Gann Teorisi

0

Gann Göstergeleri Nelerdir?
Gann göstergeleri, özellikle de Gann açıları , WD Gann tarafından geliştirilen ticaret teknikleridir . Yaygın olarak yenilikçi olarak görülüyorlar ve bugün tüccarlar tarafından hala incelenmekte ve kullanılmaktadırlar. Gann, zamanı ve fiyatı orantılı parçalara bölmek için açıları ve çeşitli geometrik yapıları kullandı. Gann göstergeleri genellikle destek ve direnç alanlarını , önemli zirveleri ve dipleri ve gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmek için kullanılır .

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR
WD Gann tarafından geliştirilen ticaret tekniklerine dayanan Gann göstergeleri, destek ve direnç seviyelerinin yanı sıra zirveleri, dipleri ve gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmede kullanılır.
Gann çalışmaları on yıllardır aktif tüccarlar tarafından kullanılmaktadır ve vadeli işlemler ve borsalar önemli ölçüde değişmiş olsa da, bir varlığın yönünü analiz etmek için popüler bir yöntem olmaya devam etmektedir.
Gann açıları, model, fiyat ve zaman gibi temel unsurları ölçmek için kullanılan popüler bir analiz ve ticaret aracıdır.
Gann Göstergelerini Anlama
Gann göstergeleri, piyasaların açılardan açıya döndüğü ve bir açı kırıldığında fiyatın bir sonrakine doğru hareket ettiği fikrine dayanır. Birkaç açı birlikte bir Gann Fanı oluşturur. Gann çalışmaları on yıllardır aktif tüccarlar tarafından kullanılmaktadır ve vadeli işlemler ve borsalar önemli ölçüde değişmiş olsa da, bir varlığın yönünü analiz etmek için popüler bir yöntem olmaya devam etmektedir.

Döviz piyasası ve borsada işlem gören fonların (ETF’ler) icadı gibi daha yeni ticaret alanları, bazı inşaat kurallarının ve uygulama kavramlarının yeniden gözden geçirilmesini gerekli kılmıştır. Gann açılarının temel yapısı aynı kalsa da, bu makale fiyat seviyelerindeki ve oynaklıktaki değişikliklerin neden birkaç temel bileşeni ayarlamayı gerekli kıldığını açıklayacaktır .

Gann açıları, model , fiyat ve zaman gibi temel unsurları ölçmek için kullanılan popüler bir analiz ve ticaret aracıdır . Teknik analistler arasında sıklıkla tartışılan tartışma konusu , geçmişin, bugünün ve geleceğin hepsinin aynı anda bir Gann açısından var olduğudur.

Belirli bir piyasanın seyrini analiz ederken veya ticaret yaparken, analist veya tüccar piyasanın nerede olduğu, bu önceki alt veya üst hakkında nerede olduğu ve gelecekteki fiyat hareketini tahmin etmek için bu bilgilerin nasıl kullanılacağı hakkında bir fikir edinmeye çalışır .

Gann Açıları ve Trend Çizgileri
Alım satım ve tahmin için açıları çizmek, muhtemelen tüccarlar tarafından WD Gann’in tüm alım satım teknikleri arasında kullanılan en popüler analiz aracıdır. Birçok tüccar bunları hala manuel olarak çizelgelere çiziyor ve daha da fazlası bunları ekranlara yerleştirmek için bilgisayarlı teknik analiz paketlerini kullanıyor.

Günümüzde tüccarların Gann açılarını grafiklere yerleştirme konusunda sahip oldukları göreceli kolaylık nedeniyle, birçok tüccar bunları ne zaman, nasıl ve neden kullanacaklarını gerçekten keşfetme ihtiyacı hissetmiyor. Bu açılar genellikle trend çizgileriyle karşılaştırılır , ancak birçok kişi bunların aynı şey olmadığının farkında değildir.

Bir Gann açısı, düzgün bir hızda hareket eden çapraz bir çizgidir. Bir eğilim çizgisi bağlanarak oluşturulur altları bir durumunda dipleri yükseliş ve üstleri bir durumunda tepelerine düşüş trendini . Bir trend çizgisine kıyasla bir Gann açısı çizmenin yararı, sabit bir hızda hareket etmesidir. Bu, analistin gelecekte belirli bir tarihte fiyatın nerede olacağını tahmin etmesini sağlar.

Bu, bir Gann açısının her zaman piyasanın nerede olacağını tahmin ettiğini söylemek değildir, ancak analist, Gann açısının nerede olacağını bilecektir, bu da trendin gücünü ve yönünü ölçmeye yardımcı olacaktır. Öte yandan bir trend çizgisinin bir miktar tahmin değeri vardır, ancak genellikle gerçekleşen sabit ayarlamalar nedeniyle uzun vadeli tahminler yapmak için güvenilir değildir.

Özel Hususlar
Gann, geçmişin, şimdinin ve geleceğin belirli bir açı boyunca aynı etkiyle birbirine bağlı olduğu perspektifini benimsedi. Bununla birlikte, Gann açısı destek ve direnci , yönün gücünü ve tepelerin ve diplerin zamanlamasını tahmin etmek için kullanılabilir .

Destek ve Direnç
Destek ve direnci tahmin etmek için bir Gann açısı kullanmak, muhtemelen en popüler kullanım şeklidir. Analist alım satım periyodunu (aylık, haftalık, günlük) belirledikten ve grafiği uygun şekilde ölçekledikten sonra, tüccar basitçe üç ana Gann açısını çizer: ana tepe ve diplerden 1X2, 1X1 ve 2X1. Bu teknik, piyasayı çerçeveler ve analistin piyasanın hareketini bu çerçeve içinde okumasını sağlar.
resim
Resim Sabrina Jiang’a aittir © Investopedia 2020
Yükselen açılar destek sağlarken, düşüş gösteren açılar direnç sağlar. Analist açının grafikte nerede olduğunu bildiğinden, destekte alım mı yoksa dirençte satış mı yapılacağına karar verebilir.
Tüccarlar ayrıca piyasanın açıdan açıya nasıl döndüğünü de not etmelidir. Bu, “tüm açıların kuralı” olarak bilinir. Bu kural, piyasa bir açıyı kırdığında bir sonrakine doğru hareket edeceğini belirtir.

Destek ve direnci belirlemenin bir başka yolu da açıları ve yatay çizgileri birleştirmektir . Örneğin, genellikle aşağı yönlü bir Gann açısı %50’lik bir geri çekilme seviyesini geçer. Bu kombinasyon daha sonra önemli bir direnç noktası oluşturacaktır.

Aynısı, %50 seviyesini geçen yukarı yönlü açılar için de söylenebilir. Bu alan kilit bir destek noktası haline gelir. Uzun vadeli bir grafiğiniz varsa, bazen aynı fiyatta veya buna yakın birçok açının kümelendiğini görürsünüz. Bunlara fiyat kümeleri denir. Bir bölgede ne kadar çok açı kümelenirse, destek veya direnç o kadar önemli olur.

Güç ve Zayıflık
Birincil Gann açıları 1X2, 1X1 ve 2X1’dir. 1X2, açının her iki zaman birimi için bir birim fiyatı hareket ettirdiği anlamına gelir. 1X1, bir birim zaman ile bir birim fiyatı hareket ettiriyor. Son olarak, 2X1, bir birim zaman ile iki fiyat birimini hareket ettirir. Aynı formülü kullanarak açılar da 1X8, 1X4, 4X1 ve 8X1 olabilir.

resim
Resim Sabrina Jiang’a aittir © Investopedia 2020
Bu tür bir analiz için uygun bir grafik ölçeği önemlidir. Gann, piyasaların kare bir ilişkiye sahip olmasını istedi, bu nedenle uygun bir grafik kağıdının yanı sıra uygun bir grafik ölçeği, tahmin tekniği için önemliydi . Tablolar “kare” olduğundan, 1X1 açısına genellikle 45 derecelik açı denir. Ancak açıyı çizmek için derece kullanmak, yalnızca grafik uygun şekilde ölçeklenmişse işe yarar.
Açılar sadece destek ve direnç göstermekle kalmaz, aynı zamanda analiste piyasanın gücü hakkında bir ipucu verir. Yükselen 1X1 açısında veya biraz üzerinde işlem yapmak, piyasanın dengeli olduğu anlamına gelir.

Piyasa, yükselen bir 2X1 açısında veya biraz üzerinde işlem görüyorsa, piyasa güçlü bir yükseliş trendindedir. 1X2’de veya yakınında işlem yapmak, eğilimin o kadar güçlü olmadığı anlamına gelir. Piyasaya yukarıdan bakıldığında piyasanın gücü tersine çevrilir. 1X1’in altındaki her şey zayıf bir konumdadır.

Zamanlama
Son olarak, Gann açıları, önemli zirveleri, dipleri ve trenddeki değişiklikleri tahmin etmek için de kullanılır. Bu, saat dilimlerini ve piyasanın ne zaman yön değiştireceğini belirlemek için kullanılan ve “kare alma” olarak bilinen matematiksel bir tekniktir. Temel kavram, piyasa eşit bir zaman birimine ulaştığında ve fiyat yukarı veya aşağı ulaştığında yönde bir değişiklik beklemektir.

resim
Resim Sabrina Jiang’a aittir © Investopedia 2020
Bu zamanlama göstergesi, aylık veya haftalık grafikler gibi uzun vadeli grafiklerde daha iyi çalışır ; bunun nedeni, günlük çizelgelerin genellikle analiz edilecek çok fazla üst, alt ve aralığa sahip olmasıdır. Fiyat hareketi gibi, bu zamanlama araçları da diğer zaman göstergeleriyle “kümelendiğinde” daha iyi çalışma eğilimindedir.
Gann açıları, doğru kullanıldığında analist veya tüccar için değerli bir araç olabilir. Açık fikirli olmak ve Gann açısında geçmiş, şimdi ve geleceğin aynı anda var olduğu anahtar konseptini kavramak, bir piyasayı daha doğru bir şekilde analiz etmenize ve ticaret yapmanıza yardımcı olabilir. Oynaklık, fiyat ölçeği ve Gann açısı çerçevesinde piyasaların nasıl hareket ettiği ile ilgili farklı piyasaların özelliklerini öğrenmek, analitik becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz