Düşen Kanal Formasyonu

0

Düşen kanal formasyonu, direnç ve destek seviyelerini temsil eden bir fiyatın üstüne ve altına çizilen iki aşağı yönlü trend çizgisinden oluşan bir grafik modelidir. Grafik sürekli olarak daha düşük tepeler ve daha düşük dipler gösterdiğinde oluşur.

düşen kanal formasyonu

Düşen kanal formasyonu, ‘düşen kanal’ veya ‘azalan kanal’ olarak da bilinir.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

  • Düşen bir trendi göstermek için bir menkul kıymetin fiyatının daha düşük tepe ve daha düşük dip seviyeleri paralel trend çizgileriyle birleştirilerek düşen bir kanal formasyonu çizilir.
  • Bir menkul kıymetin düşen kanal içinde kalacağına inanan tüccarlar, fiyat kanal trend çizgisi sınırları içinde dalgalandığında alım satım başlatabilirler.
  • Bir kırılma ile daha güçlü bir sinyal oluşur; bu, bir menkul kıymetin fiyatının, üst veya alt tarafta yerleşik bir kanalın sınırlarını ihlal etmesidir.
  • Genellikle bir yükseliş trendinde bulunur, ancak yakından bakıldığında küçük bir düşüş trendi gibi görünür.
  • Düşen kanal formasyonu Dikdörtgen desenine benzer , ancak fark, azalan kanalın aşağı eğimli olmasıdır.
  • Düşen kanal formasyonu, yükselen kanalın tam tersidir .

Düşen kanal formasyonu Anlama

Genel olarak, kanallar, menkul kıymetlerin zaman içindeki eğilimlerini belirlemek ve takip etmek için teknik tüccarlar tarafından geniş çapta kullanılmaktadır.

Düşen kanal formasyonu, teknik analistlerin bir menkul kıymetin trendini değerlendirmek için kullanacağı böyle bir grafik modelidir.

Bir menkul kıymetin fiyat serisinin destek ve direnç seviyeleri boyunca çizilen trend çizgilerinden bir kanal çizilir. Genel olarak kanallar, menkul kıymetleri satın almak veya satmak için optimal destek ve direnç seviyelerini belirlemek için kullanılabilir.

Bir menkul kıymetin düşen kanal içinde kalacağına inanan teknik analistler, fiyat kanal trend çizgisi sınırları içinde dalgalandığında alım satım başlatabilir. Düşen kanal trend çizgileri, mevcut trendin devam etmesi durumunda menkul kıymetin geçmesi için beklenen bir yol sağlamak üzere genişletilebilir.

Bir kırılma ile daha güçlü bir sinyal oluşur, bu, bir menkul kıymetin fiyatının, üst veya alt tarafta yerleşik bir kanalın sınırlarını ihlal etmesidir. Bu olduğunda, bir menkul kıymetin fiyatı bu kırılma yönünde hızlı ve keskin bir şekilde hareket edebilir. Bu hareket önceki trendin yönündeyse, azalan kanal bir devam modeli olurdu. Hareket önceki eğilime tersse, azalan kanal bir tersine dönüşün başlangıcı olurdu.

Düşen bir kanalda, bir tüccar, menkul kıymetin fiyatı direnç trend çizgisine ulaştığında satış işlemi yapabilir. Tersine, bir menkul kıymet destek trend çizgisine ulaşmaya başladığında uzun alım işlemlerine girilebilir. Bu alım satım stratejileri, bir menkul kıymetin fiyat hareketini kısıtlı tutan düşük ila orta volatiliteye sahip olması durumunda faydalı olabilir. Bir menkul kıymetin fiyatı, genellikle aynı yönde bir dizi kaçak boşluk ve bir tükenme boşluğu tarafından takip edilen bir geri dönüş ve kırılma gösterdikten sonra, kanal analizi üzerinde işlem yapmak da karlı olabilir.

Bir yükselen kanal formasyonu düşen kanal formasyonunun tersidir. Hem artan hem de azalan kanallar, teknik analistler tarafından takip edilen birincil kanallardır.

Yükselen bir kanaldaki trend çizgileri, direnç ve destek seviyelerinde pozitif eğimli olacaktır.

Üst çizgi, tepeler boyunca uzanır ve trend çizgisi olarak adlandırılır.

Alt çizgi (“kanal çizgisi”), alt kısımdan geçen trend çizgisine paralel olarak tanımlanır.

Düşen kanal formasyonu, düşük dipler serisini destekleyen bir trend çizgisi ve daha düşük zirveleri birleştiren çapraz direnç seviyesi ile tanımlanan bir düşüş grafiği formasyonudur .

Kanaldayken fiyatların hem üst hem de alt sınırlardan sıçraması bekleniyor. Bu tür tersine dönüşler ne kadar çok olursa, model o kadar güvenilir olur.

Fiyat üst trend çizgisi civarında olduğunda, kısa fırsatlar arayın, ancak agresif yatırımcılar bir sıçrama veya geri çekilme arayan her iki trend çizgisinde de uzun ve/veya kısa işlem yapabilirler.

Bu formasyonla işlem yapmanın başka bir yolu da fiyatın her iki trend çizgisini de aşmasını beklemektir .

Üst trend çizgisinin üzerinde bir kırılma güçlü bir satın alma sinyali oluştururken, alt trend çizgisinin altında bir kırılma güçlü bir satış sinyali oluşturur.

Fiyat trend çizgisini (üst çizgi) geçtiğinde, trendde önemli bir değişiklik gösterebilir.

Buna karşılık, kanal çizgisini (alt çizgi) kırmak, mevcut trendin hızlandığını gösterir.

Diğer tüm modeller gibi, kanalların da yanlış veya erken kırılmalara eğilimli olabileceğini, bu da fiyatın kanala geri çekilebileceği anlamına geldiğini unutmayın.

Düşen kanal formasyonu, trendlerdeki genel değişiklikleri tahmin etme yetenekleri nedeniyle faydalıdır .

Yükselen kanal gibi düşen kanal da fiyattaki eğilimin devam edip etmeyeceğini belirlemeye yarayan bir araçtır.

Fiyatlar azalan kanal içinde kaldığı sürece fiyattaki düşüş eğiliminin devam etmesi beklenebilir.

Düşen kanal formasyonu kullanmanın başka bir stratejisi de, fiyatın alt çizgiye ulaşamadığı yeri belirlemektir. Buna ulaşamama, genellikle trendin tükenmesi anlamına gelir. Bu, trendin tersine döneceğine dair erken bir uyarı olabilir. Trend çizgisinin ihlalinin gerçekleşmesi daha olası olabilir.

Azalan kanallar genellikle fiyatlardaki genel bir yükseliş trendi içinde ortaya çıkar ve trendin devamını veya trendin tersine çevrilmesini temsil eder. Kırılmanın yönü, bunun bir devam mı yoksa bir geri dönüş mü olduğunu belirleyecektir.

Zarf Kanalları

Zarf kanalları, hem azalan hem de artan kanal modellerini birleştirebilen bir başka popüler kanal oluşumudur. Zarf kanalları genellikle bir menkul kıymetin fiyat hareketini daha uzun bir süre boyunca grafiklendirmek ve analiz etmek için kullanılır.

Trend çizgileri, hareketli ortalamalara veya belirli aralıklardaki en yüksek ve en düşüklere dayalı olabilir.

Zarf kanalları, hem azalan hem de artan kanallara benzer ticaret stratejilerini kullanabilir. Bu analiz, tipik olarak, bir menkul kıymetin uzun bir zaman periyodundaki fiyat hareketine dayanacakken, yükselen ve azalan kanallar, bir geri dönüşün hemen ardından bir menkul kıymetin fiyatını belirlemek için faydalı olabilir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz