Elliot Dalga Teorisi

0

Elliott Wave teorisi, finansal piyasadaki fiyat hareketlerini tanımlamak için kullanılan teknik analizde bir teoridir . Teori, Ralph Nelson Elliott tarafından tekrarlayan, fraktal dalga modellerini gözlemleyip tanımladıktan sonra geliştirildi. Hisse senedi fiyat hareketlerinde ve tüketici davranışında dalgalar tanımlanabilir. Bir piyasa trendinden kâr elde etmeye çalışan yatırımcılar, bir dalgayı takip ediyor olarak tanımlanabilir. Ev sahiplerinin mevcut ipoteklerini daha iyi koşullara sahip yenileriyle değiştirmek için büyük ve güçlü bir harekete yeniden finansman dalgası denir.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR
Elliott Wave teorisi, yatırımcı duyarlılığı ve psikolojisindeki kalıcı değişikliklerle ilgili tekrarlayan uzun vadeli fiyat kalıplarını arayan bir teknik analiz biçimidir.
Teori, bir model oluşturan dürtü dalgalarını ve daha büyük eğilime karşı çıkan düzeltici dalgaları tanımlar.
Her bir dalga seti, yatırım için fraktal bir yaklaşım olarak tanımlanan aynı dürtü veya düzeltici modele bağlı olan daha büyük bir dalga seti içinde yuvalanmıştır.

Elliott Dalga Teorisini Anlamak

Elliott Dalga Teorisi 1930’larda Ralph Nelson Elliott tarafından geliştirilmiştir. Bir hastalık nedeniyle emekli olmaya zorlandıktan sonra, Elliott zamanını meşgul edecek bir şeye ihtiyaç duydu ve çeşitli endekslerde 75 yıllık yıllık, aylık, haftalık, günlük ve kendi kendine yapılan saatlik ve 30 dakikalık çizelgeleri incelemeye başladı . 1

Teori, 1935’te Elliott’ın borsa dibi hakkında esrarengiz bir tahminde bulunmasıyla ün kazandı . O zamandan beri binlerce portföy yöneticisi , tüccar ve özel yatırımcı için temel bir unsur haline geldi . 1

Elliott, bu dalga modellerinin nasıl tanımlanacağını, tahmin edileceğini ve bunlardan nasıl yararlanılacağını yöneten belirli kuralları tanımladı. Bu kitaplar, makaleler ve mektuplar, RN Elliott’un 1994 yılında yayınlanan Masterworks’ünde yer almaktadır. Elliott Wave International, piyasa analizi ve tahminleri Elliott’un modeline dayanan, dünyanın en büyük bağımsız finansal analiz ve piyasa tahmini firmasıdır. 1

Bu modellerin gelecekteki fiyat hareketi hakkında herhangi bir kesinlik sağlamadığını, bunun yerine gelecekteki piyasa hareketi için olasılıkları sıralamaya yardımcı olduğunu belirtmekte dikkatliydi . 1 Belirli fırsatları belirlemek için teknik göstergeler de dahil olmak üzere diğer teknik analiz biçimleriyle birlikte kullanılabilirler . Yatırımcılar, belirli bir zamanda bir piyasanın Elliott Wave yapısı hakkında farklı yorumlara sahip olabilir.

Elliott Dalgaları Nasıl Çalışır?

Bazı teknik analistler, Elliott Dalga Teorisini kullanarak borsadaki dalga modellerinden kar elde etmeye çalışırlar. Bu hipotez, hisse senedi fiyat hareketlerinin, yatırımcı psikolojisi veya duyarlılığı tarafından yaratılan dalgalar olarak adlandırılan tekrar eden yukarı ve aşağı kalıplarda hareket ettikleri için tahmin edilebileceğini söylüyor .

Teori iki farklı dalga tipini tanımlar: hareket dalgaları (impuls dalgaları olarak da bilinir) ve düzeltici dalgalar. Özneldir, yani tüm tüccarlar teoriyi aynı şekilde yorumlamaz veya bunun başarılı bir ticaret stratejisi olduğu konusunda hemfikir değildir.

Diğer fiyat oluşumlarının çoğundan farklı olarak, dalga analizi fikrinin kendisi, sadece talimatları takip ettiğiniz normal bir plan oluşumuna eşit değildir. Dalga analizi, trend dinamikleri hakkında fikir verir ve fiyat hareketlerini çok daha derin bir şekilde anlamanıza yardımcı olur.

Elliott Dalga Teorisi

Elliott Wave ilkesi, özünde dürtü ve düzeltici dalgalardan oluşur.

Dürtü Dalgaları

Darbe dalgaları , bir sonraki en büyük derecenin eğilimi ile aynı yönde net hareket yapan beş alt dalgadan oluşur. Bu model, en yaygın güdü dalgasıdır ve bir pazarda tespit edilmesi en kolay olanıdır. Tüm hareket dalgaları gibi, beş alt dalgadan oluşur; bunlardan üçü aynı zamanda hareket dalgası ve ikisi de düzeltici dalgadır. Bu, yukarıda gösterilen 5-3-5-3-5 yapısı olarak etiketlenmiştir.

Oluşumunu tanımlayan üç kırılmaz kuralı vardır:

İkinci dalga, ilk dalganın %100’ünden fazlasını izleyemez
Üçüncü dalga asla bir, üç ve beşinci dalgaların en kısası olamaz.
Dördüncü dalga hiçbir zaman üçüncü dalganın ötesine geçemez
Bu kurallardan biri ihlal edilirse, yapı bir itme dalgası değildir. Tacirin şüphelenilen dürtü dalgasını yeniden etiketlemesi gerekir.

Düzeltici Dalgalar

Bazen diyagonal dalgalar olarak da adlandırılan düzeltici dalgalar , bir sonraki en büyük derecenin eğiliminin tersi yönde net hareket yapan üç veya üç alt dalgadan oluşur. Tüm motivasyon dalgaları gibi, amacı da piyasayı trend yönünde hareket ettirmektir.

Düzeltici dalga beş alt dalgadan oluşur. Aradaki fark, köşegenin genişleyen veya daralan bir kama gibi görünmesidir. Köşegenin alt dalgaları, ne tür bir köşegenin gözlemlendiğine bağlı olarak beşe sahip olmayabilir. Hareket dalgasında olduğu gibi, köşegenin her bir alt dalgası asla bir önceki alt dalganın izini sürmez ve köşegenin üçüncü alt dalgası en kısa dalga olmayabilir.

Bu dürtü ve düzeltici dalgalar, daha büyük desenler oluşturmak için kendine benzer bir fraktal içinde yuvalanır. Örneğin, bir yıllık grafik bir düzeltme dalgasının ortasında olabilir, ancak 30 günlük bir grafik gelişmekte olan bir dürtü dalgası gösterebilir. Bu Elliott dalgası yorumuna sahip bir tüccar, kısa vadeli yükseliş görünümü ile uzun vadeli düşüş görünümüne sahip olabilir .

Özel Hususlar
Elliott, Fibonacci dizisinin impuls ve düzeltmelerdeki dalga sayısını gösterdiğini fark etti. Fiyat ve zamandaki dalga ilişkileri de yaygın olarak %38 ve %62 gibi Fibonacci oranları sergiler . Örneğin, bir düzeltici dalga , önceki darbenin %38’lik bir geri izlemesine sahip olabilir . 1

Elliott Dalga Osilatör Tablosu

Diğer analistler, yukarıdaki resimde gösterilen Elliott Wave Osilatörü de dahil olmak üzere Elliott Wave prensibinden ilham alan göstergeler geliştirdiler. Osilatör hareketli ortalama beş süresi ve 34-süre arasındaki farka dayalı olarak gelecekteki fiyat yönünü tahmin bir bilgisayarlı bir yöntem sağlar. Elliott Wave International’ın yapay zeka sistemi EWAVES, otomatik Elliott dalga analizi oluşturmak için tüm Elliott dalga kurallarını ve yönergelerini verilere uygular. 2

Elliott Dalga Teorisi Nedir?

Teknik analizde, Elliott Wave teorisi, fiyat kalıplarındaki uzun vadeli eğilimlerin ve bunların yatırımcı psikolojisiyle nasıl örtüştüğünün analizidir. ‘Dalgalar’ olarak adlandırılan bu fiyat kalıpları, 1930’larda Ralph Nelson Elliott tarafından geliştirilen belirli kurallar üzerine inşa edilmiştir. Spesifik olarak, borsalardaki dalga modellerini belirlemek ve tahmin etmek için tasarlandılar. Daha da önemlisi, bu modellerin kesin olması amaçlanmamıştır, bunun yerine gelecekteki fiyat hareketleri için olası sonuçlar sağlar. 1

Elliott Dalgaları Nasıl Çalışır?

Elliott Wave teorisinde, yatırımcıların fikir edinebileceği farklı dalga biçimleri veya fiyat oluşumları vardır. Örneğin darbe dalgaları, saatler hatta on yıllar sürebilen beş alt dalgayı taşıyan hem yukarı hem de aşağı yönlü bir eğilim içerir. Üç kuralı vardır: ikinci dalga, birinci dalganın %100’ünden fazlasını izleyemez; üçüncü dalga birinci, üçüncü ve beşinci dalgadan daha kısa olamaz; Dördüncü dalga asla üçüncü dalgayı geçemez. Dürtü dalgalarının yanı sıra, üçlü düzende düşen düzeltici dalgalar vardır.

Elliott Dalga Teorisini Kullanarak Nasıl Ticaret Yaparsınız?

Bir tüccarın, bir hisse senedinin bir dürtü dalgasında yukarı doğru bir trendde hareket ettiğini fark ettiğini düşünün. Burada, beşinci dalgasını tamamlayana kadar hisse senedi üzerinde uzun sürebilirler. Bu noktada, bir geri dönüş beklentisiyle, tüccar daha sonra hisse senedinde açığa çıkabilir. Bu ticaret teorisinin altında yatan fikir, finansal piyasalarda fraktal modellerin tekrarlandığı fikridir. Matematikte, fraktal desenler kendilerini sonsuz bir ölçekte tekrar eder.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz