Ayı Bayrağı Formasyonu

1

Ayı Bayrağı Grafik Model Stratejisi
Bugünün ticaret stratejisi, en güvenilir devam modellerinden biri olan Bear Flag Pattern ile ilgilidir . Ayı bayrağı grafik desen stratejimiz, size piyasa trendlerini fethetmek için bir çerçeve sağlayacaktır.

Alım Satım Stratejisi Kılavuzlarındaki ekibimiz, farklı grafik desen stratejilerine ilişkin en kapsamlı kılavuzu bir araya getirmek için çok çalışıyor. Bir grafik modelinin psikolojisini anlamak için lütfen buradan başlayın: Grafik Modeli Ticaret Stratejisi adım adım Kılavuz .

Çoğu günlük tüccarın ticarete başladıklarında öğrendiği ilk deneyimlerden biri fiyat hareketi ticaretidir. Duymuş olabileceğiniz en popüler fiyat hareket kalıplarından biri de ayı bayrağı kalıbıdır.

Ayı bayrağı, güçlü bir düşüş eğiliminden sonra gelişen çok basit bir devam formasyonudur.

Tercih ettiğiniz zaman çerçevesinin 5 dakikalık grafik mi yoksa uzun vadeli bir tablo mu tercih ettiğiniz gerçekten önemli değil. Ayı bayrağı deseni tüm zaman dilimlerinde aynı sıklıkta görünür.

Ayı bayrağı gibi bir devam modeli iyi haberler getirir çünkü size piyasa düştükten sonra daha da düşmeye devam edeceğini söyler.

İlk satışı kaçırdıysanız, piyasa sizsiz gitti ve bu grafikte ayı bayrağı desenini gördüyseniz, bu bir işaret ve satış yapmak için güvenli bir yerdir, böylece düşüş eğiliminin geri kalanının keyfini çıkarabilirsiniz.

Ayrıca, Bear Flag grafik desen stratejisini kendi başınıza takas edebilmeniz için size adım adım çok net bir kurallar dizisi sunacağız.

İleride, iyi bir ayı bayrağı desenini neyin oluşturduğunu tartışacağız. Bear Flag grafik desen stratejisiyle piyasaları fethetmek için beş temel ticaret kuralını vurgulayacağız. Ayrıca basit ama karlı stratejiyi de okuyabilirsiniz .

Ayı Bayrağı Kalıbı nedir?
Ayı bayrağı deseni, azalan bir trend veya düşüş trendi ve ardından trend çizgisinde veya konsolidasyon bölgesinde bir duraklama ile oluşturulur. Güçlü aşağı hareket aynı zamanda bayrak direği olarak adlandırılırken, konsolidasyon bayrak olarak da bilinir.

Başka bir deyişle, düşüş bayrağı grafiği deseni iki unsurdan oluşur:

Birincisi, her zaman aşağıyı gösteren bayrak direği
Ve ikincisi, bayrak bileşeni
Şimdi…

Muhtemelen merak ediyorsunuz:

“Ayı bayrağı nasıl görünür?”

Aşağıdaki tabloya bakın:

Ayı bayrağı deseni

Ayı bayrağı deseni, aşağı doğru güçlü bir hareketin ardından gelir. Hareket ne kadar güçlü olursa, kâr potansiyeli o kadar büyük olur.

Aşağıdaki şekilde görebileceğiniz gibi, piyasa güçlü bir aşağı yönlü hareket yaptıktan sonra, yeni düşük fiyatlara uyum sağlamak için çok dar bir aralık olan konsolidasyona giriyor.

ayı bayrağı grafik desen stratejisi

Not* Geçerli bir düşüş bayrağı için, bayrağı oluşturan destek ve direnç çizgilerinin paralel olması gerekir ve genellikle yukarı doğru eğimlidir.

Ayı bayrağı deseni, Dikdörtgen Grafik Deseni ile bazı benzerliklere sahiptir . Fark, dikdörtgen model içindedir, fiyat hareketi çok daha büyük bir ticaret aralığında yatay olarak hareket eder.

Sonraki…

Bir profesyonel gibi düşüş bayrağı modelini nasıl takas edeceğinizi görelim.

Ayı Bayrağı Formasyonu Nasıl Ticaret Yapılır?
Ayı bayrağı tarafından üretilen potansiyel satış sinyalleri basittir.

En iyi ticaret girişi, fiyatın bayrağın altına düştüğü zamandır.

Aşağıdaki ayı bayrağı örneğine bakın:

ayı bayrağı Investopedia

Bayrağın kırılması, düşüş trendinin devam etmeye hazır olduğunu gösterir.

Küçük konsolidasyon, yani bayrak, düşüş eğiliminde bir duraklama veya düzeltme dönemidir. Tipik olarak, fiyat direğin %50’sinden fazlasını geri almamalıdır.

Şimdi…

Ticaret grafiği kalıplarıyla ilgili gerçek, birçok farklı boyutta olmalarıdır. Bu nedenle, hiçbir iki ayı bayrağı deseni aynı görünmeyecek – her zaman bazı küçük farklılıklar olacaktır.

Şimdi, fiyat ters yönde hareket ettiğinde – yani bayrak direği yukarıyı gösteriyorsa, ayı bayrağının tersi olan boğa bayrağı grafiği desenine sahibiz.

Boğa ve ayı bayrağı oluşumları arasındaki farkları aşağıya bakın.

Boğa Bayrağı Modeli vs Ayı Bayrağı
Boğa bayrağı, trend yönünün yukarı doğru olması dışında ayı bayrağına benzer.

Yükseliş bayrağı oluşumları, güçlü bir yükseliş trendi ve ardından bayrak şeklindeki trendde bir duraklama ile tanınabilir.

Aşağıdaki boğa bayrağı desen örneğine bakın:

yükseliş bayrağı grafik deseni

Yani, sadece ayı bayrağını ters çevirirsiniz ve boğa bayrağını alırsınız.

Bir profesyonel gibi yükseliş bayrağı modelini nasıl takas edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, lütfen BURADAKİ kılavuzumuza bakın .

İlerlemek…

Bakalım ayı bayrağını takas etmek için en iyi zaman ne zaman.

Ayı Bayrağı Modelini Ne Zaman Ticaret Yapmalısınız?
Ayı bayrağını takas etmek için ideal zaman, fiyatın bir destek seviyesini aşması sonrasıdır.

Destek ve direnç seviyelerinin kırılmalarını ticaretin temel yöntemi, desteğin altına düşer düşmez satmak ve direnç seviyesini kırar kırmaz satın almaktır.

Bu ticaret yaklaşımı kusursuz değildir.

Açıklamama izin ver:

Hareketin bir parçasını yakalamayı umarak bir kopuştan sonra fiyatları düşürmek, birkaç nedenden dolayı her zaman kötü bir fikirdir.

İlk olarak, günün en düşük fiyatını satma riskini alırsınız, çünkü fiyat zaten önemli ölçüde düştükten sonra satıyorsunuz. Ve ikinci olarak, bu tür işlemlerin ödül/ödül oranı her zaman tüccara karşı çarpıktır.

Yani, ara vermemek için iki güçlü nedeniniz var.

Yine de bir kırılmadan kaynaklanan oynaklıktan yararlanmak istiyorsanız, ayı bayrağının fiyat tablosunda görünmesini beklemek daha iyi bir yaklaşımdır.

Bir örnekle aşağıdaki tabloya bakın:

boğa bayrağı vs ayı bayrağı

Ayı bayrağı oluşumu, umut verici risk-ödül oranı ve net giriş ve çıkış noktaları olan işlemler sunar.

Dezavantajı, fiyat tablosunda ayı bayrağı oluşmazsa, bu kırılmalardan bazılarını kaçıracaksınız.

Bu durumda, her zaman bu koparma ticaret stratejisini kullanabilir ve profesyonellerin nasıl kırıldığını keşfedebilirsiniz.

Bir sonraki bölümde, sahne arkasında neler olduğunu keşfedeceksiniz.

Okumaya devam etmek…

Ayı Bayrağı Modelinin Arkasındaki Psikoloji
Ayı bayrağı modeli, arz ve talep dengesinin piyasanın bir yönünde (arz > talep) kötü bir şekilde değiştiği bir ticaret ortamını vurgular. Buna karşılık, bu, bayrak yapısının şekillenmesine izin veren çok az yukarı yönlü geri çekilme üretecektir.

düşüş bayrağı

İlk satıştan sonra, treni kaçıranlar panikleyecek ve satış yapmaya başlayacak. Bayrak direği aşamasında daha fazla insan satacak.

Duraklama veya dar konsolidasyon sırasında, insanlar satış yapabilmek için daha yüksek bir fiyat almayı beklerler. Ancak arz ve talep denklemi çok dengesiz olduğu için bu olmayacak. Birçok insanın tekrar aşağı yönlü hareketi kovalamasına neden olacak başka bir şut elde ediyoruz.

Şimdi, Dikdörtgen grafik desen stratejisiyle nasıl etkili bir şekilde ticaret yapabileceğinizi ve temel olarak çıplak çizelgeleri kullanarak nasıl kar elde edebileceğinizi görelim. Daha iyi ticaret için stoploss forex hakkında da bilgi edinebilirsiniz .

Ayı Bayrağı Model Stratejisi – Satış Kuralları
Artık düşüş bayrağı oluşumuna aşina olduğunuza göre, adım adım kolay bir kılavuzdan geçelim. Piyasaları gözden geçirmeniz için kolay bir ticaret stratejisi oluşturacaktır.

Ayı bayrağı deseniyle ilgili en iyi şey, para birimi fiyatını ne kadar düşük göndereceğini bilmenin çok kolay bir yolu olmasıdır.

Ayı bayrağı grafiği desen stratejisiyle farklı bir şey yaptık. Size düşüş bayrağını nasıl takas edeceğinizi öğreteceğiz.

Şimdi ayı bayrağı grafiği desen stratejisi adım adım kılavuzunu gözden geçirme zamanı:

Adım 1: Daha önceki bir düşüş eğiliminin kanıtlarını arayın. Geçerli bir düşüş bayrağı için keskin bir düşüş görmeniz gerekir.
Ayı bayrağı modelini fark edebilmeniz, doğrudan piyasaya atlayıp ticaret yapmanız gerektiği anlamına gelmez.

Unutmayın, ticarete açık bir düşüş bayrağı için doğru bağlama ve doğru fiyat yapısına ihtiyacımız var.

düşüş bayrağı

Bu nedenle, ilk adım, bayrak fiyatı oluşumundan önce piyasa eğilimini belirlemektir.

İlk olarak, geçerli bir düşüş bayrağı keskin bir düşüşe ihtiyaç duyar. Bu, düşüş eğiliminin ve arz ile talebin dengede olmadığının güçlü bir kanıtı.

Not* Keskin hareket aynı zamanda Bayrak Direğidir – düşüş bayrağı yapısının ilk unsuru.

Adım #2: Bayrak fiyat oluşumunu tanımlayın. Fiyat hareketinin iki paralel çizgi arasında dar bir aralıkta hareket etmesi gerekiyor.
Bayrak fiyatı oluşumu, ayı bayrağı formasyonunun ikinci unsurudur.

Temel olarak, tek yapmanız gereken bir destek ve bir direnç seviyesi belirlemek. Fiyat hareketini çok dar bir aralıkta içermelidir.

Dar aralık, ayı bayrağı deseni başarı oranı için anahtardır.

Bir düşüş bayrağı kullanarak bacak aşağı

Çok uzak çok iyi.

Şimdi ayı bayrağı desen stratejimiz için bir giriş tekniği belirlememiz gerekiyor.

Aşağıya bakınız:

Adım #3: Flag Breakout’u oluşturan kapanış mumunda satış yapın.
Piyasa trendini ve iyi bir düşüş bayrağı formasyonunun özelliklerini belirledikten sonra, trendin devam etmek üzere olduğunun teyidini beklememiz gerekiyor.

Ayı bayrağı deseni ile piyasaya girmek için iki temel yaklaşım vardır. Agresif tüccarlar, biraz daha büyük karları güvence altına alacağı için düşüş bayrağının tepesinden girecek.

Muhafazakar bir tüccarsanız, bayrak koparma tarafından sağlanan onay için bekleyebilirsiniz.

ayı bayrağı tanımı

TSG’deki ekibimiz, ticareti gerçekleştirmeden önce muhafazakar yaklaşımı benimsemeyi ve düşüş bayrağının altında bir kırılma ve kapanış beklemeyi tercih ediyor.

Ayı bayrağı grafiği modeli stratejisi, yalnızca satıcı olmak için bayrak fiyat yapısının altında bir çıkış yaptığınızda ticaret fırsatlarını arar.

Belirlememiz gereken bir sonraki önemli şey, koruyucu durdurma kaybınızı nereye yerleştireceğinizdir.

Her şeyi genel pazar bağlamında tutmak için bu tür bir stratejiye bakarken önemlidir. Çok fazla tüccar yakınlaştırmaya çalışacak

Aşağıya bakınız…

Adım 4: Koruyucu stop-loss’u Bayrağın biraz üzerine yerleştirin.
Dikdörtgen grafik desen stratejisi, riskleri ölçmek için basit bir yol sunar çünkü koruyucu stop-loss’unuzu bayrak fiyat yapısının biraz üzerine yerleştirebilirsiniz.

Sıkı durma kaybımızla iki şeyi başarıyoruz:

Küçük kayıplar.
Ödül oranı daha yüksek risk.
aşağı fiyat hareketi

Böyle sıkı bir stop loss ile arka arkaya birçok işlemi kaybetme rahatlığına sahip olacaksınız çünkü şaşırtıcı RR ile düşüş bayrağı potansiyel olarak tüm kayıplarınızı tek bir ticarette silebilir ve yine de karlı hale gelebilir.

Ayı bayrağı modeli stratejisi için kurmamız gereken bir sonraki mantıklı şey , nereden kâr elde edeceğimizdir .

Aşağıya bakınız…

Adım #5: Kâr Al hedefi, düşüş bayrağının tepesinden aşağı doğru ölçülen Bayrak direğinin aynı fiyat mesafesine eşittir.
Ders kitabı kar hedefi, bayrağın tepesinden aşağıya doğru ölçülen bayrak direğinin yüksekliğidir.

TSG’deki ekibimiz, pazarın bu tür fiyat simetrilerini sevdiğini ve bundan yararlanmak istediğimizi öğrendi.

düz üst koparma

 

1 Yorum

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz