Adam Eve Formasyonu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

0

Adam eve formasyonu, diğer bir adıyla adem havva formasyonu, Thomas Bulkowski’nin Grafik Modelleri Ansiklopedisi’nde tanımlanan biçimiyle yükselen bir trendin sonlanmakta olduğunu bildiren bir trend dönüş formasyonudur. Ancak trendlerin devam ettiği zamanlarda da karşımıza çıkabilir. Daha az bilinen ikili dip formasyonunun bir türevidir.

Adam eve formasyonu, Grafikte öncelikle v grafiğine benzeyen bir dip oluşur. Bu şekil “adam” olarak isimlendirilir.. Formasyonun oluşum sürecinde hisse senedi zıplar ve daha yumuşak bir düzeltme geliştirir, daha düşük oynaklıkta çanağa benzeyen bir dip daha oluşur ve bu şekil de “eve” olarak isimlendirilir. Böylece aşağıda ikili bir dip görünümü yukarıda ise bir direnç hattı oluşmuş olur.

Eve’nin yuvarlak tabanının gelişmesi Adam keskin dip oluşumuna göre daha uzun sürer ve daha düşük hacimlerle karakterize edilir. Fiyat hareketi dar bir aralığa sıkışır ve hisse senedi daha sonra yukarı doğru kırılır. Eve’nin tepesi kırıldığında burası mükemmel bir giriş noktasıdır. Direnç genellikle merkez düzeltme ekseninin üst kısmı boyunca yer alır. Bazen parabolik rallilerin sonunda meydana gelirler. Adam eve formasyonu bir tepeyi belirlediğinde bunun tersi doğrudur. Risk çok dikkatli bir şekilde yönetilmelidir. Bazen bir dibe ulaşıldığı sonucuna varılabilir, ancak bunun yeni diplere doğru bir kırılma olduğunu sonradan görebilirsiniz. Daha öte, Stop-loss disiplinle uygulanmalıdır. Çok uzun süre takılmayın; bu modelin başarısızlığı hızla aşağı yönlü ivme kazanacaktır. Psikolojik açıdan giriş kolay değil, çünkü bu tür bir piyasa eylemi sırasında duyarlılık olumsuz olacak ve oynaklık yüksek olacaktır. Kısa vadeli kar potansiyeli yüksektir, çünkü başarılı olduğunda geri dönüş patlayıcıdır.

Adam eve formasyonunu örnek üzerinde görelim.

adam eve formasyonu
Adam Eve Formasyonu

Desenin Adam kısmı, yukarı doğru keskin bir geri hareketle birlikte aşağı doğru keskin bir fiyat hareketidir. Kırmızıyla vurgulanan yerler.
Eve kısmı, yeşil ile işaretlenen ve daha sonra oluşan yuvarlak alt kısımdır.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz