Dow Teorisi

0

Dow Teorisi Nedir?

Dow teorisi, ortalamalarından biri (yani sanayiler veya ulaşım ) önceki önemli bir yüksek seviyenin üzerine çıkarsa ve diğer ortalamada benzer bir yükseliş eşlik ediyorsa veya onu takip ediyorsa, piyasanın yükseliş eğiliminde olduğunu söyleyen bir finans teorisidir . Örneğin, Dow Jones Sanayi Ortalaması (DJIA) orta seviyeye tırmanırsa, Dow Jones Ulaşım Ortalamasının (DJTA) makul bir süre içinde aynı şeyi yapması beklenir.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR
Dow Teorisi, ortalamalarından birinin önceki önemli bir yüksek seviyenin üzerine çıkması ve diğer ortalamada benzer bir yükselişin eşlik etmesi veya ardından gelmesi durumunda piyasanın yükseliş eğiliminde olduğunu öngören teknik bir çerçevedir.
Teori, piyasanın etkin piyasalar hipotezi ile tutarlı bir şekilde her şeyi iskonto ettiği fikrine dayanmaktadır.
Böyle bir paradigmada, farklı piyasa endeksleri, trendler tersine dönene kadar fiyat hareketi ve hacim kalıpları açısından birbirini doğrulamalıdır.
1:36
Dow Jones Endüstriyel Ortalaması

Dow Teorisini Anlamak
Dow teorisi, Edward Jones ve Charles Bergstresser ile birlikte Dow Jones & Company, Inc.’i kuran ve 1896’da Dow Jones Industrial Average’ı geliştiren Charles H. Dow tarafından geliştirilen bir ticaret yaklaşımıdır . kurucularından olduğu Wall Street Journal’ın başyazıları . 1

Charles Dow 1902’de öldü ve ölümünden dolayı, teorisinin tamamını piyasalarda asla yayınlamadı, ancak birkaç takipçi ve ortak, başyazıları genişleten eserler yayınladı. Dow teorisine yapılan en önemli katkılardan bazıları şunlardır:

William P. Hamilton’ın “Borsa Barometresi” (1922)
Robert Rhea’nın “Dow Teorisi” (1932)
E. George Schaefer’in “10.000’den Fazla Yatırımcının Hisse Senedinden Kar Etmesine Nasıl Yardımcı Oldum” (1960)
Richard Russell’ın “Bugünkü Dow Teorisi” (1961)

Dow, bir bütün olarak borsanın ekonomideki genel iş koşullarının güvenilir bir ölçüsü olduğuna ve genel piyasayı analiz ederek, bu koşulları doğru bir şekilde ölçebileceğine ve ana piyasa eğilimlerinin yönünü ve bireysel hisse senetlerinin muhtemel yönünü belirleyebileceğine inanıyordu.

Teori, 1920’lerde William Hamilton, 1930’larda Robert Rhea ve 1960’larda E. George Shaefer ve Richard Russell’ın katkıları da dahil olmak üzere, 100 yılı aşan tarihinde daha fazla gelişmeden geçti. Teorinin bazı yönleri, örneğin ulaşım sektörüne -ya da orijinal haliyle demiryollarına- yaptığı vurgu zeminini kaybetmiştir, ancak Dow’un yaklaşımı hala modern teknik analizin özünü oluşturmaktadır .

Dow Teorisi Nasıl Çalışır?
Dow teorisinin altı ana bileşeni vardır.

1. Piyasa Her Şeyi İndirir
Dow teorisi , varlık fiyatlarının mevcut tüm bilgileri içerdiğini belirten etkin piyasalar hipotezi (EMH) üzerinde çalışır . Başka bir deyişle, bu yaklaşım davranışsal iktisadın antitezidir.

Kazanç potansiyeli, rekabet avantajı, yönetim yetkinliği – tüm bu faktörler ve daha fazlası, her birey bu ayrıntıların tamamını veya herhangi birini bilmese bile, piyasaya fiyatlandırılır. Bu teorinin daha katı okumalarında, gelecekteki olaylar bile risk şeklinde iskonto edilir.

2. Piyasa Trendlerinin Üç Temel Türü Vardır
Piyasalar, boğa veya ayı piyasası gibi bir yıl veya daha uzun süren birincil trendler yaşar. Bu daha geniş eğilimler içinde, genellikle bir boğa piyasasında bir geri çekilme veya bir ayı piyasasında bir ralli gibi birincil eğilime karşı çalışan ikincil eğilimler yaşarlar ; bu ikincil eğilimler üç haftadan üç aya kadar sürer. Son olarak, üç haftadan kısa süren ve büyük ölçüde gürültü olan küçük eğilimler vardır.

3. Birincil Eğilimlerin Üç Aşaması Vardır
Dow teorisine göre birincil trend üç aşamadan geçecek. Boğa piyasasında bunlar birikim aşaması, halkın katılımı (veya büyük hareket) aşaması ve aşırılık aşamasıdır. Ayı piyasasında bunlara dağıtım aşaması, halkın katılım aşaması ve panik (veya umutsuzluk) aşaması denir.

4. Endeksler Birbirini Doğrulamalıdır
Bir trendin oluşturulabilmesi için Dow varsayılan endekslerinin veya piyasa ortalamalarının birbirini doğrulaması gerekir. Bu, bir indekste meydana gelen sinyallerin diğerindeki sinyallerle eşleşmesi veya karşılık gelmesi gerektiği anlamına gelir. Dow Jones Sanayi Ortalaması gibi bir endeks yeni bir birincil yükseliş trendini teyit ediyorsa, ancak başka bir endeks birincil düşüş trendinde kalıyorsa, tüccarlar yeni bir trendin başladığını varsaymamalıdır.

Dow, kendisinin ve ortaklarının icat ettiği iki endeksi, Dow Jones Sanayi Ortalaması (DJIA) ve Dow Jones Taşıma Ortalaması’nı (DJTA), iş koşullarının aslında sağlıklı olması durumunda DJIA’daki bir artış olarak varsayımıyla kullandı. Bu iş faaliyetinin gerektirdiği yükün taşınmasından demiryollarının kazançlı çıkacağını düşündürebilir. Varlık fiyatları yükseliyor, ancak demiryolları zarar görüyorsa, bu eğilim muhtemelen sürdürülebilir olmayacaktı. Bunun tersi de geçerlidir: Demiryolları kâr ediyorsa ancak piyasa düşüşteyse, net bir eğilim yoktur.

5. Hacim Trendi Onaylamalı
Fiyat birincil eğilim yönünde hareket ediyorsa hacim artmalı ve buna karşı hareket ediyorsa düşmelidir. Düşük hacim, trendde bir zayıflığa işaret ediyor. Örneğin, bir boğa piyasasında, fiyat yükseldikçe hacim artmalı ve ikincil geri çekilmeler sırasında düşmelidir. Bu örnekte hacim bir geri çekilme sırasında yükselirse, bu, daha fazla piyasa katılımcısı düşüş eğilimine girdikçe eğilimin tersine döndüğünün bir işareti olabilir.

6. Trendler Net Bir Tersine Çevrilene Kadar Sürüyor
Birincil eğilimlerdeki tersine dönüşler ikincil eğilimlerle karıştırılabilir. Ayı piyasasındaki bir yükselişin bir geri dönüş mü yoksa daha düşük düşüşlerin izleyeceği kısa ömürlü bir ralli mi olduğunu belirlemek zordur ve Dow teorisi, olası bir geri dönüşün teyit edilmesinde ısrar ederek dikkatli olmayı savunur.

Özel Hususlar
İşte Dow Teorisi hakkında dikkate alınması gereken bazı ek noktalar.

Kapanış Fiyatları ve Hat Aralıkları
Charles Dow yalnızca kapanış fiyatlarına güveniyordu ve endeksin gün içi hareketlerinden endişe duymuyordu. Trend sinyalinin oluşması için kapanış fiyatının gün içi fiyat hareketini değil trendi işaret etmesi gerekir.

Dow teorisindeki bir diğer özellik, teknik analizin diğer alanlarında ticaret aralıkları olarak da adlandırılan çizgi aralıkları fikridir. Bu yatay (veya yatay) fiyat hareketleri dönemleri bir konsolidasyon dönemi olarak görülür ve tüccarlar , piyasanın hangi yöne gittiği konusunda bir sonuca varmadan önce fiyat hareketinin trend çizgisini kırmasını beklemelidir . Örneğin, fiyat çizginin üzerine çıkarsa, pazarın yükseliş eğilimi göstermesi muhtemeldir.

Sinyaller ve Trendlerin Belirlenmesi
Dow teorisini uygulamanın zor bir yönü, trend dönüşlerinin doğru bir şekilde tanımlanmasıdır. Unutmayın, Dow teorisinin bir takipçisi piyasanın genel yönü ile işlem yapar, bu yüzden bu yönün değiştiği noktaları belirlemeleri hayati önem taşır .

Dow teorisinde trend dönüşlerini belirlemek için kullanılan ana tekniklerden biri tepe ve dip analizidir. Bir tepe bir süre, bir pazar hareketinin en yüksek fiyat olarak tanımlanır oluk piyasa hareketinin en düşük fiyatı olarak görülüyor. Dow teorisinin, piyasanın düz bir çizgide hareket etmediğini, ancak piyasanın genel hareketlerinin bir yönde trend olmasıyla birlikte yükseklerden (tepelerden) düşüklere (dipler) doğru hareket ettiğini varsaydığını unutmayın .

Dow teorisindeki yükseliş eğilimi, bir dizi ardışık olarak daha yüksek zirveler ve daha yüksek çukurlardır. Bir düşüş eğilimi, bir dizi ardışık olarak daha düşük zirveler ve daha düşük çukurlardır.

Dow teorisinin altıncı ilkesi, trendin tersine döndüğüne dair açık bir işaret olana kadar bir trendin yürürlükte kalacağını iddia eder. Newton’un birinci hareket yasası gibi, hareket halindeki bir nesne, bir kuvvet bu hareketi bozana kadar tek bir yönde hareket etme eğilimindedir . Benzer şekilde, iş koşullarındaki bir değişiklik gibi bir güç, bu birincil hareketin yönünü değiştirecek kadar güçlü olana kadar piyasa birincil yönde hareket etmeye devam edecektir.

geri dönüşler
Piyasa birincil trend yönünde birbirini takip eden başka bir tepe ve dip noktası oluşturamadığında, birincil trendde bir tersine dönüş sinyali verilir. Bir yükseliş trendi için, yeni bir zirveye ulaşamama ve ardından daha yüksek bir dibe ulaşamama ile bir geri dönüş sinyali verilir. Bu durumda, piyasa, art arda yükselen en yüksek ve en düşük seviyelerden, art arda düşen en yüksek ve en düşük seviyelere, yani aşağı yönlü bir birincil eğilimin bileşenleri olan bir dönemden geçmiştir.

Aşağı yönlü bir birincil eğilimin tersine çevrilmesi, piyasa artık daha düşük ve en yüksek seviyelere düşmediğinde meydana gelir. Bu, piyasa bir önceki tepe noktasından daha yüksek bir tepe noktası oluşturduğunda ve ardından bir önceki çukurdan daha yüksek bir çukur oluşturduğunda meydana gelir, bunlar yukarı yönlü bir trendin bileşenleridir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz