Doji Mum

0

Doji Nedir?

Bir doji – veya daha doğrusu “dо̄ji” – bir menkul kıymet mum çubuğunun neredeyse eşit olan ve genellikle kalıpların bileşenleri olan bir açılış ve kapanışa sahip olduğu bir oturumun adıdır. Doji şamdanları çarpı, ters çarpı veya artı işaretine benzer. Tek başına doji, bir dizi önemli kalıpta da yer alan nötr kalıplardır .

Bir doji mum çubuğu, bir menkul kıymetin açılıp kapanması belirli bir süre için neredeyse eşit olduğunda oluşur ve genellikle teknik analistler için bir tersine dönüş modeline işaret eder . Japonca’da “doji”, açılış ve kapanış fiyatının tamamen aynı olmasının nadirliğine atıfta bulunan gaf veya hata anlamına gelir. 1

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR
Bir doji, bir menkul kıymetin mum çubuğunun, neredeyse eşit olan ve genellikle kalıpların bileşenleri olan bir açılış ve kapanışa sahip olduğu bir oturumun adıdır.
Tek başına doji, bir dizi önemli kalıpta da yer alan nötr kalıplardır.
Doji oluşumları üç ana tipte gelir: mezar taşı; uzun bacaklı; ve yusufçuk.
Açık/kapalı çizgisinin düştüğü yere bağlı olarak, bir doji mezar taşı , uzun bacaklı veya yusufçuk olarak tanımlanabilir .

Bir Doji Size Ne Diyor?

Teknik analistler, hisse senedi hakkında bilinen tüm bilgilerin fiyata yansıdığına, yani fiyatın etkin olduğuna inanıyor. Yine de, geçmiş fiyat performansının gelecekteki fiyat performansıyla hiçbir ilgisi yoktur ve bir hisse senedinin gerçek fiyatının, gerçek veya içsel değeri ile hiçbir ilgisi olmayabilir . Bu nedenle, teknik analistler, en yüksek olasılıklı işlemleri bulmak için gürültüyü elemeye yardımcı olacak araçlar kullanır.

18. yüzyılda Sakata kasabasından Honma adlı bir Japon pirinç tüccarı tarafından geliştirilen ve 1990’larda Steve Nison tarafından Batı’ya tanıtılan bir araç: şamdan grafiği. 2

Her mum kalıbı, şeklini tanımlamaya yardımcı olan dört veri grubuna sahiptir. Bu şekle dayanarak, analistler fiyat davranışı hakkında varsayımlarda bulunabilirler. Her mum çubuğu bir açık, yüksek, düşük ve kapanışa dayalıdır. Kullanılan zaman periyodu veya tik aralığı önemli değildir. Şamdan deseni tarafından oluşturulan içi boş çubuğa gövde denir. Vücudun dışına uzanan çizgilere gölge denir. Açılışından daha yüksek kapanan bir hisse senedi içi boş bir mum çubuğuna sahip olacaktır. Hisse senedi daha düşük kapanırsa, gövde dolu bir mum çubuğuna sahip olacaktır. En önemli şamdan oluşumlarından birine doji denir.

Hem tekil hem de çoğul biçime atıfta bulunan bir doji, bir hisse senedi için açılış ve kapanış neredeyse aynı olduğunda oluşturulur. Doji, bir haç veya artı işareti gibi görünmeye ve küçük veya var olmayan bedenlere sahip olma eğilimindedir. Bir müzayede teorisi perspektifinden doji, hem alıcılar hem de satıcılar tarafında kararsızlığı temsil eder. Herkes eşit olarak eşleşir, bu nedenle fiyat hiçbir yere gitmez; alıcılar ve satıcılar karşı karşıyadır.

Bazı analistler bunu bir geri dönüşün işareti olarak yorumluyor. Bununla birlikte, alıcıların veya satıcıların bir devam eğilimi için ivme kazandığı bir zaman da olabilir . Doji genellikle konsolidasyon dönemlerinde görülür ve analistlerin olası fiyat kırılmalarını belirlemesine yardımcı olabilir . 2

Doji Nasıl Kullanılır Örneği

Aşağıdaki grafik gösterileri izleyen yakın vadede aşağı yönlü ters gösterebilir önemli yüksek hacimli yükseliş aşağıdaki Şubat 2018 den Cyanotech Corp ‘stock bir mezar taşı Doji, koparma .

Mezar taşı Doji Örneği.

Bu örnekte, mezar taşı dojisi, 50 veya 200 günlük hareketli ortalamaların yakınındaki boşluğu sırasıyla 4,16 dolar ve 4,08 dolardan kapatmak için mevcut seviyelerden daha fazla bir kırılma öngörebilir. Tüccarlar ayrıca, göreli güç endeksi (RSI) veya hareketli ortalama yakınsama sapma (MACD) gibi potansiyel bir kırılmayı doğrulamak için diğer teknik göstergelere de bakarlar . Orta vadeli tüccarlar, durdurulmaktan kaçınmak için daha yüksek bir stop-loss koyabilse de, günlük tüccarlar üst gölgenin hemen üzerine yaklaşık 5,10$’ da bir stop-loss koyabilirler .

Doji ve Topaç Arasındaki Fark Nedir?

Şamdan grafikleri, piyasa eğilimleri, duyarlılık, momentum ve oynaklık hakkında oldukça fazla bilgi verebilir. Şamdan grafiklerinde oluşan kalıplar, piyasadaki bu tür hareketlerin ve tepkilerin sinyalleridir. Doji ve dönen mumlar, yıldız oluşumları gibi daha büyük kalıpların bir parçası olarak oldukça yaygın olarak görülür. Tek başına, doji ve topaçlar, fiyatta tarafsızlığı veya alım ve satım baskılarının temelde eşit olduğunu gösterir, ancak ikisi ile teknik analistlerin bunları nasıl okuduğu arasında farklılıklar vardır .

İplik üstleri doji oldukça benzer fakat vücutları yakın açık ve nispeten yakın olduğu, daha büyüktür. Bir mumun gerçek gövdesi, bir doji olarak sınıflandırılabilmesi için genellikle tüm mum aralığının boyutunun en fazla %5’ini temsil edebilir. Bundan daha fazlası, bir topaç haline gelir.

Bir topaç aynı zamanda mevcut trenddeki zayıflığı işaret eder, ancak mutlaka bir tersine dönüş anlamına gelmez. Bir doji veya topaç tespit edilirse, trend tarafsızlığının veya tersine çevrilmelerinin göstergesi olup olmadığına karar vermek için bağlamı belirlemek için Bollinger Bantları gibi diğer göstergelere bakın .

Bir Doji’nin Sınırlamaları

Tek başına, bir doji mum çubuğu, çok az bilgi sağlayan tarafsız bir göstergedir. Ayrıca, bir doji yaygın bir olay değildir; bu nedenle, fiyat geri dönüşleri gibi şeyleri tespit etmek için güvenilir bir araç değildir. Meydana geldiğinde, her zaman güvenilir de değildir. Teyit mumunun ardından fiyatın beklenen yönde devam edeceğine dair bir güvence yok.

Doji’nin kuyruğunun veya fitilinin boyutu ile onay mumunun boyutu birleştiğinde, bazen bir ticaret için giriş noktasının zararı durdurma konumundan çok uzakta olduğu anlamına gelebilir. Bu, tüccarların zararı durdurmak için başka bir yer bulmaları gerekeceği veya çok büyük bir durdurma kaybının ticaretin potansiyel ödülünü haklı çıkarmayabileceğinden ticaretten vazgeçmeleri gerekebileceği anlamına gelir.

Doji bilgisine sahip bir ticaretin potansiyel ödülünü tahmin etmek de zor olabilir, çünkü mum kalıpları tipik olarak fiyat hedefleri sağlamaz. Diğer şamdan kalıpları, göstergeler veya stratejiler gibi diğer teknikler, ne zaman ve ne zaman karlı olursa ticaretten çıkmak için gereklidir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz