ABCD Formasyonu Nedir ve Neden Önemlidir?

0

ABCD formasyonu (ab=cd formasyonu, ab cd formasyonu olarak da bilinir), iki eşdeğer fiyat ayağından oluşan, tanımlanması kolay bir grafik modelidir. Yatırımcıların bir hisse senedinin fiyatının ne zaman yön değiştirmek üzere olduğunu tahmin etmelerine yardımcı olan harmonik bir modeldir.

Abcd Modeli, oryantasyona bağlı olarak yükseliş veya düşüş eğilimini tahmin etmek için kullanılabilir. Hisse senedi çizelgelerinde çok sık göründüğü için özellikle önemlidir.

Düşüş modeli, güçlü bir yukarı hareketle başlar – alıcıların agresif bir şekilde satın aldığı ve böylece hisse senedi fiyatını günün en yükseğine ittiği ilk artış (A). Kaçınılmaz olarak, alıcılar kar elde etmek için hisselerini satmaya başlar. Bu nedenle, ani yükselişi ve ardından sağlıklı bir geri çekilme görüyoruz.

Satıcılar alıcılar tarafından aşırı güçlendiğinde, fiyat düşerken model gün içi düşük (C) oluşturur . Bu noktada, geri çekilmenin nerede olacağından emin olmadığınız için ticarete girmemelisiniz.

Hisseler yeni bir zirve (D) yaptığında, olası bir kısa giriş için direnç aramak istersiniz.

ABCD Formasyonunun Önemi

ABCD modeli, tüccarlar için birkaç nedenden dolayı önemlidir:

  • Herhangi bir piyasada (forex, hisse senetleri, vadeli işlemler vb.), herhangi bir zaman diliminde (gün içi, dalgalanma, pozisyon) ve herhangi bir piyasa koşulunda (yükseliş, düşüş veya yatay seyir izleyen piyasalarda ) alım satım fırsatlarını belirlemeye yardımcı olur.
  • Diğer tüm kalıpların temelidir.
  • Bir işlem yapmadan önce riske karşı ödülün belirlenmesine yardımcı olur.
  • Mükemmel bir risk-ödül ve yüksek bir kazanma yüzdesi sunar
  • Birkaç ABCD modelinin (birden çok zaman diliminde veya aynı zaman diliminde) yakınsaması, güçlü bir ticaret sinyali sağlar.

ABCD Formasyonu Nasıl Çizilir?

AB=CD formasyonu üç aşamadan veya ‘bacaktan’ oluşur.
Desen, AB ve CD olarak etiketlenmiş iki eşit bacak ile birlikte zikzak şekli oluşturan üç bacaktan oluşur. Bu nedenle bazen ‘yıldırım deseni’ olarak adlandırılır. Herhangi bir finansal piyasada ve herhangi bir zaman diliminde kullanılabilir.

Fiyat tablosunda şöyle görünüyor:

ab=cd-formasyonu

AB ayağı
Aşağıda gösterildiği gibi, bir piyasa yükseliş eğilimindeyken, fiyat A’dan B’ye yükselirken ilk ayak (AB) oluşur.

abcd formasyonu ab ayağı

BC bacağı
B noktasında fiyat yön değiştirir ve BC ayağını oluşturmak için keskin bir şekilde aşağı doğru hareket eder.

Geri çekilme (B’den C’ye) AB bacağının %38.2 ila %78.6’sı arasında olabilir, ancak ideal bir modelde %61.8 ila %78.6’lık bir geri çekilme vardır. Fibonacci’yi daha sonra bu noktada kullanacağız.

abcd formasyonu bc ayağı

AB ayağı
BC ayağı
CD ayağı
C noktasında fiyat tekrar yön değiştirir ve orijinal yükseliş trendine devam eder. Bu bacak (CD), AB bacağına paralel olarak yukarı doğru eğimlidir ve tamamlandığında ideal olarak AB bacağı ile aynı uzunlukta olmalıdır. İdeal AB=CD modeli zaman ve fiyat açısından eşittir, D noktası BC ayağının %127-161.8’i arasında bir Fibonacci uzantısıdır.

abcd formasyonu cd ayağı

AB ayağı
M.Ö. bacak
CD ayağı
D noktası desenin sonu
Modelin bittiği yerde D noktasında (veya hemen öncesinde) veya düşüş trendinde olan bir piyasada D noktasında uzun süre satış yapabilirsiniz.

AB=CD kalıpları her zaman mükemmel değildir, ancak yaygındır. Aşağıdaki grafik, Fibonacci aracı uygulandığında mükemmel bir AB=CD modelinin nasıl göründüğünü, geri çekilmeleri ve uzantıları gösterir:

abcd formasyonu d noktası

ABCD Formasyonu için işlem ipuçları

abcd formasyonu
abcd formasyonu

Her ABCD formasyonunun hem yükseliş hem de düşüş versiyonu vardır. Yukarıdaki resimden de görebileceğiniz gibi, yükselen bir ABCD formasyonu (boğa formasyonu) düşüş eğilimi gösterirken, azalan bir ABCD formasyonu (ayı formasyonu) yükseliş olarak kabul edilir.

Her iki versiyon için de AB ve CD satırları bacaklar olarak adlandırılırken BC, geri çekilme veya düzeltme olarak bilinir.

Hisse senedi giriş ve çıkış stratejilerini uygulamanın birçok farklı yolu olsa da, ABCD modelini kullanırken tüccarların dikkate alması gereken birkaç şey vardır.

Formasyonun Giriş Noktası

Düşüş formasyonu ile potansiyel bir kısa giriş noktası belirlemek için, hisse senedi A’dan yükselirken ve yeni bir günün zirvesine (B) ulaşırken tarayıcınızı izleyin. Ardından, fiyatın A noktasından daha yüksek bir destek seviyesi yapıp yapmadığını görmek için bekleyin ve eğer yaparsa, bu yeni destek seviyesini C olarak adlandırın.

Bu noktada, fiyatın konsolide olmasını bekleyin ve izleyin. C’de destek kurulursa, o zaman D olacak yeni bir yüksek arayın. Kısa girişiniz, fiyatların bu yeni zirveden yükseklerin üzerinde bir durakla çıkmaya başladığı zaman olacaktır.

Yükselen ABCD formasyonu ile tersini yaparsınız.

Formasyonun Çıkış Noktası

İdeal olarak, 2’ye 1 ödül/risk oranı istersiniz. Yani girişinizden 10 sentlik bir stopunuz varsa, en az 20 sent veya daha fazla kâr elde etmek istersiniz.

Bu, zaman çerçevesine ve ne kadar risk aldığınıza bağlı olarak her kurulum için farklılık gösterebilir. Ayı formasyonu için en azından C veya daha düşük seviyeye ulaştığını, boğa formasyonu ile C veya daha yükseğe çıktığını görmek istersiniz.

Konsolidasyonda Düşük Hacim

Çoğu teknik analiz türü gibi , ABCD formasyonu da en iyi şekilde diğer grafik modelleri veya teknik göstergelerle birlikte kullanıldığında çalışır. Hisse senetlerinin bir trendden sonra hızlı bir şekilde konsolide olma eğiliminde olduğunu zaten bildiğinizi varsayarsak, model bir tahmin yaptıktan sonra bir geri dönüşü onaylamak için bu modeli kullanırken hacmi kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Hacim, belirli bir dönemde (örneğin, günlük, haftalık, aylık) işlem gören hisse senetlerinin toplam sayısıdır. Bir hisse senedinin gücünü yansıtır ve ayrıca bir fiyat eğiliminin kalitesini ve hisse senedinin likiditesini gösterir.

Genel olarak, bir hisse senedi konsolide olurken hacim düşük düzeyde olma eğilimindedir ve bu modeli kullanırken bunu (hacmi) kırmızı çizgi olarak düşünmelisiniz.

Çıkışta yüksek hacim

Grafiğinizde çok net bir satın alma sinyali belirledikten sonra, yapmanız gereken tek şey bir kırılmayı izlemek. Hacim, fiyatla aynı anda patlarsa, bu, düşük hacimli bir fiyat kırılmasından çok daha güçlü bir sinyaldir.

SONUÇ OLARAK;

Tüccarlar, piyasanın belirgin bir trendden sonra yönünü tersine çevirebileceğini biliyor.

ABCD formasyon tüccarları, bir trendin gücünü kaybettiği ve tersine dönebileceği ikinci zamanı belirlemeye çalışır. Kısacası, düşen bir piyasada alım fırsatı arıyorlar ve yükselen bir piyasada açığa satış fırsatı arıyorlar.

ABCD formasyonu zaman, fiyat ve şeklin bir karışımıdır. Üçü de bir noktada birleştiğinde, model, tüccarların genel eğilim yönünde geri atlayabilmeleri için potansiyel geri dönüş bölgelerini tespit etmek için güvenebilecekleri bir yıldırım hareketi oluşturur.

Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu yazınız !
Lütfen buraya isminizi giriniz