Döviz kuru tahmininde hangi göstergeler kullanılıyor?

0

Döviz kurları , bir ülke ekonomisinin sağlığını ayırt eden en önemli faktörler arasındadır. Bir forex oranı olarak da bilinen döviz kuru, bir ulusun para biriminin diğer bir ülkenin para birimi cinsinden değeridir .

Döviz Kurlarını Tahmin Etme Göstergeleri

Bir döviz kurunu tahmin etmek için kullanılan ekonomik göstergeler, bir ülkenin genel ekonomik sağlığını belirlemek için kullanılanlarla aynıdır. Hepsi bir ülkenin döviz kurlarının belirleyici faktörleridir.

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH)

GSYİH bir ülkenin bir yıllık süre üzerinden, o ülkede üretilen mal ve hizmetlerin dolar değeri üzerinden bir temsilidir. GSYİH, ülke ekonomisinin temel büyüklüğü olarak da düşünülebilir.
GSYİH’daki değişiklikler, ekonomik büyümedeki değişiklikleri ortaya koyar ve bir ülkenin para biriminin göreceli değerini doğrudan etkileyebilir. Yüksek GSYİH, daha yüksek üretim oranlarının olduğu bilgisini yansıtıyor ve bu da o ülkenin ürünlerinin daha fazla talep edildiğinin bir göstergesidir. Bir ülkenin mal ve hizmetlerine olan talebin artması, genellikle ülke para birimi için artan bir talebe dönüşür.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)

TÜFE yatırımcılar ve ekonomistler için bir başka önemli göstergedir ve bir ülke içindeki hane tarafından satın alınan mal ve hizmetlerin önceden belirlenmiş grubun fiyatındaki değişiklikler için bir ölçümdür. TÜFE, fiyat değişikliklerini izlemek ve enflasyon oranlarını yansıtmak için kullanılır.
TÜFE’de fiyatların yükselmesi , ülkenin para biriminin alım gücünde bir zayıflığa işaret eder . Özellikle diğer ülkelerdeki enflasyon oranlarına göre yüksek enflasyon bu faktörün etkisini artırmaktadır.

Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE)

ÜFE tüm ham mal ve hizmetlerin satış fiyatının ortalama değişimini ölçer ve bu değişiklikleri tüketici açısından değil üretici açısından inceler. ÜFE ve TÜFE açıkça birbiriyle ilişkilidir – artan üretici maliyetleri çoğunlukla tüketicilere aktarılır.

İstihdam Verileri

İstihdam verileri, bir ülkenin döviz kurunun bir başka göstergesidir. Yüksek istihdam oranları , genellikle ülke mallarının üretimi için daha yüksek bir talebin olduğunun bir işaretidir, bu nedenle bir ülkenin para biriminin değerinin daha yüksek olduğunun bir işaretidir.
Bir ülkede ürün ve hizmetlere olan yüksek talep, talebi karşılamak için gereken işçi sayısında artışa neden olur. Daha fazla talep olması, genellikle bir ülkenin daha fazla ihracat yaptığı ve yurtdışına daha fazla döviz takası yaptığı anlamına gelir.

Faiz oranları

Bir ülkenin döviz kurunu tahmin etmek için yaygın olarak kullanılan son bir gösterge , merkez bankası tarafından belirlenen faiz oranıdır . Daha yüksek faiz oranları sunan bir ülke, yatırımcılara nispeten daha düşük oranlar veren bir ülkeden daha caziptir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz