Efsanevi Bir Milyoner Tacirden Dersler

0

jesse-livermoreZaman testine dayanan ticaret ipuçları

Jesse Livermore, hisse senedi alım satım dünyasında bir simgedir. Kendi hesabıyla ticaret yaparken, 1929 borsa kazasında 100 milyon dolardan fazla para kazandı. Bu, hangi endeksi kullandığınıza bağlı olarak bugünün para biriminde bir milyar dolara veya daha fazlasına eşittir ve bir hedge fon değildi veya başkalarının parasını alıp satmıyordu.

Hızlı Bir Biyografi

Jesse Livermore 1877’de doğdu ve teknoloji onun zamanından bu yana çok değişmiş olsa da, Hisse Senedi Ticareti kitabı ve ilk ticaret kariyerini anlatan kitabı (kitabında adı değiştirilmiştir) Hisse Senedi Anıları Edwin Lefevre tarafından yazılmış ve tüccarlar için hala bir ton değerli fikir veriyor.

Jesse Livermore her ne kadar son zamanlarında bir kısa vadeli işlemler ve daha uzun vadeli işlemler yapan bir tüccar olduysa da, başlangıçta bir gün içi tüccar olarak ticari hayatına başladı ve bu onun ilk servetini yaptığı yerdi. Aşağıda Jesse tarafından önerilen beş ipucu göreceksiniz. Bu ipucular günlük işlemciler tarafından kesinlikle kullanabilirler. Bu ticaret tavsiyeleri neredeyse 100 yıllık olabilirler, ancak bugün bile tasarlandıkları gün kadar önemlidirler. Tanınmış alıntılarından biri şöyle:

“Erken öğrendiĞim başka bir ders de Wall Street’te yeni bir şeyin olmadığı. ORADA Spekülasyon dağlar kadar eski olduğu için  yeni bir şey olamaz .” 
Jesse Livermore

5 Ticaret Dersi

Ders 1. Boğa piyasasında sadece güçlü hisse senetleri satın alın, ayı piyasasında ise sadece kısa zayıf hisse senetleri satın alın.

Boğa ve ayı piyasaları , hisse senedi fiyatları genel olarak sırasıyla yükseldiğinde veya düştüğünde gerçekleşir. Hisse senetleri, bir bütün veya piyasa olarak ABD’deki S&P 500 gibi büyük bir endeks tarafından temsil edilmektedir. Bu nedenle, bu endeks bir yükseliş trendinde iken , en güçlü hisse senetlerinde uzun alımlar yapmaya odaklanın. Endeks düşüş trendindeyken , en zayıf hisse senetlerinde kısa işlem almaya odaklanın.

Bu işlemleri keyfi bir şekilde yapmamalısınız, sağlam bir ticaret stratejisine dayanmaları gerekir . Yukarıdakiler sadece hangi borsada işlem yapabileceğinizi belirlemenize yardımcı olur.

Ders 2. Ticaret yapmaya uygun bir kur yoksa, ticaret yapmayın.

Bir strateji ve işlem planı geliştirmek zaman ve iş gerektirir, ancak bir kez yerine getirdiniz mi yapmanız gereken tek şey onu izlemektir. Piyasa, alım satım planınıza dayalı alım satım durumları oluşturmuyorsa, alım satım yapmamalısınız.

“Kendim için bana büyük paralar kazandıracak bir düşüncem olmadı , kendiliğinden yerine oturuyordu herşey.”

Ders 3. Stop loss emirleriyle işlem yapın ve işlem yapmadan önce o seviyenin ne olduğunu öğrenin.

Herhangi ticari işlem, başlangıçta ne kadar iyi görünüyor olursa olsun, sonunda size kaybettirme riski daima oluşturabilir. Her zaman bir stop loss emri kullanın ve hisse senedi stop loss fiyat seviyenize düşerse, işlemden çıkacağınızdan emin olun. Başarılı gün yatırımcıları, ne zaman çıkmaları gerektiğini merak etmezler. Alım-satım yapmadan önce ne zaman, nerede ve nasıl çıkacaklarını biliyorlar.

Ders 4. Ortalamanın altına düşmeyin.

Ortalamanın aşağısı , kaybedilen bir pozisyona para eklediğiniz zamandır . Zaten tam bir pozisyonunuz varsa (işlem planınızın izin verdiği maksimum boyut pozisyonu), o zaman para kaybettiğinizde o pozisyona ekstradan para eklemek, oturtmaya çalıştığınız disiplininizde önemli bir sapma ortaya çıkarır. Ortalamayı aşağıya çekmek, sermayenizi çok hızlı bir şekilde tüketebilir, özellikle de fiyatın size karşı gelmeye devam etmesi nedeniyle, birden fazla kez yapılırsa.

“Ortalama düşürme kayıplarına karşı uyardım. Bu durum sanıldığından çok yaygın bir uygulamadır. Çok sayıda insan diyelim ki 50 üzerinden hisse senedi aldılar, iki ya da üç gün sonra baktılar ki 47 den alabiliyorlar ve ortalamayı düşürmek adına bir 100 hisse daha aldılar, böylece ortalamayı 48.5 düzeyine getirdiler. İşte burada malum ortalama düşürme dürtüsüne yakalandılar. Fiyat alarak 50’de satın alıp yüz puan üzerinden üç puanlık bir kayba uğramakla uğraşmak yerine, bir başka yüz hisseyi ekleyip ve fiyat 44 seviyesine geldiği zaman endişeyi 2 katına çıkarmak için ne gibi bir mantıklı açıklama veya sebep var? “

5. Ders. Çok fazla hisse senedi takip etmeyin.

Odaklarınızı ve çabalarınızı çok fazla hisse izleyerek seyreltmeyin. Bunun yerine, boğa piyasasında en güçlü hisse senetlerini ve ayı piyasasında en zayıf hisse senetlerini işlemeye odaklanın. Bu durum, birden fazla işlem yaptığınız hisse senedi sayısını sınırlar. Bundan daha fazlası, hepsini takip etmek ve bunları uygun bir şekilde alıp satmak zorlaşır. Stoklar ne kadar çok izlenirse, beklediğiniz önemli hamleleri kaçıracaksınız.

Başarıyla Ticaret

Jesse Livermore son derece başarılı bir tüccardı, ancak aynı zamanda büyük servetini birkaç kez kaybedip tekrar kazanarak kaybedilen tarafı da tecrübe etti. Kayıplarını göz ardı ettiği iki şeyden sorumlu tuttu:

• İşlem kurallarını tam olarak formüle etmemişti.
• Kendi kurallarına uymadı.

Bu iki sorun hala muhtemelen yatırımcıların her zaman olduğu gibi bugün de zarar görmelerine neden oluyor. Livermore, bir ticaret sistemi geliştirmenin ve gerçekte ticaret yaparken buna bağlı kalmanın büyük bir savunucusuydu.

Bilgiler, herhangi bir yatırımcının yatırım hedefleri, risk toleransı veya finansal koşulları dikkate alınmadan sunulur ve tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Geçmiş performansı gelecekteki sonuçların göstergesi değildir. Yatırım yapmak, olası anapara kaybını içeren riski içerir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz