Açık Pozisyon Nedir

0

Açık Pozisyon Nedir?

Yatırımda açık pozisyon, henüz karşıt bir işlemle kapanmamış yerleşik veya girilmiş herhangi bir işlemdir. Bir alış, bir uzun pozisyon , bir satış veya bir kısa pozisyon sonrasında bir açık pozisyon mevcut olabilir . Her durumda, pozisyon karşıt bir işlem gerçekleşene kadar açık kalır.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR
Açık pozisyon, kurulmuş ancak henüz karşıt bir işlemle kapatılmamış bir işlemdir.
Bir yatırımcı 300 hisse senedine sahipse, o hisse senedi satılana kadar açık pozisyona sahiptir.
Açık pozisyon, yatırımcı için piyasa riskini temsil eder ve pozisyon kapanana kadar risk devam eder.
Gün tüccarları pozisyonlarını saniyeler içinde açıp kapatırlar ve gün sonunda açık pozisyon olmamasını hedeflerler.

Açık Pozisyon Açıklaması

Örneğin, belirli bir hisse senedinin 500 adet hissesine sahip olan bir yatırımcının, o hisse senedinde açık pozisyona sahip olduğu söylenir. Yatırımcı bu 500 hisseyi sattığında pozisyon kapanır. Al ve tut yatırımcıları genellikle herhangi bir zamanda bir veya daha fazla açık pozisyona sahiptir. Kısa vadeli tüccarlar ” gidiş-dönüş” işlemleri yapabilirler ; bir pozisyon nispeten kısa bir süre içinde açılır ve kapanır. Günlük tüccarlar ve scalper’lar , gün boyunca minimum ancak çoklu fiyat hareketlerini yakalamaya çalışarak birkaç saniye içinde bir pozisyon açıp kapatabilirler.

Açık Pozisyonlar ve Risk

Açık pozisyon, yatırımcı için piyasa riskini temsil eder. Risk, pozisyon kapanana kadar devam eder. Açık pozisyonlar, yatırımcının veya tüccarın tarzına ve amacına bağlı olarak dakikalardan yıllara kadar tutulabilir.

Elbette portföyler birçok açık pozisyondan oluşmaktadır. Açık bir pozisyonun gerektirdiği risk miktarı, hesap büyüklüğüne ve elde tutma süresine göre pozisyonun büyüklüğüne bağlıdır. Genel olarak konuşursak, uzun elde tutma süreleri daha risklidir çünkü beklenmedik piyasa olaylarına daha fazla maruz kalınır.

Maruziyeti ortadan kaldırmanın tek yolu açık pozisyonları kapatmaktır. Özellikle, kısa bir pozisyonu kapatmak, hisseleri geri almayı gerektirirken, uzun pozisyonları kapatmak, uzun pozisyonu satmayı gerektirir.

Açık Pozisyon Çeşitlendirmesi

Yatırımcılara tavsiye, sadece toplam portföy değerlerinin %2’sine veya daha azına eşit açık pozisyonlar tutarak riski sınırlamaktır. Bir yatırımcı, açık pozisyonları çeşitli piyasa sektörlerine ve varlık sınıflarına yayarak, çeşitlendirme yoluyla riski de azaltabilir. Örneğin, finans, bilgi teknolojisi, sağlık hizmetleri, kamu hizmetleri ve temel tüketim malları ile devlet tahvilleri gibi sabit getirili varlıklar gibi birden çok sektöre yayılmış hisse senetlerinde %2’lik bir portföy pozisyonuna sahip olmak, çeşitlendirilmiş bir portföyü temsil eder.

Yatırımcılar, sektöre göre tahsisi piyasa koşullarına göre ayarlar, ancak pozisyonları hisse başına sadece %2’de tutmak riski ortadan kaldırabilir. Kullanılması durdurma kayıpları da bir kısaltma kayıplara önerilir pozisyonlarını kapatabilme ve yeterli performans şirketlerin maruz kalmasını ortadan kaldırmak için. Yatırımcılar, gece boyunca açık pozisyon tutarken her zaman sistemik riske açıktır.

Açık Pozisyon ve Gün Ticareti

Günlük tüccarlar menkul kıymetleri bir işlem günü içinde alıp satarlar. Uygulama forex ve borsalarda yaygındır. Ancak, günlük ticaret risklidir ve acemi tüccarlar için değildir. Bir günlük tüccar, gün sonundan önce tüm açık pozisyonlarını kapatmaya çalışır. Bunu yapmazlarsa, bir gecede veya daha uzun süre riskli pozisyonlarını korurlar ve bu süre zarfında piyasa onlara karşı dönebilir.

Günlük tüccarlar tipik olarak disiplinli uzmanlardır; bir planları var ve ona bağlı kalıyorlar. Ayrıca, günlük tüccarlar genellikle günlük ticarette kumar oynamak için bol paraya sahiptir. Fiyat hareketleri ne kadar küçük olursa, bu hareketlerden yararlanmak için o kadar fazla para gerekir.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz