Borsada Manipülasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

0

Basit olarak borsada manipülasyon yatırımcıları (ki genellikle küçük yatırımcıları) yanlış yönlendirme olarak tanımlanabilir.

Niye Suç?

Manipülasyonu yapan kişi(ler) yani manipülatör(ler), hisse senedini düşük fiyattan alırlar, yüksek fiyattan diğer yatırımcılara satarlar, düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satmak suç değil tabiki de hatta borsanın temeli bu cümle üzerine kuruludur. Alış-Satışın yapılış tarzı yüzünden suç teşkil etmektedir.

Nasıl Yapılıyor?

Manipülatörler düşük fiyattan aldıkları hisselerin değerlerini “yapay piyasa” oluşturarak arttırmaktadırlar. Bu yapay piyasayı oluştururken kullandıkları en önemli araç maddi güçleridir. Bunun yanında fiyatlarını manipüle etmek istedikleri şirketin patronları ile kamuoyunu oluşturan gazetecileri de yanına almaları işlerini kolaylaştırır.
Manipülatörler genellikle sığ hisse senetlerini seçerler. Öncelikle seçtikleri sığ hisse senetlerinden azalan miktarlarda yüklü alımlar yaparak hisse senedinin fiyatında anormal yükselişlere sebep olurlar, bunu gören küçük yatırımcı yükselen hisseyi kaçırmamak için alış yapar ancak bu sırada fiyatlar çoktan artmıştır ve manipülatörler “yapay piyasa” oluşturarak değerini arttırdıkları hisseleri küçük yatırımcılara satmaya başlarlar.

Patronlar ve Medya

Halka açılan şirketlerin hisselerinin çoğunluğu genellikle şirket patronlarının elinde bulunur. Hisse fiyatlarının artış gösterdiği esnada şirket patronları düşük emirler girerek hisse senedinin fiyatını ucuz tutmaya çalışırlar yada hisseleri değerlenen şirket yetkilileri yeni bir halka arz yapmak isteyeceklerdir. Bu iki durumda manipülatörün işine gelmeyeceği için şirket yöneticileri ile ilişkilerini iyi tutmak zorundadırlar.

Kamuoyunu yönlendiren gazeteciler ise şirket hakkında “toz pembe” haberler yaparak küçük yatırımcıların hisseye yönelmesini sağlayarak manipülatörün işini kolaylaştırırlar.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz