Açığa Satış Nedir

0

Açığa Satış Nedir ?

Açığa satış, bir hisse senedi veya başka bir menkul kıymetin fiyatındaki düşüşü tahmin eden bir yatırım veya ticaret stratejisidir. Yalnızca deneyimli tüccarlar ve yatırımcılar tarafından üstlenilmesi gereken gelişmiş bir stratejidir.

Yatırımcılar, açık satışı spekülasyon olarak kullanabilirler ve yatırımcılar veya portföy yöneticileri , aynı menkul kıymet veya ilgili bir menkul kıymetteki uzun bir pozisyonun aşağı yönlü riskine karşı bir korunma olarak kullanabilirler . Spekülasyon, önemli risk olasılığı taşır ve gelişmiş bir ticaret yöntemidir. Riskten korunma, riske maruz kalmayı azaltmak için bir denkleştirme pozisyonu yerleştirmeyi içeren daha yaygın bir işlemdir.

Açığa satışta, yatırımcının değerinin düşeceğine inandığı bir hisse senedi veya başka bir varlığın hisselerini ödünç alarak bir pozisyon açılır. Yatırımcı daha sonra ödünç alınan bu hisseleri piyasa fiyatını ödemek isteyen alıcılara satar. Ödünç alınan hisseler iade edilmeden önce, tüccar fiyatın düşmeye devam edeceğine ve bunları daha düşük bir maliyetle satın alabileceğine bahse girer. Herhangi bir varlığın fiyatı sonsuza kadar tırmanabileceğinden, açığa satışta kayıp riski teorik olarak sınırsızdır.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR
Açığa satış, bir yatırımcı bir menkul kıymeti ödünç aldığında ve onu daha sonra daha az parayla geri almayı planlayarak açık piyasada sattığında meydana gelir.
Kısa satıcılar, bir menkul kıymetin fiyatındaki bir düşüşe bahse girer ve bundan kazanç sağlar. Bu, fiyatın yükselmesini isteyen uzun yatırımcılarla karşılaştırılabilir.
Açığa satış yüksek bir risk/ödül oranına sahiptir: Büyük karlar sunabilir, ancak marj çağrıları nedeniyle kayıplar hızlı ve sonsuz bir şekilde artabilir.

Açığa Satışı Anlamak

Açığa satış ile, bir satıcı , fiyat düşerse kâr için geri almayı umarak , genellikle bir komisyoncu-bayiden hisse ödünç alarak kısa bir pozisyon açar . Hisse senetleri ödünç alınmalıdır çünkü var olmayan hisseleri satabilirsiniz. Bir kısa pozisyonu kapatmak için, bir tüccar, hisseleri piyasadan geri satın alır – umarım varlığı ödünç aldığından daha düşük bir fiyatla – ve bunları borç verene veya komisyoncuya iade eder. Tüccarlar, komisyoncu tarafından tahsil edilen faizleri veya işlemlerden alınan komisyonları hesaba katmalıdır.

Kısa bir pozisyon açmak için, bir tüccarın bir marj hesabına sahip olması ve pozisyon açıkken ödünç alınan hisselerin değeri üzerinden genellikle faiz ödemesi gerekir. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri, New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) ve Federal Rezerv’deki kayıtlı brokerleri ve broker-dealer firmalarını yöneten kural ve düzenlemeleri uygulayan Financial Industry Regulatory Authority, Inc. (FINRA) minimum değerler belirlemiştir. marj hesabının tutması gereken tutar için – sürdürme marjı olarak bilinir . 1 Bir yatırımcının hesap değeri, sürdürme marjının altına düşerse, daha fazla fon gerekir veya pozisyon aracı tarafından satılabilir.

Ödünç alınabilecek hisseleri bulma ve işlem sonunda iade etme süreci, komisyoncu tarafından perde arkasında gerçekleştirilir. Ticaretin açılması ve kapatılması, çoğu broker ile normal ticaret platformları aracılığıyla yapılabilir. Ancak, her broker, marj ticaretine izin vermeden önce ticaret hesabının karşılaması gereken niteliklere sahip olacaktır.

Neden Açığa Satıyoruz?

Açığa satış yapmanın en yaygın nedenleri spekülasyon ve riskten korunmadır. Bir spekülatör, gelecekte düşeceğine dair saf bir fiyat bahsi yapıyor. Eğer yanılıyorlarsa, hisseleri daha yüksek bir kayıpla geri almak zorunda kalacaklar. Açığa satışta marj kullanımından kaynaklanan ek riskler nedeniyle, genellikle daha kısa bir zaman diliminde gerçekleştirilir ve bu nedenle spekülasyon için yürütülen bir faaliyet olması daha olasıdır.

İnsanlar ayrıca uzun bir pozisyondan korunmak için kısa satış yapabilirler. Örneğin, alım opsiyonlarına (uzun pozisyonlar) sahipseniz, karı sabitlemek için bu pozisyona karşı açığa satış yapmak isteyebilirsiniz. Veya, aslında uzun bir hisse senedi pozisyonundan çıkmadan aşağı yönlü zararları sınırlamak istiyorsanız, onunla yakından ilişkili veya yüksek korelasyonlu bir hisse senedinde açığa satış yapabilirsiniz.

Kar için Açığa Satış Örneği

Şu anda 50 dolardan işlem gören XYZ hissesinin önümüzdeki üç ay içinde fiyatının düşeceğine inanan bir tüccar düşünün. 100 hisse ödünç alıp başka bir yatırımcıya satıyorlar. Tüccar, sahip olmadığı ancak ödünç aldığı bir şeyi sattığı için şimdi 100 hisseyi “kısa” hale getirdi. Açığa satış, yalnızca hisse senetlerinin ödünç alınmasıyla mümkün oldu; bu, hisse senedi diğer tüccarlar tarafından zaten yoğun bir şekilde açığa alınmışsa her zaman mevcut olmayabilir.

Bir hafta sonra, hisseleri açıkta kalan şirket, çeyrek için kasvetli mali sonuçlar bildirdi ve hisse senedi 40 dolara düştü. Tüccar kısa pozisyonu kapatmaya karar verir ve ödünç alınan hisseleri değiştirmek için açık piyasada 40$’a 100 hisse satın alır. Teminat hesabındaki komisyonlar ve faiz hariç, açığa satışta tacirin karı 1.000$’dır: (50$ – 40$ = 10$ x 100 hisse = 1.000$).

Bir Zarar için Açığa Satış Örneği

Yukarıdaki senaryoyu kullanarak, şimdi tüccarın kısa pozisyonu 40$’da kapatmadığını, ancak daha fazla fiyat düşüşünden yararlanmak için açık bırakmaya karar verdiğini varsayalım. Ancak, bir rakip şirketi hisse başına 65$’lık bir devralma teklifiyle satın almak için harekete geçer ve hisse senedi yükselir. Tüccar kısa pozisyonu 65$’dan kapatmaya karar verirse, açığa satıştaki kayıp 1.500$ olacaktır: (50$ – 65$ = negatif 15$ x 100 hisse = 1.500$ zarar). Burada tüccar, pozisyonunu kapatmak için hisseleri önemli ölçüde daha yüksek bir fiyattan geri almak zorunda kaldı.

Hedge Olarak Açığa Satış Örneği

Spekülasyon dışında, açığa satışın başka bir yararlı amacı vardır – riskten korunma – genellikle daha düşük riskli ve daha saygın açığa satış avatarı olarak algılanır. Riskten korunmanın birincil amacı, spekülasyonun saf kâr motivasyonunun aksine korumadır. Riskten korunma, bir portföydeki kazançları korumak veya kayıpları azaltmak için yapılır, ancak önemli bir maliyet getirdiğinden, perakende yatırımcıların büyük çoğunluğu normal zamanlarda bunu dikkate almaz.

Hedging maliyetleri iki yönlüdür. Açıktan satışlarla ilgili masraflar veya koruyucu opsiyon sözleşmeleri için ödenen primler gibi, riskten korunmaya başlamanın gerçek maliyeti vardır. Ayrıca, piyasalar yükselmeye devam ederse portföyün yukarı yönlü sınırını kapatmanın fırsat maliyeti var. Basit bir örnek olarak, S&P 500 endeksi (S&P 500) ile yakın korelasyona sahip bir portföyün %50’si hedge edilirse ve endeks önümüzdeki 12 ay içinde %15 yükselirse, portföy bunun sadece yaklaşık yarısını kaydeder. kazanç veya %7,5.

Açığa Satışın Artıları ve Eksileri

Satıcı fiyat hareketi hakkında yanlış tahmin ederse, açığa satış yapmak maliyetli olabilir. Hisse senedi satın alan bir tüccar, hisse senedi sıfıra hareket ederse harcamalarının yalnızca %100’ünü kaybedebilir.

Bununla birlikte, hisse senedini açığa çıkaran bir tüccar, orijinal yatırımının %100’ünden çok daha fazlasını kaybedebilir. Risk, bir hisse senedinin fiyatı için bir tavan olmadığı için ortaya çıkar, başka bir çizgi roman karakteri olan Buzz Lightyear’dan bir ifadeyle “sonsuzluğa ve ötesine” yükselebilir. Ayrıca, hisse senetleri tutulurken, tüccar marj hesabını finanse etmek zorunda kaldı. Her şey yolunda gitse bile, tüccarlar karlarını hesaplarken marj faizinin maliyetini hesaplamak zorundadır.

Artıları
Yüksek kazanç imkanı

Az başlangıç ​​sermayesi gerekli

Kaldıraçlı yatırımlar mümkün

Diğer holdinglere karşı korunma

Eksileri
Potansiyel olarak sınırsız kayıplar

Marj hesabı gerekli

Marjinal faiz

Kısa sıkma

Bir pozisyonu kapatma zamanı geldiğinde, diğer birçok tüccar da hisse senedini açığa alıyorsa veya hisse senedi zayıf işlem görüyorsa, kısa satıcı satın almak için yeterli hisse bulmakta zorlanabilir. Tersine, piyasa veya belirli bir hisse senedi hızla yükselmeye başlarsa, satıcılar kısa bir sıkma döngüsüne yakalanabilir.

Öte yandan, yüksek risk sunan stratejiler aynı zamanda yüksek getirili bir ödül de sunar. Kısa satış bir istisna değildir. Satıcı, fiyatın doğru hareket ettiğini tahmin ederse, öncelikle ticareti başlatmak için marjı kullanırsa, düzenli bir yatırım getirisi (ROI) yapabilir. Marjın kullanılması kaldıraç sağlar, bu da tacirin ilk yatırım olarak sermayesinin çoğunu yatırmasına gerek olmadığı anlamına gelir. Dikkatli bir şekilde yapılırsa, açığa satış, diğer portföy varlıklarına karşı bir denge sağlayarak, riskten korunmak için ucuz bir yol olabilir.

Yeni başlayan yatırımcılar, kemerleri altında daha fazla ticaret deneyimi elde edene kadar genellikle açığa satıştan kaçınmalıdır. Bununla birlikte, ETF’ler aracılığıyla açığa satış, kısa süreli sıkışma riskinin daha düşük olması nedeniyle biraz daha güvenli bir stratejidir .

Açığa Satışla İlgili Ek Hususlar

Daha önce bahsedilen bir hisse senedi fiyatının artmasından kaynaklanan bir ticarette para kaybetme riskinin yanı sıra, açığa satışın yatırımcıların dikkate alması gereken ek riskleri vardır.

Kısa Devre Ödünç Alınan Parayı Kullanır

Kısa devre, marj ticareti olarak bilinir . Açığa satış yaparken, yatırımınızı teminat olarak kullanarak aracı kurumdan borç para almanızı sağlayan bir marj hesabı açarsınız. Tıpkı marjı uzattığınızda olduğu gibi, minimum bakım gereksinimi olan %25’i karşılamanız gerektiğinden, kayıpların kontrolden çıkması kolaydır . Hesabınız bunun altına düşerse, bir teminat tamamlama çağrısına tabi tutulacaksınız ve daha fazla nakit yatırmaya veya pozisyonunuzu tasfiye etmeye zorlanacaksınız. 1

Yanlış zamanlama
Bir şirket aşırı değerli olsa bile, hisse senedi fiyatının düşmesi muhtemelen biraz zaman alabilir. Bu arada, faize, marj çağrılarına ve çağrılmaya karşı savunmasızsınız.

Kısa Sıkma
Bir hisse senedi, yüksek bir kısa dalgalanma ve gün-karşılama oranı ile aktif olarak kısa devre yapıyorsa, aynı zamanda kısa bir sıkışma yaşama riski altındadır . Bir hisse senedi yükselmeye başladığında kısa süreli bir sıkışma olur ve açığa satış yapanlar, kısa pozisyonlarını geri alarak alım satımlarını kapatırlar. Bu satın alma bir geri bildirim döngüsüne dönüşebilir. Hisselere olan talep daha fazla alıcıyı cezbeder, bu da hisse senedini daha da yükseltir ve daha fazla açığa satış yapanın pozisyonlarını geri almasına veya kapatmasına neden olur.

Düzenleyici Riskler
Düzenleyiciler bazen panik ve haksız satış baskısını önlemek için belirli bir sektörde veya hatta geniş pazarda açığa satışlara yasaklar getirebilir. Bu tür eylemler, hisse senedi fiyatlarında ani bir artışa neden olabilir ve kısa satıcıyı büyük kayıplarla kısa pozisyonları kapatmaya zorlayabilir.

Trendin Karşısına Çıkmak
Tarih, genel olarak hisse senetlerinin yukarı doğru bir kaymaya sahip olduğunu göstermiştir. Uzun vadede, çoğu hisse senedi fiyat açısından değer kazanır. Bu nedenle, bir şirket yıllar içinde zar zor gelişse bile, enflasyon veya ekonomideki fiyat artış oranı, hisse senedi fiyatını bir miktar yukarı çekmelidir. Bunun anlamı, kısa devrenin piyasanın genel yönüne karşı bahis oynamaktır.

Açığa Satış Maliyetleri

Hisse senetleri veya yatırımları satın almak ve tutmaktan farklı olarak, açığa satış, komisyonculara ödenmesi gereken olağan ticaret komisyonlarına ek olarak önemli maliyetler içerir. Maliyetlerden bazıları şunlardır:

Marj Faizi
Marj faizi, marj üzerinde hisse senedi ticareti yaparken önemli bir gider olabilir. Açığa satışlar yalnızca marj hesapları aracılığıyla yapılabildiğinden, kısa vadeli işlemlerde ödenecek faiz, özellikle kısa pozisyonlar uzun süre açık tutulursa zamanla artabilir.

Hisse Senedi Borçlanma Maliyetleri
Yüksek açık faiz, sınırlı dalgalanma veya başka herhangi bir nedenden dolayı ödünç alınması zor olan hisse senetlerinin oldukça önemli olabilecek “ ödünç alınması zor ” ücretleri vardır. Ücret, kısa işlemin değerinin küçük bir yüzdesinden yüzde 100’ünden fazlasına kadar değişebilen yıllık bir orana dayanır ve kısa işlemin açık olduğu gün sayısına eşit olarak dağıtılır.

Borçlanma oranı günden güne ve hatta gün içi bazında önemli ölçüde dalgalanabileceğinden, ücretin tam dolar tutarı önceden bilinemeyebilir. Ücret, genellikle komisyoncu-satıcı tarafından müşterinin hesabına ya ay sonunda ya da kısa ticaretin kapanışında değerlendirilir ve eğer oldukça büyükse, kısa ticaretin karlılığında büyük bir engel oluşturabilir ya da zararları şiddetlendirebilir. o.

Temettüler ve diğer Ödemeler
Açığa satış yapan, hisse senedinin ödünç alındığı işletmeye kısa vadeli hisse senedi üzerinden temettü ödemesi yapmaktan sorumludur. Açığa satış yapan kişi ayrıca, tümü öngörülemeyen olaylar olan hisse bölünmeleri, bölünmeler ve bedelsiz hisse ihraçları gibi kısa vadeli hisse senedi ile ilişkili diğer olaylar nedeniyle ödeme yapma konusunda da isteklidir.

Kısa Satış Metrikleri
Bir hisse senedindeki açığa satış etkinliğini izlemek için kullanılan iki ölçüm şunlardır:

Kısa dalgalanma olarak da bilinen kısa faiz oranı (SIR), piyasada mevcut veya “dayanıklı” hisse sayısına kıyasla halihazırda açığa çıkmış hisse oranını ölçer. Çok yüksek bir SIR, düşen hisse senetleri veya aşırı değerli görünen hisse senetleri ile ilişkilidir.
Kısa faiz-hacim oranı – aynı zamanda gün / gün oranı olarak da bilinir – kısa tutulan toplam hisseler, hisse senedinin ortalama günlük işlem hacmine bölünür. Günlerin karşılama oranı için yüksek bir değer, aynı zamanda bir hisse senedi için düşüş göstergesidir.
Her iki açığa satış metriği de yatırımcıların bir hisse senedi için genel duyarlılığın yükseliş mi yoksa düşüş eğilimi mi olduğunu anlamalarına yardımcı olur.

Örneğin, 2014 yılında petrol fiyatlarının düşmesinin ardından General Electric Co.’nun (GE) enerji bölümleri tüm şirketin performansını olumsuz etkilemeye başladı. Kısa vadeli satıcılar stokta düşüş beklemeye başlayınca, kısa vadeli faiz oranı %1’in altındayken 2015’in sonlarında %3,5’in üzerine çıktı. 2016’nın ortalarında, GE’nin hisse fiyatı hisse başına 33 doları aştı ve düşmeye başladı. Şubat 2019 olarak, GE Temmuz 2016 yılında üst kısmına yakın kısa stok için herhangi kısa satıcılara hisse başına $ 23 bir kar sonuçlandı hangi hisse başına 10 $, şanslı yeterli düşmüştü 2

Açığa Satış İçin İdeal Koşullar

Açığa satış söz konusu olduğunda zamanlama çok önemlidir. Hisse senetleri genellikle yükseldiklerinden çok daha hızlı düşer ve bir hisse senedindeki önemli bir kazanç, bir kazanç eksikliği veya diğer düşüş eğilimi nedeniyle birkaç gün veya hafta içinde silinebilir. Bu nedenle, kısa satıcı, kısa ticareti mükemmele yakın bir zamana kadar zamanlamak zorundadır. Ticarete çok geç girmek, hisse senedinin düşüşünün büyük bir kısmı zaten gerçekleşmiş olabileceğinden, kar kaybı açısından büyük bir fırsat maliyetine neden olabilir.

Öte yandan, ticarete çok erken girmek, ilgili maliyetler ve stokun hızla artması durumunda hızla artacak olan potansiyel kayıplar ışığında açık pozisyonu korumayı zorlaştırabilir.

Aşağıdakiler gibi başarılı kısa devre yapma ihtimalinin arttığı zamanlar vardır:

Ayı Piyasası Sırasında

Bir borsa veya sektör için baskın eğilim, ayı piyasası sırasında düşer. Dolayısıyla, “trendin sizin arkadaşınız” olduğuna inanan tüccarlar, güçlü bir boğa aşamasına kıyasla, yerleşik bir ayı piyasası sırasında kârlı kısa satış işlemleri yapma şansına sahiptir. Kısa satıcılar, 2008-09 küresel ayı piyasası gibi, pazar düşüşünün hızlı, geniş ve derin olduğu ortamlarda eğlenirler çünkü böyle zamanlarda beklenmedik karlar elde ederler.

Hisse Senedi veya Piyasa Temelleri Bozulduğunda

Bir hisse senedinin temelleri, gelir veya kâr büyümesinin yavaşlaması, işin artan zorlukları, marjlar üzerinde baskı yaratan girdi maliyetlerinin artması vb. gibi birçok nedenden dolayı bozulabilir. Geniş pazar için, kötüleşen temeller, olası bir ekonomik yavaşlamaya, savaş tehdidi gibi olumsuz jeopolitik gelişmelere veya azalan hacimde yeni zirvelere ulaşma, pazar genişliğinin bozulması gibi düşüş teknik sinyallerine işaret eden bir dizi zayıf veri anlamına gelebilir.

Deneyimli kısa satıcılar, aşağı yönlü bir hareket beklentisiyle bunu yapmak yerine, kısa işlem yapmadan önce düşüş eğiliminin onaylanmasını beklemeyi tercih edebilir. Bunun nedeni, bir boğa piyasasının son aşamalarında tipik olarak olduğu gibi, bir hisse senedi veya piyasanın, bozulan temeller karşısında haftalar veya aylarca daha yüksek bir eğilim gösterme riskidir.

Teknik Göstergeler Ayı Trendini Onaylıyor
Kısa satışlar, düşüş eğilimi birden fazla teknik gösterge tarafından onaylandığında daha yüksek bir başarı olasılığına sahip olabilir . Bu göstergeler, önemli bir uzun vadeli destek seviyesinin altında bir kırılmayı veya “ölüm çaprazı” gibi aşağı yönlü hareketli bir ortalama geçişini içerebilir. Bir hisse senedinin 50 günlük hareketli ortalaması 200 günlük hareketli ortalamasının altına düştüğünde düşüş hareketli ortalama geçişine bir örnek oluşur. Bir hareketli ortalama sadece bir zaman dilimi içinde bir hisse fiyatının ortalamasıdır. Mevcut fiyat, aşağı veya yukarı ortalamayı kırarsa, fiyatta yeni bir trendin sinyalini verebilir.

Değerlemeler, Yaygın İyimserlik Ortasında Yüksek Seviyelere Ulaşıyor
Bazen, belirli sektörler veya bir bütün olarak piyasa için değerlemeler, bu tür sektörlerin veya geniş ekonominin uzun vadeli beklentilerine yönelik yaygın iyimserlik arasında oldukça yüksek seviyelere ulaşabilir. Piyasa uzmanları, yatırımcıların yüksek beklentileri karşılanmadığında bir noktada her zaman hayal kırıklığına uğrayacakları için, yatırım döngüsünün bu aşamasını “mükemmellik için fiyatlandırılmış” olarak adlandırırlar. Kısa tarafta acele etmek yerine, deneyimli açığa satış yapanlar, piyasa veya sektör yenilenene ve düşüş aşamasına başlayana kadar bekleyebilir.

John Maynard Keynes , ekonomik teorilerinin bugün hala kullanımda olduğu etkili bir İngiliz iktisatçıydı. Bununla birlikte, Keynes, özellikle açığa satış için uygun olan “Piyasa, çözücü kalabileceğinizden daha uzun süre irrasyonel kalabilir” diyerek alıntılandı. Açığa satış için en uygun zaman, yukarıdaki faktörlerin birleştiği zamandır.

Kısa Satışın İtibarı
Bazen açığa satış eleştirilir ve açığa satış yapanlar, şirketleri yok etmeye çalışan acımasız operatörler olarak görülür. Bununla birlikte, gerçek şu ki açığa satış, piyasalara likidite, yani yeterli sayıda satıcı ve alıcı anlamına gelir ve kötü hisse senetlerinin hype ve aşırı iyimserlikle yükselmesini önlemeye yardımcı olabilir. Bu faydanın kanıtı , piyasayı bozan varlık balonlarında görülebilir . 2008 mali krizinden önce ipoteğe dayalı menkul kıymetler piyasası gibi balonlara yol açan varlıkların açığa alınması genellikle zordur veya neredeyse imkansızdır.

Açığa satış faaliyeti, piyasa duyarlılığı ve hisse senedi talebi hakkında meşru bir bilgi kaynağıdır. Bu bilgi olmadan, yatırımcılar olumsuz temel eğilimlere veya şaşırtıcı haberlere hazırlıksız yakalanabilir.

Ne yazık ki açığa satış, etik olmayan spekülatörler tarafından kullanılan uygulamalar nedeniyle kötü bir isim alıyor. Bu vicdansız tipler, fiyatları yapay olarak düşürmek için açığa satış stratejileri ve türevleri kullandılar ve hassas hisse senetlerine ” ayı baskınları ” yaptılar. Bunun gibi piyasa manipülasyonlarının çoğu ABD’de yasa dışıdır, ancak yine de periyodik olarak gerçekleşir.

Satım opsiyonları , bir hisse senedinin fiyatındaki düşüşten marj veya kaldıraca ihtiyaç duymadan kâr etmenizi sağlayarak açığa satışa harika bir alternatif sunar . Opsiyon ticaretinde yeniyseniz, Investopedia’nın Yeni Başlayanlar İçin Seçenekler Kursu , seçenekler dünyasına kapsamlı bir giriş sağlar. Beş saatlik isteğe bağlı video, alıştırmalar ve etkileşimli içeriği, getirilerin tutarlılığını artırmak ve yatırımcının lehine olan olasılıkları artırmak için gerçek stratejiler sunar.
Açığa Satışın Gerçek Dünya Örneği
Beklenmeyen haber olayları, açığa satış yapanları marj gereksinimlerini karşılamak için herhangi bir fiyattan satın almaya zorlayabilecek kısa bir sıkışma başlatabilir. Örneğin, Ekim 2008’de, Volkswagen kısa bir süreliğine destansı bir darboğaz sırasında dünyanın en değerli halka açık şirketi oldu. 3

2008’de yatırımcılar, Porsche’nin Volkswagen’de bir pozisyon oluşturmaya ve çoğunluk kontrolünü ele geçirmeye çalıştığını biliyorlardı. Açığa satış yapanlar, Porsche’nin şirket üzerinde kontrolü ele geçirdikten sonra, hisse senedinin büyük olasılıkla değerinin düşeceğini umdular, bu yüzden hisseyi büyük ölçüde açığa çıkardılar. Bununla birlikte, sürpriz bir duyuruda Porsche, şirketin %70’inden fazlasını türevler kullanarak gizlice satın aldıklarını açıkladı ve bu da kısa satıcıların pozisyonlarını kapatmak için hisse satın almasıyla ilgili büyük bir geri bildirim döngüsünü tetikledi. 4

Kısa satıcılar dezavantajlı durumdaydı çünkü Volkswagen’in %20’si satışla ilgilenmeyen bir devlet kurumuna aitti ve Porsche %70’lik bir hisseyi daha kontrol ediyordu, bu nedenle piyasada çok az sayıda hisse mevcuttu, yani geri satın alınabilecek çok az hisse vardı. Esasen, hem kısa vadeli faiz hem de gün-karşılama oranı bir gecede daha fazla patladı ve bu da hisse senedinin 200€’lardan 1.000€ ‘ nun üzerine çıkmasına neden oldu .

Kısa bir sıkışmanın bir özelliği, hızla solma eğiliminde olmaları ve birkaç ay içinde Volkswagen’in hisselerinin normal aralığına gerilemesidir.

Neden Kısa Satış Deniyor?
Kısa pozisyon, piyasaya karşı bahse giren ve fiyatlar düştüğünde kazanç sağlayan bir pozisyondur. Kısa satmak böyle bir bahse girmektir. Bu, fiyatın yükseleceği umuduyla bir varlık satın almayı içeren uzun bir pozisyona karşıdır.

Kısa Satıcılar Neden Hisse Ödünç Almak Zorunda?
Var olmayan bir şeyi satamazsınız, Bir şirketin sınırlı sayıda hissesi olduğu için, açığa satış yapan bir satıcı, bunları satmak için önce bu hisselerden bazılarını bulmalıdır. Bu nedenle açığa satış yapan kişi, bu hisseleri mevcut bir uzun vadeliden ödünç alır ve borç verene faiz öder. Bu süreç genellikle kişinin komisyoncusu tarafından perde arkasında kolaylaştırılır. Kısaltmaya uygun çok fazla hisse yoksa (yani, ödünç alınması zor), açığa satmanın faiz maliyetleri daha yüksek olacaktır.

Kısa Satış Kötü mü?
Bazı insanlar piyasaya karşı bahis oynamanın etik olmadığını düşünürken, çoğu ekonomist ve finans uzmanı, kısa satıcıların bir piyasaya likidite ve fiyat keşfi sağlayarak onu daha verimli hale getirdiği konusunda hemfikirdir.

Aracılık Hesabımda Açığa Satış Yapabilir miyim?
Birçok broker, bireysel hesaplarda açığa satışa izin verir, ancak önce bir marj hesabı için başvurmanız gerekir.

Kısa Sıkma Nedir?
Kısa satışlar marj üzerinden satıldığından, nispeten küçük kayıplar daha büyük marj çağrılarına yol açabilir. Bir marj çağrısı karşılanamazsa, kısa vadeliler hisselerini her zamankinden daha yüksek fiyatlarla geri almak zorundadır. Bu, hisse senedinin fiyatını daha da yüksek teklif etmek için çalışır.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz