Teknik Analizde Çekiç Formasyonu Nedir?

0

Çekiç Formasyonu, bir menkul kıymetin açılışından önemli ölçüde daha düşük işlem gördüğü, ancak açılış fiyatına yakın bir süre içinde kapandığı zaman ortaya çıkan mum grafiğinde bir fiyat modelidir. Bu model, alt gölgenin gerçek gövdenin en az iki katı büyüklüğünde olduğu, çekiç şeklinde bir şamdan oluşturur. Şamdan gövdesi açılış ve kapanış fiyatları arasındaki farkı temsil ederken, gölge dönem için yüksek ve düşük fiyatları gösterir.

 

Çekiç Formasyonu

 

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

  • Çekiç formasyonu genellikle bir fiyat düşüşünden sonra ortaya çıkar. Küçük bir gerçek gövdeye ve uzun bir alt gölgeye sahiptirler.
  • Çekiç formasyonu, satıcılar bir fiyat düşüşü sırasında piyasaya girdiğinde ortaya çıkar. Piyasa kapandığında, alıcılar satış baskısını emer ve piyasa fiyatını açılış fiyatına yaklaştırır.
  • Mum çubuğunun gerçek gövdesinin küçük kalması için kapanışın açılışa yakın olması gerekmesine rağmen, kapanış açılış fiyatının üstünde veya altında olabilir.
  • Alt gölge, gerçek cismin yüksekliğinin en az iki katı olmalıdır.
  • Çekiçli mumlar, potansiyel bir fiyatın yukarı yönlü döndüğünü gösterirler. Çekiç formasyonu oluştuktan sonra fiyat yükselmeye başlamalıdır; buna onay denir.

Çekiç Formasyonu’nu Anlamak

Bir menkul kıymetin fiyatı düştükten sonra bir çekiç oluşur, bu da piyasanın bir dip belirlemeye çalıştığını gösterir.

Çekiçler, fiyat yönünde potansiyel bir geri dönüşü belirtmek için bir fiyat artışının eşlik ettiği bir dip oluşturmak için satıcılar tarafından potansiyel bir teslimiyetin sinyalini verir. Bu, fiyatın açılıştan sonra düştüğü ancak daha sonra açılış fiyatına yakın kapatmak için yeniden gruplaştığı tek bir dönemde gerçekleşir.

Çekiçler, en az üç veya daha fazla düşen mumdan önce geldiklerinde en etkilidir. Düşen bir mum, önceki mumun kapanışından daha aşağıda kapanan bir mumdur.

Çekiç formasyonu “T” harfine benzemelidir. Bu, bir çekiç mumunun potansiyelini gösterir. Çekiç formasyonu onaylanana kadar fiyatın yukarı yönde döneceğine işaret etmez.

Çekici takip eden mum, çekicin kapanış fiyatının üzerinde kapanırsa doğrulama gerçekleşir. İdeal olarak, bu onay mumu güçlü bir satın alma olduğunu gösterir.  Bu formasyona göre işlem yapan tüccarlar, genellikle , onay mumu sırasında veya sonrasında uzun pozisyonlara girmeyi veya kısa pozisyonlardan çıkmayı ararlar. Yeni uzun pozisyonlar alanlar için, çekicin gölgesinin altına bir stop loss yerleştirilebilir.

Çekiç formasyonu, onaylansa bile genellikle tek başına kullanılmaz. Tüccarlar genellikle mum modellerini daha fazla doğrulamak için fiyat veya trend analizini veya teknik göstergeleri kullanır .

Çekiç formasyonları, bir dakikalık çizelgeler, günlük çizelgeler ve haftalık çizelgeler dahil olmak üzere tüm zaman dilimlerinde meydana gelebilirler.

Çekiç Şamdan Nasıl Kullanılır Örneği

 

Çekiç Mum Formasyonu

 

Grafik, bir fiyat düşüşünü ve ardından bir çekiç formasyonunu göstermektedir. Bu desen, gerçek gövdeden birkaç kat daha uzun bir alt gölgeye sahipti. Çekiç, olası bir fiyat tersine dönüş sinyali verdi. Bir sonraki mumda onay geldi, buda daha yüksek bir boşluk bıraktı ve ardından fiyatın, çekicin kapanış fiyatının çok üzerinde bir kapanışa kadar teklif edildiğini gördü.

Teyit sırasında mum, tüccarların genellikle satın almak için devreye girdiği zamandır. Onay mumu sırasında fiyat agresif bir şekilde yükseliyorsa, çekicin alt seviyesinin altına veya hatta potansiyel olarak çekicin gerçek gövdesinin hemen altına bir stop loss yerleştirilir.

Çekiç Mumu ve Doji Mumu Arasındaki Fark Nedir?

Bir doji mumu da küçük bir gerçek gövdeye sahip başka bir mum türüdür. Doji kararsızlığı ifade eder çünkü hem üst hem de alt gölgesi vardır. Doji, aşağıdaki teyide bağlı olarak bir fiyatın tersine çevrildiğini veya trendin devam ettiğini gösterebilir. Bu, bir fiyat düşüşünden sonra meydana gelen çekiçten farklıdır, potansiyel bir ters dönüş sinyali verir (eğer ardından teyit gelirse) ve yalnızca uzun bir alt gölgeye sahiptir.

Çekiç Mumlarını Kullanmanın Sınırlamaları Nelerdir?

Onay mumunun ardından fiyatın yukarı doğru hareket etmeye devam edeceğine dair bir güvence yoktur. Uzun gölgeli bir çekiç ve güçlü bir onay mumu, fiyatı iki dönem içinde oldukça yükseğe çıkarabilir. Bu, satın almak için ideal bir nokta olmayabilir, çünkü zararı durdur emri, işleme giriş noktasından çok fazla uzakta olabilir ve tüccarı potansiyel bir kazancı haklı çıkarmayan riske maruz bırakır.

Çekiçler ayrıca bir fiyat hedefi sağlamaz, bu nedenle bir çekiç ticareti için kazanç potansiyelinin ne olduğunu anlamak zor olabilir. Çıkışların, diğer şamdan desenlerine veya analizlerine dayanması gerekir.

Çekiç Mum Nedir?

Çekiç mum, bir menkul kıymetin fiyat eğiliminin açılış fiyatının altına düşeceği, uzun bir alt gölgeyi temsil edeceği ve sonuç olarak açılış fiyatına yakın bir zamanda tersine döneceği “T” ye benzeyen teknik bir ticaret modelidir. Çekiç mum kalıpları, bir menkul kıymetin fiyatının düşmesinden sonra, genellikle üç işlem gününde ortaya çıkar. Genellikle bir geri dönüş modeli için sinyaller olarak kabul edilirler.

Çekiç Mum Deseni Boğa Fiyat Hareketini mi İşaret Eder?

Çekiç Mum, bir hisse senedinin dibe ulaştığını ve trendin tersine çevrilmesi için konumlandığını gösterebilen bir yükseliş ticaret modelidir. Spesifik olarak, satıcıların piyasaya girerek fiyatı aşağı çektiklerini, ancak daha sonra varlık fiyatını yükselten alıcıların sayısından fazla olduğunu gösterir. Daha da önemlisi, yukarı yönlü fiyatın tersine çevrilmesi teyit edilmelidir, bu da bir sonraki mumun çekicin önceki kapanış fiyatının üzerinde kapanması gerektiği anlamına gelir.

Çekiç Mum ile Kayan Yıldız Arasındaki Fark Nedir?

Çekiç mum deseni yükseliş eğilimini işaret ederken, kayan yıldız deseni düşüş fiyat eğilimini gösterir. Kayan yıldız desenleri, bir üst gölgeyi gösteren bir hisse senedi yükseliş trendinden sonra meydana gelir. Esasen bir çekiç mumunun tersi olan kayan yıldız açıldıktan sonra yükselir ancak işlem periyodunun aşağı yukarı aynı seviyesinde kapanır. Kayan bir yıldız modeli, bir fiyat trendinin zirvesine işaret eder.

 

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz