Asılı Adam Formasyonu Nedir?

0

Asılı adam formasyonu bir tür mum kalıbıdır. Mumlar, belirli bir zaman dilimi için bir menkul kıymetin yüksek, düşük, açılış ve kapanış fiyatlarını gösterirler. Mumlar, yatırımcıların duygularının menkul kıymet fiyatları üzerindeki etkisini yansıtır ve bazı teknik tüccarlar tarafından alım-satımlara ne zaman girileceğini ve ne zaman çıkacağını belirlemek için kullanılırlar.

“Asılı adam” terimi, mumun şeklini ve bu desenin görünümünün ne anlama geldiğini ifade eder. Asılı adam formasyonu , bir yükseliş trendinde potansiyel bir fiyat geri dönüşünü temsil eder. Yalnızca asılan adam modeline dayalı bir varlık satmak riskli bir davranış olsa da, çoğu kişi bunun piyasa duyarlılığının dönmeye başladığının önemli bir kanıtı olduğuna inanıyor.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

  • Asılı adam bir tür mum kalıbıdır ve mumun şekline ve görünümüne atıfta bulunur ve yükseliş trendinde potansiyel bir geri dönüşü temsil eder.
  • Mumlar, bir menkul kıymetin belirli bir zaman dilimi için yüksek, düşük, açılış ve kapanış fiyatlarını gösterir ve yatırımcıların duygularının fiyatlar üzerindeki etkisini yansıtır.
  • Asılı adam, iki kriter mevcut olduğunda meydana gelir: bir varlık yükseliş trendindedir ve mumun küçük bir gövdesi ve uzun bir alt gölgesi vardır.

Asılı Adam Formasyonu Açıklama

Asılan adam formasyonu, iki ana kriter mevcut olduğunda ortaya çıkar:

  1. Varlık yükseliş trendinde olacak.
  2. Mumun küçük bir gerçek gövdesi (açılış ve kapanış arasındaki mesafe) ve uzun bir alt gölgesi olacak. Üst gölge yok denecek kadar az olmalıdır.

Bu iki kriter göz önüne alındığında, bir yükseliş trendinde asılı bir adam oluştuğunda bu durum alıcıların güçlerini kaybettiğini gösterir.  Alıcılar fiyatı açılışa yakın seviyeye getirmeyi başarırken, ilk satışlar, artan sayıda yatırımcının fiyatın zirveye ulaştığını düşündüğünün bir göstergesi. Mum ticaretine inananlar için, model, mevcut uzun pozisyonları satma veya hatta bir fiyat düşüşü beklentisiyle açığa çıkma fırsatı sağlar.

Asılı adam, uzun bir alt gölgenin üstünde küçük bir “vücut” ile karakterize edilir. Alttaki gölge, vücudun uzunluğunun en az iki katı olmalıdır.

Asılı Adam Formasyonu
Asılı Adam Formasyonu

Aşağıdaki grafik, daha önce Facebook hissesi olan Meta’da ( FB ), her ikisi de fiyatta en azından kısa vadeli hareketlere yol açan iki asılı adam modelini göstermektedir. Asılı adam kalıpları yalnızca kısa vadeli momentum ve fiyat değişikliklerini ölçmek için yararlı olduğundan, varlığın uzun vadeli yönü etkilenmedi.

Asılı Adam Mum Formasyonu

Yatırımcılar genellikle bireysel hisse senetlerinin hareketini tespit etmek için mum çubuğu oluşumlarına güvenseler de, S&P 500 veya Dow Jones Endüstriyel Ortalaması gibi endekslerde mum çubuğu desenleri aramak da uygundur. Mumlar, para birimleri veya vadeli işlemler de dahil olmak üzere diğer varlık sınıflarındaki momentum ve fiyat hareketlerini izlemek için de kullanılabilir.

Ayırt edici özellikler

Gerçek bir asılan adam deseninde, alt gölge gövdenin en az iki katı uzunluğunda olmalıdır. Başka bir deyişle, tüccarlar, satıcıların mumun oluşumu sırasında bir noktada agresif bir şekilde adım attığını doğrulamak için o uzun alt gölgeyi görmek isterler.

Thomas Bulkowski “Encyclopedia of Candlestick Charts” adlı kitabında belirttiği ve tarihsel piyasa verilerini kullanarak incelediği yaklaşık 20.000 asılı adam formasyonu incelemesi sonrasında, formasyonun alt gölgesi ne kadar uzun olursa desenin o kadar anlamlı hale geldiğini öne sürüyor. Çoğu durumda, uzun gölgeleri olanlar daha kısa olanlardan daha iyi performans göstermişlerdir.

Bazı tüccarlar ayrıca güçlü ticaret hacmi arayacaklar. Bulkowski’nin araştırması bu görüşü desteklemektedir. Analiz ettiği birçok mum çubuğundan, işlem hacmi daha yüksek olanlar, daha düşük hacimli olanlardan daha düşük hareket eden fiyat tahmincileriydi.

Bir başka ayırt edici özellik, asılı bir adam göründükten sonraki gün bir onay mumunun varlığıdır. Asılı adam bir fiyat düşüşünü ima ettiğinden, sinyal ertesi gün bir fiyat düşüşü ile onaylanmalıdır. Bu, daha düşük bir boşluk veya ertesi gün fiyatın aşağı doğru hareket etmesi yoluyla gelebilir (asılan adamın kapanışından daha düşük bir kapanış). Bulkowski’ye göre, bu tür olaylar, zamanın %70’ine varan bir fiyat değişikliğinin habercisidir.

Asılı adamın gerçek vücudunun renginin önemli olmadığını belirtmekte fayda var. Önemli olan tek şey, gerçek gövdenin alt gölgeye kıyasla nispeten küçük olmasıdır.

Asılan Adam Formasyonu İle  Alım Satım İşlemi

Ortalamanın üzerinde bir hacme, uzun alt gölgelere sahip olan ve ardından bir satış gününün takip ettiği asılı adam kalıpları, fiyatın düşmesine neden olmak için en iyi şansa sahiptir. Bu nedenle, bu kalıpların işlemlerde kullanılmak üzere ideal kalıplar olduğu sonucu ortaya çıkarır.

Böyle bir model gördüğünüzde, asılı adamı takip eden günün kapanışına yakın bir yerde kısa bir pozisyon başlatmayı düşünebilirsiniz. Daha agresif bir strateji, asılı adamın kapanış fiyatına yakın veya bir sonraki mumun açılışına yakın bir yerde işlem yapmaktır. Asılı adam mumunun tepesinin üzerine bir stop-loss emri yerleştirin. Aşağıdaki çizelge olası girişleri ve ayrıca stop-loss konumunu gösterir.

Asılı Adam İşlem Stratejisi

 

Mumlarla ilgili sorunlardan biri, fiyat hedefleri sağlamamalarıdır. Bu nedenle, aşağı yönlü momentum bozulmadan işlemde kalın, ancak fiyat tekrar yükselmeye başladığında çıkın. Asılı adam kalıpları sadece kısa vadeli geri dönüş sinyalleridir.

Formasyona Dair Bir Güvenilirlik Sorusu

Asılı bir asılı adam formasyonu arıyorsanız şayet, bu modelin yalnızca hafif bir geri dönüşün habercisi gerçeğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Formasyonda belirli özellikleri arayın, bu durumda formasyon çok daha iyi bir tahmin edici olur. Bulkowski, asılı adam oluşumunun tek başına güvenilmez olduğunu düşünenler arasında.

Ancak, asılı bir adam formasyonundan sonra fiyatın düşme olasılığını artıran aranacak şeyler vardır. Bunlara ortalamanın üzerinde hacim, daha uzun alt gölgeler ve ertesi gün satış dahildir. Tüm bu özelliklere sahip asılı adam mum kalıpları arandığında, fiyatın düşmesi yönünde daha etkili bir tahmin etme durumu oluşur. Yalnızca bu güçlü kalıp türleriyle işlem yapmaya devam edin.

Asılı Adam, Kayan Yıldızlar ve Çekiçler

Benzer iki mum çubuğu modeli daha var. Fakat bunlar biraz kafa karışıklığına yol açabileceğinden dolayı bunlardan şimdilik bahsetmiyoruz.

Asılı adam formasyonu bir yükseliş trendinin zirvesine yakın bir yerde görünür ve kayan yıldızlar da öyle. Aradaki fark, asılı bir adamın küçük gerçek gövdesinin tüm mum çubuğunun tepesine yakın olması ve uzun bir alt gölgeye sahip olmasıdır. Kayan bir yıldızın, mum çubuğunun dibine yakın, uzun bir üst gölgesi olan küçük bir gerçek gövdesi vardır. Temel olarak, kayan bir yıldız, baş aşağı çevrilmiş asılı bir adamdır. Her iki durumda da gölgeler, gerçek cismin yüksekliğinin en az iki katı olmalıdır. Her ikisi de fiyatta olası bir düşüşe işaret ederler.

Asılı adam ve çekiç formasyonu, trendin tersine döndüğünü gösteren mum kalıplarıdır. İkisi arasındaki tek fark, göründükleri eğilimin doğasıdır. Desen, düşüş eğilimini gösteren yukarı yönlü bir grafikte görünüyorsa , buna asılı adam denir. Yükselişin tersine döndüğünü gösteren bir düşüş eğiliminde görünüyorsa, bu bir çekiçtir. Bu temel fark dışında, desenler ve bileşenleri aynıdır.

SON SÖZ

Asılı adamlar sıklıkla görülürler. Bulundukları grafiklerde bunların etkilerine dikkat ederseniz şayet, çoğunun bir fiyat hareketinin zayıf tahmincileri olduğunu göreceksiniz. Artan hacim, ertesi gün satış ve daha uzun alt gölgeler arayın bu durumda desen daha güvenilir hale gelir. Alım satım yapacaksanız, asılı adamın üzerinde bir stop-loss kullanın.

 

Yararlanılan Kaynaklar

Thomas N. Bulkowski. ” Mum Grafikleri Ansiklopedisi”

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz