle, göstergenin ne zaman iyi sinyaller ve kötü sinyaller sağlayacağını bilmiyorlar. Her göstergenin bir açığı vardır; yanlış zamanda ticaret sinyalleri vermeyi veya doğru zamanda bir ticaret sinyali sağlamamayı mümkün kılan bir şey. Bir gösterge kullanıyorsanız, altındaki matematiği inceleyin. Böylece güvenlik açıklarını çözebilirsiniz.
Ayrıca, göstergenin sadece size bişeyler söylediği, kazandığınızı veya kaybettiğinizi söylediği zamanlarına bakmayın, aynı zamanda göstergenin sizi bir ticarete girme veya ondan çıkma konusunda sizi uyarmadığı zamana da bakın.
Göstergelerin bir başka dezavantajı, genellikle fiyat tablosunda neler olup bittiğini ancak farklı bir görsel biçimde gösterdikleridir. Fiyat işlemcileri , göstergelerin gereksiz olduğunu ve gerekmediğini düşünüyorlar, çünkü yalnızca fiyat (ve hacim) çizelgelerinin sağladığı bilgileri sağlıyorlar. Göstergeler fiyata göre hesaplandığından (veya hacme veya her ikisine de), fiyatın ne yaptığını geride bırakma eğilimindedirler.
Göstergelerin ana yararı, fiyat hareketlerini basitleştirmeleridir. Yeni tüccarlar, fiyat tablolarının karmaşık değerlerine oranla göstergelerin vermiş oldukları değerleri yorumlamayı daha kolay bulabilirler. Burada “kolay” kelimesinin daha karlı demek olmadığını unutmayın. Göstergeler, bir eğilim zayıflarken, fiyattaki zayıflığı veya gücü nasıl belirleyeceğinizi öğrenmek için mükemmel bir araçtır. Yeni tüccar için bunun fiyat tablosunda değerlendirilmesi zor olabilir, ancak kendilerini eğittikleri seviyeye oranla göstergelerin yardımıyla bazı ince değişikliklerin farkında olabilirler.

Gösterge Tabanlı Ticaretle İlgili Son Söz

Birçok kişi gösterge temelli ticareti fiyat aksiyonu ticaretinden daha kolay görmektedir, çünkü göstergeler basit görünmektedir. Daha kolay olsa da daha karlı anlamına gelmez. Kullandığınız herhangi bir göstergenin, güçlü ve zayıf yönlerini iyice anlayın. Yeni tüccarlar için göstergeler, fiyat tablosunda görünmeyebilecek fırsatları (bir ticarete girme veya çıkma) belirlemeye yardımcı olur. Çoğunlukla olsa da, birçok gösterge sadece fiyat çizelgesinin söylediklerini size söyler. Bu nedenle gerektiği yerde göstergeleri kullanın ancak aslında kârınızı hiç arttırmıyorlarsa, neden bunları kullandığınızı sorgulayın.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz